22 שאלות חשובות שענינו עבורכם בחברת נדיר , תשובות ועוד הסברים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם מבצעים שליכט/טיח צבעוני | בונים בית

22 שאלות חשובות שענינו עבורכם בחברת נדיר , תשובות ועוד הסברים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם מבצעים שליכט/טיח צבעוני

שלום חברים יקרים!!!

1:00 בלילה , אני חושב שסך כל שעות השינה שלי השבוע מסתכמות ב8 שעות :-) , מחר ב22:00 טס לסין ומתלווה לאיתמר מקבוצת הווטסאפ של השפלה כדי לייבא את כל חומרי הגמר לבית משם , הולך להתלוות אליו ולחוות את החוויה יחד איתו .... הולך להיות כיף!

אז מה חשוב לי להעביר לכם הפעם ?

אז ככה... מאמר זה נכתב כדי להעביר לכם את כל הידע על המוצר שנקרא שליכט צבעוני

בחרתי ללכת לחברת נדיר תעשיות צבע שזו חברה שגם הייתי איתה בקשר בזמן בנית הבית שלי בעבר וזו חברה שאני מכיר  ומאוד מאוד מאמין בה וגם בין היתר מקבלת לא מעט מחמאות מהקהילה על רמת השירות שלה .

מצ"ב סרטון קצר מהפגישה שהעברנו עבורכם ובשבילכם בשביל שנדע הכל על שליכט צבעוני, מקווה שתרגישו את החוויה יחד איתי מה45 שניות שתראו.

קצת בריף קצר על חברת נדיר למי שלא מכיר...

נדיר לדעתי הוותיקה ביותר בארץ והיא חלק מכמה חברות גדולות וטובות שיש היום בשוק כגון טמבור,נירלט,דקוליין,וולך ועוד....שכולן נותנות דרך אגב שבע שנות אחריות על החומר.

נדיר הוקמה לפני למעלה מ20 שנה ,החברה התחילה כחברת ביצוע של צבעים מיוחדים והגיעה מתוך מקום שכדי לעלות מדרגה הם היו צריכים לייבא חומרים בכמויות גדולות מאוד של גוונים וחומרים או שבעצם לייצר אותו בארץ ואז היכולת של השינוי ללקוח יהיה מהיר יותר.

בין 93 ל96 החברה הפכה לחברה יצרנית כשעד אז היתה חברה ביצועית של פרויקטים מאוד גדולים כמו בתי מלון וכ"ו .

נדיר שליכט טיח צבעוני

מיכל החמודה קיבלה אותנו בפנים מחייכות, חוויה.

שליכט נדיר

תו תקן מכון התקנים הישראלי

iso 9001 מאושרים

שליכט טיח צבעוני נדיר

אולם התצוגה של נדיר , שם ניתן לראות ולהרגיש את כל סוגי השליכט , טקסטורות ועוד... מקסים

שליכט טיח צבעוני נדיר

עוד קצת מהאולם תצוגה, הכל שליכט צבעוני ומרקמים שונים להרגשה

הבסיס והמומחיות של החברה כיום היא של ייצור טיח צבעוני כשהמון מתבסס על הידע מהניסיון הביצועי והידע של החברה היה רב שנים והכל מניסיון בשטח.

עם הזמן החברה הפכה מחברה שביצעה ייצור ושיווק לחברה שמבצעת עדיין ייצור ושיווק אך עם דגש מאוד מאוד חזק לשירות הכי מקצועי שהלקוח יכול לקבל בשטח עצמו...

ככל שהשירות שאתם מקבלים הוא נכון ומקצועי כך איכות העבודה תהיה הטובה ביותר .

בזמנו כשלקחתי הצעות מחיר מטמבור ונדיר ומעוד כמה חברות נדיר היו היחידים שהיו בתור יצרן שמספקים בעצמם את החומר ודואגים לשירות בשטח שזה היה עבורי יתרון גדול בפני עצמו .

בכל מקרה שתדעו שמחירי השליכטים בשוק כולם כמעט הם פחות או יותר באותו המחיר וההפרשים מאוד מאוד קטנים ולכן תתנו דגש על השירות של החברות.

בהמשך לכך נדיר הגיעו למסקנה מהניסיון שלהם שאם הם יימכרו את החומר שלהם למפיצים כגון חנות חומרי בנין אז רמת השירות תרד לצרכן הסופי ולכן הם בעצמם מספקים את החומר מה שנותן להם שליטה על האיכות ,השירות והמקצועיות. שתבינו שבחור מאחורי דלפק בחיים לא יכול להגיע לרמת מומחיות של היצרן עצמו וכאן ההבדל ...ברוב המקרים את תשאלו מוכרן מאחורי דלפק אם אפשרי לבצע x y z עם החומר הוא יגיד כן לא תמיד בגלל מקצועיות אלא הרבה פעמים בגלל רצון למכור! אז חשוב שתבינו .ממליץ שאם יש לכם שאלה מקצועית תשאלו את היצרן אם זה יצרן שמוכר דרך מפיצים .

הייעוץ המקצועי בשטח עבורכם היצרנים הוא מאוד חשוב כי למשל בשיפוץ פעם יש שפריץ , פעם טיח או צבע ובכל מקום יש צורך בביצוע הכנה אחרת שהיא מתאימה למצב בשטח.

אנחנו כלקוחות חייבים את הייעוץ המקצועי כי הכשלים בדרך כלל הם מהכנות וביצוע לא נכונים והמטרה של היצרן הוא שהבתים ייראו טוב לאורך זמן ,בית שנראה טוב לאורך זמן תלוי גם באיכות החומר בראש ובראשונה וגם באיכות העבודה של הטייח , איכות חומר מצוינת כשבאה עם בעל מקצוע שלא עושה הכנות מתאימות ולא מכין את הקירות בצורה טובה יכול לגרום לכך שהבית לאחר כמה שנים יתחיל להתקלף למרות איכות החומר ולכן חשוב שהיצרן יבוא לבדוק לכם את איכות העבודה שמבצעים לכם. גם ליצרן יש אינטרס מאוד גדול שהבית ייראה טוב כי בית שנראה טוב זה השגריר הכי טוב שלהם ולכן יצרן נחשב ואיכותי ישקיע ברמת השירות והמומחיות שהוא מייעץ ונותן באתר כדי שאתם כבונים תקבלו הערות לגבי עבודה לא נכונה ואיכותית.

והפוך חומר לא באיכות טובה עם עבודה מצוינת ממש לא מספיק.

שתדעו בכל אופן שיש סל מוצרים לכל תשתית שהיא כדי שהבית שלכם יקבל את התוצאה הטובה והנכונה להגיע לשם .

קודם כל משפט ראשון : שליכט צבעוני הוא לא חומר איטום!!! מה שאוטם לכם את הבית היא המריחה הבטון על גבי הבטון שבאה לפני והיא זאת שמונעת כניסה של מים אך לא באופן הרמטי.

השליכט אומנם מונע כניסה של מים בעזרתו ובעזרת הפריימר אך אם תשקו קיר במשך זמן ארוך ייכנסו בסופו של דבר מים .

שליכט צבעוני בעצם מונע כניסה של מים עד כמה שניתן ומאפשר אידוי מים החוצה.

אז בואו נתחיל.בהסבר על השליכט...:-)

איזה סוגים של שליכט צבעוני קיימים בשוק ?

 1. שליכט מינרלי

  a. על בסיס צמנטי

  b. על בסיס סיד

 2. שליכט אקרילי

  a. על בסיס אקרילי

  b. על בסיס סיליקוני

  המרכיב המרכזי בכולם הוא השרף/דבקים/חול/חומרים שעוזרים להימרח/חומרים שעוזרים לו להתייבש והליבה יכולה להיות על בסיס מה שציינתי למעלה קרי צמנטי/סיד/אקרילי/סיליקוני

כל שליכט עם היתרונות שלו ותיכף אפרט .

עיקר חומרי הגלם מגיעים מחו"ל יוון/טורכיה כיוון שבארץ אין אבן לבנה שאלו בעצם האגרגטים , זו אבן שמשתמשים לכל החומרים האקריליים היא אבן לבנה לגמרי וכך גם כל יצרני השליכט רובם מאותה משפחת ספקים מיוון וטורקיה , למה לבנה ? כיוון שכשמתחילים לגוון שליכט עם אבן שהיא לא לבנה לגמרי אז הגיוון הוא בעייתי מאוד ! ואחידות האבנים היא מאוד מאוד חשובה ... במיוחד בשליכט האקרילי וזה בעצם נותן את הטקסטורה ומה שעושה את ההבדל בעין זה הדירוג של האגרגט ומתוך כל פח יש דירוג של האגרגט שעושה את ההבדל בין הטקסטורה של שליכט עדין/בינוני/גס והמצע של החומר והאבנים חייב להיות אחיד

בנוסף מייבאים גם חומרים משמרים וחומרים שמונעים מפטריות להיווצר על השליכט , לדוגמא אם תיקחו פח צבע ותכניסו לתוכו ליטר מים , לאחר תקופה תפתחו אותו הוא יסריח לכם , ברגע שצבע מסריח זה אומר שיש "חיים" בתוכו ,כשמכניסים מים שלא בתהליך הייצור ולא "הרגתם" מראש את כל האורגניזמים זה יוצר את המצב של הפטרת..

חומר חשוב נוסף הוא הדבקים שבעצם משפיעים על גמישותו של השליכט , יש דבקים איכותיים ויש כאלו שלא...

חומר נוסף שמכניסים הוא חומר שמונע ייבוש של החומר

וחומרים שיוצרים עבידות טובה , חומר שקשה לעבוד איתו יגרום לטייח להעדיף חברה כזו או אחרת או שיעלה לכם את מחיר העבודה

חומר טוב הוא חומר בעל טקסטורה יפה, עבידות טובה , זמן ייבוש לאחר מריחה על הקיר כדי שיהיה מספיק זמן לטייח כדי למרוח אותו לטקסטורה הנכונה , אם החומר מתייבש מהר הטייח השני שמגיע לאחר מריחת החומר יגיע אליו כשהוא כבר חצי יבש ואז לא יצליח להגיע איתו לטקסטורה הנכונה.ולכן זמן הייבוש הוא מאוד חשוב.

אז לגבי משפחות השליכט שציינתי למעלה הן זהות אצל כל יצרני השליכט אך ההבדל כמובן הוא באיכות חומרי הגלם , הוותק של החברה,הניסיון שלה וכמובן איכות השירות.

חומר גלם איכותי עולה יותר ולא כל היצרנים משקיעים בחומר הגלם האיכותי ביותר בדיוק כמו בכל מוצר ומוצר ...אין קסמים חברים , הם אמנם זהים בעין אך הגמישות ואורך החיים של החומר אחרים לגמרי , חומר גלם איכותי טוב יותר בפונקציונליות שלו ....

למשל כשאומרים לכם ששליכט עמיד לסדיקה ב1 מ"מ או ב2 מ"מ מה שעושה את זה זה איכות הדבק שהיצרן קונה וכך הלאה .... היצרנים האיכותיים משקיעים בחומרי הגלם ויש כאלו שלא .

מטרת הגמישות של השליכט היא ליצור מצב שכשהבית "עובד" (לכל בית יש סדקים כמעט) , השאלה אם ניתן "להחביא" את הסדקים או לא ושלא תטעו , לא מדובר בסדק מבני , סדק מבני הוא סדק שנוצר עם קונסטרוקציה פנימי והטיח השחור פשוט מתפרק אז את זה לא ניתן להחביא על ידי שליכט של 2 מ"מ עובי אך סדקים חיצוניים נימיים שיש בטיח הוא יכול להחביא על ידי איכות ביצוע גבוה עם חומר שליכט איכותי שהיתה בו איכות דבק מעולה.

ישנן בתים שלא רואים בהם שום סדק , בטיח מינרלי לדוגמא (שתיכף נדבר עליו) יש פחות יכולת לגשר על סדקים ולכן בתים עם טיח מינרלי יש סיכוי טוב יותר לראות עליהם סדקים כיוון שלמינרלי יש פחות גמישות מהאקרילי ולכן קבלני מפתח בפרויקטים מבצעים רק טיח אקרילי.

שליכט סיליקוני – הוא שליכט ממשפחת האקרילי רק שהבסיס שלו הוא שרף סיליקוני ולא שרף אקרילי והוא הרבה יותר יקר , מעבר אדי המים שלו טובה יותר , הבידוד שלו טוב יותר , הגמישות טובה יותר והוא נועד בעיקר לאזורים שהם ליד הים . היכולת שלו הוא לעבוד במליחות גבוה יותר.

טיפ!

חשוב שכשאתם קונים שליכט שתבצעו מספר דוגמאות על החומה שלכם (רצוי לא בחזית) ולוודא שאותו סוכן של החברה יהיה גם מספיק מקצועי כדי להגיע תוך כדי תהליך העבודה לשטח לוודא שאיכות העבודה תקינה ושהטייח מבצע לכם עבודה על פי התקן ובעצם מהצד של היצרן יבואו "לפקח" ולזהות אם הטייח שלכם לא "מטייח" אתכם ומבצע את עבודת השליכט על פי הספר. מאוד חשוב!

הסיכוי שתצא תוצאה טובה אחרי תהליך כזה הוא מאוד מאוד גבוה והחיבור של היצרן והמומחיות שלו מאוד חשובה לכל התהליך.

וכמו שכתבתי במאמר על הבלוקים , תעשו לי טובה ואל תחסכו על תשתית .... ההבדל בין עלות הפחים בין הזול ליקר היא מאוד זניחה בערך 10 שקלים לפח , בית ממוצע צורך בממוצע כ50 פחים מה שמסתכם בתוספת של 500-1500 שקלים לכל הבית , הייתי שם , הציעו לי גם פחים ב120 שקלים לפח של איזו חברה עלומה...! אז יכולתי להתחבר חזק לצד התימני שלי J ולקנות אבל אני דעתי שעל תשתית אני ממש לא חוסך וקניתי פח ב160 שקלים

לא חסכתי 2000 שקלים במקרה שלי , אז מה ? תזכרו שבלוקים אי אפשר להחליף , שליכט אי אפשר להחליף וכ"ו וכ"ו .... על דלתות אני התפשרתי ועל ריהוט התפשרתי אבל על תשתית ממש לא ... כל חיסכון שלכם בתשתית יתבטא לאחר מספר שנים בתקלות ובמראה שמאוד קשה לתקן. אז תבחרו עלפי איכות החומר בתשתית ופחות על פי מחיר ! האיכות ,השירות ,התוצאות ותוצאה המקצועית חשובים מאוד מעוד 2000 שקלים שחסכתי !

אתם צריכים להבין ואין משחקים כאן , שליכט זול מאוד הוא פחות טוב נקודה! זה יתבטא גם באיכות חומר לא טובה וגם בשירות , חברה לא יכולה להרוויח אם היא משקיעה באיכות חומר הגלם ואיכות השירות וגם מוכרת את הפח שלה במחיר זול , אם תבינו את זה ובכל מוצר תשתיתי ולא רק בשליכט תרוויחו איכות בית לאורך זמן.

עוד משהו שחשוב שתבינו בנוגע להזמנת השליכט שלכם ,אחת החולות הרעות שלנו הבונים הם הזמנות השלמה כלומר הזמנתם 45 פחים ? בסוף תצטרכו עוד 5 פחים וכ"ו .... ההשלמות שלכם חייבות להיות בדיוק באותו גוון . אין כמעט בית היום שאין הזמנות השלמה .

הבעיה בהשלמות היא להגיע לגיוון מדויק בפחי ההשלמה ,בעיה מאוד קשה ובנוסף יש השפעות של מזג אויר וכ"ו , ובמצב הזה הטייח כבר חסר סובלנות כי נשארה לו עוד חצי חומה לסיים והוא רוצה כסף ועוד ועוד בילבולי מוח וכן... בשביל 5 פחים ...ועכשיו תגידו לו שיחכה עד שתביאו לו את ה5 פחים האלו...אני למשל הזמנתי 65 פחים והשלמתי לעוד 15 פחים . ( בית גדול, 4 פאות וחומות ארוכות)

היתרון של נדיר וזה יאמר לזכותם למשל שאם נשארו לכם פחים בגוונים בהירים ניתן להחזיר אותם ליצרן ולקבל זיכוי בשונה משאר החברות שאם נשארו אצלכם פחים אתם לא יכולים להחזיר אותם.

בדרך כלל רוב הטייחים יעריכו לכם בחסר "תביאו לי בינתיים 60 פחים" ככה יגיד לכם הטייח .... כאילו שזה יעזור לכם שיגיע פחות וזה אך ורק חינוך שוק הטייחים ועכשיו אני מסביר לכם כי לכו תחנכו טייח J

והחינוך לכמויות הוא מאוד מאוד חשובה והיצרן יכול לסייע לכם בהערכה של הכמות ועם כל זה יש עדיין המון בתים שמצריכים השלמה .

מה שחשוב מבחינתכם שהטייח יהיה מחובר להערכה שלו וכך לא "יבזבז" חומר סתם וישתדל לעמוד בהערכה שלו , חשוב שהטייח שלכם והמפקח יעזרו לכם בהערכת הכמות בנוסף להערכת היצרן .

למשל אם יש לכם הרבה עמודים שם למשל יש המון "בזבוז" של חומר ש"נופל" ומתבזבז...

אשמח אם אתם בשביל הסקרנות תעדכנו אותי אם הייתם צריכים השלמות או לא ...

טוב... אז לאחר ההסבר ישבתי עם הבעלים ומנכ"ל נדיר עופר בן יעקב שדרך אגב סופר סופר חמוד :-) וקיבלתי עליהם תשובות ישירות מהיצרן כדי שיעזרו לכם בהמשך הדרך בצורה הכי טובה שיש.

שליכט טיח צבעוני

אז הנה כל השאלות ששאלנו את עופר מנכל נדיר סופר מעניין עבורנו כבונים

עופר מנכל נדיר תעשיות

אז זה עופר אדם מקסים חייכני שהסכים לשבת איתנו לכל השאלות, שאפו מהקהילה שלנו מראש

עופר מנכל נדיר תעשיות

עופר הכריח אותי להשתיק את הנייד ! חחח. היה מאוד קשה לי את האמת אמר שבחיים לא שמע כמויות כאלו של הודעות בחמש דקות :-)

עופר מנכל נדיר תעשיות

פינקו אותנו באחלה קפה

נתחיל עם השאלות ? קדימה ...

תודה גדולה לעופר על הסובלנות והתשובות!

יש מספר משפחות של שליכט צבעוני , מה מבדיל כל משפחה לאחרת?

אקרילי – ששם יש 2 תתי משפחות , אקרילי וסיליקוני . האקרילי הוא המוצר הנמכר ביותר ורוב רובם של הקבלנים מבצעים אותם . אלו בעצם מוצרים רטובים , אתם מקבלים פח מוכן לשימוש והטייח ישר מתחיל לעבוד איתם ולמרוח על הקירות שלכם .מה שנקרא מוצר מוכן לעבודה.

מינרלי – פחות ידידותי לטייח עם זאת, הרבה יותר מעניין , משפחה זו מחולקת ל2 אחד למוצרים יבשים קרי אבקתיים שמוסיפים להם מים שהבסיס שלהם הוא צמנט או סיד. זה אומר שאי אפשר להרטיב את המוצר בזמן הייצור, כי אז הוא מתקשה ולכן ההרטבה שלו היא באתר על ידי הטייח. מה שיוצר שכל עבודת הפיגמנט של המוצר והכימיה שנוצרת ישירות על הקיר שלכם בעזרת מים על ידי מערבל אצלכם בשטח. דרך אגב עלות העבודה של הטייח בסוג שליכט כזה תהיה גבוהה יותר בערך ב20% מאשר השליכט המינרלי אז קחו זאת בחשבון (רק על עבודת השליכט ). כלומר אתם מקבלים שקים שחומרים שונים נמצאים בתוכם ורק לאחר שהטייח מכניס אותם למערבל ומכניס מים מתחיל תהליך הכימיה ונוצר השליכט. לכן במצב כזה בזמן שהטייח מורח את השליכט הזה על הקיר אתם תראו "עננות" על הקירות מה שיוצר מראה קצת יותר אותנטי בשונה מהשליכט האקרילי והטייח פשוט "מצייר" עם השליכט את הקיר שלכם. בנוסף יש את השפעות הסביבה בגלל מזג אויר ולכן נוצר מראה אותנטי מאוד . רוב הטייחים יודעים לעבוד עם החומר אבל קצת פחות אוהבים לעבוד עם זה כי הם צריכים להעסיק עוד פועל כדי לערבב את החומר וכ"ו...

בתים מינרליים מצריכים אנשים מינרליים J אם חשובה לכם מאוד האסתטיקה בכלל בחיים אז טיח מינרלי כנראה פחות מתאים לכם ... מקווה שהבנתם ... צריך להתחבר לחומר . תלכו לראות בתים ותחליטו אם זה מדבר אליכם.

משפחה נוספת של מינרליים היא מינרלי רטוב , בניגוד ליבש שדיברנו עליו הוא מיועד בעיקר לפנים הבית והם בעלי מראה חלק מאוד ויפה ומאוד יקרים לייצור וביצוע .

מהי כמות ההזמנה הממוצעת של פחים בבנייה הפרטית ?

שאלה כללית מידי וזה מאוד תלוי ,הממוצע לבית אופייני נע בין 45 פחים ל55 פחים


מה זה פריימר לשליכט ומדוע הוא חשוב ?

הפריימר הוא חומר מקשר , כלומר הוא מקשר בין משפחות של חומרים , כשבאים להתחבר בין חומר צמנטי למצע אקרילי זה מצריך חומר שיקשור את שניהם יחד באיזו שהיא צורה .

הפריימר מונע גם מעבר של כניסת מים פנימה (אך לא באופן הרמטי , הוא לא חומר איטום)

לאחר שלושה ימים של גשם רצוף יכול להיווצר מצב של רטיבות מסוימת בקירות וזה יכול לקרות אך מעטים המקרים שמים ייכנסו לכם דרך הקירות אלא ממקומות אחרים .

אלו הכנות חשוב לבונה לבצע לקראת ביצוע שליכט ?

הקירות שלכם חייבים להיות שטופים ונקיים , שהבונים יקפידו כל הזמן , שאם לא הטייח שלהם יבצעו שטיפה שלהם . יום לפני ביצוע הפריימר יש לשטוף את כל הקירות עם מים והבונים יכולים לעשות לבד במידה והטייח לא מבצע , לשטוף את כל הקירות , ה"מיטות" של הפיגום , כל אבק וכל לכלוך לנקות! מאוד חשוב. הסביבה חייבת להיות נקייה . הפריימר חייב להתחבר לתוך משטח צמא ואבק ממש לא יעשה לו טוב ...!

שטיפה טובה תשפר משמעותית את חיבור הפריימר וחדירה שלו לכל הקיר והפיכת הטיח השחור למשטח צמא לקראת הפריימר.

בנוסף טיפ חשוב , שהקרקע תהיה כמה שיותר קרובה לגובה אפס שלהם , המון פעמים מהניסיון הגענו לאחר סיום השליכט והסתבר ששכבה איזו ערמה של חול וכשהורידו אותה לגובה אפס מצאנו קרחת של חצי מטר שלא בוצע שם טיח צבעוני ובמקרים הגרועים גם לא טיח שחור.

דבר שלישי צריך לוודא שכל ספי החלון , הגג , גמורים . אם יש גג עץ או פרגולה הם חייבים לקבל צביעה לפני השליכט ולא אחריו ! אחרי שליכט צבעוני לא עושים כלום ! שליכט צבעוני היא שכבה אחרונה של צבע ולכן לא ניתן לתקן אחר כך ולכן כל צביעה תבוא לפני ולא אחרי !

פיגומים יש לשים פעמיים , פעם לטיח השחור ופעם לצבעוני. זאת הגישה הנכונה

האם נכונה הטענה ששמעתי מחלק ממפקחים שתמיד כדאי לבצע פריימר בצבע לבן כדי לראות "פיספוסים" בביצוע הטיח ?

שטויות במיץ!!!

בטיח צבעוני ככל שהאגריגציה גסה יותר העין שלנו רואה יותר את הפריימר ולא תמיד זה מכסה עד הסוף ולכן מה שתראה במצב כזה "נחשים" לבנים.

זה נכון שכדאי לעשות פריימר מגוון כדי לוודא שבפריימר לא יהיו פיספוסים , אם עושים שליכט כחול שהבונים יבצעו פריימר כחול. מאוד חשוב!

במקומות שיש קרחת שמים לב לכך .

בכל מקרה לנסות להתקרב עם גוון הפריימר כמה שיותר לגוון של השליכט שלכם.

האם יש פריימרים טובים יותר מהפריימר הסטדנדרטי ?

כן ,יש פריימרים טובים יותר מהפריימר הסטנדרטי . התפקיד שלהם הוא לחזק את התשתית וזה התפקיד המרכזי שלהם. הם שקופים. ככל שהפריימר הוא שקוף ממש והוא טוב יותר , הפריימר מורכב מהרבה דבק והמטרה שלו היא שיחדור ככל שיותר עמוק בחללים של הטיח השחור ויחזק את התשתית ויהווה ממשק לשליכט .

אם הייתי עושה את הבית שלי הייתי עושה שתי שכבות של פריימר . שקוף ומעל זה מגוון. זה המהדרין ויש כאלו שעושים , לא הרבה אבל יש. יום ייבוש בין כל אחד .

ההבדל בין הפריימר השקוף לרגיל הוא בהרכב הדבק ובגדול האגרגטים שבתוכו.

באלו תנאי מזג אויר אסור לבצע שליכט ומתי הכי כדאי ?

שרב וחום קיצוני – אסור! שבונים לא יאשרו לעבוד.

גשם – לא מבצעים , אם לילה עומד להיות מאוד גשום עדיף לא לעשות לא לבצע 24 שעות לפני גשם.

אני בתור בונה רוצה לדעת אם טייח הוא מקצועי מספיק או לא , איך ניתן לבדוק עבודה מקצועית של טייח ? מה גורמת עבודה לא מקצועית של טייח בשלב ביצוע השליכט ?

קודם כל מבט עין על קוים ישרים בפינות הבית , סביב החלונות , פרגולות , מראה וטקסטורת הטיח על הקירות , גלים שיש בקירות , מאוד חשוב להסתכל עליו בשעות שונות ובזויות שונות של הבית , כלומר לרדת ולראות מקרוב בתאורות שונות. להתסכל על התקרה ולראות שהיא ישרה ונראית טוב חשוב מאוד לא לראות את הבית מלפני חודש אלא מלפני שנה ...

יש תהליכים שאסור בתכלית האיסור לבצע בשליכט ? מה אתה ממליץ לבונים לבדוק ולוודא לקראת סגירה עם טייח לשלב השליכט?

לא לבצע שליכט בזמן שרב או לקראת גשם . שאין כמות מספקת של פועלים על הפיגום וצריך להיזהר מזה מאוד . לפחות 4 פועלים . אם באו 2 אנשים לטייח לכם טיח צבעוני את הבית אז שתידלק לכם נורה אדומה.

חשוב להתחיל קיר ולסיים אותו בלי הפסקה . במידה ואין מספיק כוח עבודה אז הם לא יספיקו לסיים את הקיר בפעם אחת כי חצי קיר כבר הספיק להתייבש ולכן זה לא יהיה אחיד .

בסגירה עם הטייח חשוב שלפני מעמד הסגירה שאתם רוצים פעמיים פיגום . פיגום לטיח שחור . פירוק ואז הרכבה מחדש לטיח הצבעוני . לא סגרתם זה יעלה לכם.

לדוגמא אתם עושים בריקים או כל דבר שמשיק לטיח ומתוכנן מראש תיידעו את הטייח.

לסגור מאיזה חברה הוא מביא לכם את הטיח ותוודאו שהוא מביא לכם טיח מהחברות הגדולות והמוכרות בשוק ולא איזה טיח של חברה עלומת שם .

תסגרו איזה שכבות הוא מבצע בטיח ,מריחת בטון וגם שם חשוב לוודא שאת החומר השחור טיח/הרבצה הוא מביא מחברות גדולות כמו הנסון/רדימקס , איזה סוג פינות הוא מביא לכם ? גרמני או ישראלי

כל שינוי שבעקבותיו אתם "מפריעים" לטייח בפעילות השוטפת ולא סגרתם מראש סביר שייקחו מכם כסף . לוודא סינכרון לקראת סגירה , תודיעו מראש הם יסכימו וגם לא יקחו מכם כסף כי הם רוצים את העסקה .

כמובן להעלות הכל לכתב.

מהו הזמן הממוצע לביצוע תהליך השליכט בבית פרטי ?

4 ימים בממוצע

יש תקן לשליכט ? מה הוא אומר ?

בוודאי!

תקן של מכון התקנים ומדבר על רחיצות , היצמדות , גמישות וכ"ו...

ויש גם חברות בלי תקן אז שהבונים ישימו לב וילכו לגדולים.

מה הם בעצם היתרונות הבולטים של שליכט ?

טקסטורה, גמישות , אפשרות למעבר אדי מים , מניעת התקלפות מהעברת אדי המים (נושם) , מניסיון תקלות קילוף כמעט ולא קיימות .

אני בונה על הים , מה עדיף לי ? שליכט אקרילי או מינרלי ומה ההבדל בניהם בכלל ?

שליכט סיליקוני הוא הכי מומלץ לבניה על הים כי מדובר בתנאים קיצוניים ולכן הסיליקוני הוא הכי עמיד כאן לדעתי .

מה ההבדל בין רמת החיספוס של השליכט והאם יש לו משמעות נוספת חוץ ממשמעות עיצובית ?

ככל שהשליכט הוא גס יותר (כלומר שליכט גס/בינוני/עדין) כך השליכט מעניק יותר הגנה. ככל שאגרגט שבתוכו עבה יותר ככך הוא מעניק הגנה טובה יותר


איך אני בוחר טיח ציבעוני לבית שלי ? לקחתי טייח שממליץ לי על חברה מסויימת האם ללכת איתו או לבחור על פי גוון שמצא חן בעיני או שיש פרמטרים חשובים נוספים שחשוב שאבדוק לקראת הבחירה?

כל עוד הטייח לוקח טיח מחברה גדולה ומכובדת אז הכל מצוין , במידה והבונים יראו שהוא מנסה למשוך אותך לחברה קטנה וסוג טיח ספציפי ואין להם מספיק מבנים בשוק אז שיקחו את זה בחשבון . טייחים שעומדים על הרגליים האחוריות שלהם בנוגע לסוג השליכט אז כדאי שיילכו עם אותו טייח במידה ולא נסגר מראש סוג השליכט . קרי במעמד סגירת החוזה עם הטייח כדאי לדבר על הנושא לפני החוזה על סוג השליכט ...!

בגדול שם של חברה מוכרת או שווה ערך.

האם סוג הטיח משפיע על גובה הצעות המחיר שאני מקבל מהטייח ? האם לטייחים יש חומר ש"קל" להם לעבוד איתם?

כן , עלות העבודה על שליכט מינרלי עולה יותר.

לגבי הנוחות . אקרילי הכי נוח , בנוסף ככל שהשליכט גס יותר כך קל להם יותר.

אם תביאו לו שליכט עדין אז הוא יצטרך למרוח 2 שכבות ...! חובה , שהבונים ייקחו בחשבון בזמן הסגירה.

איך שליכט מגשר על סדקים במיוחד שבשנתיים הראשונות הבית "עובד" ואיך בודקים עד כמה השליכט "גמיש" ?

שליכט מגשר על סדקים נימיים. ברוב החברות בין 1 ל2 מ"מ . סדקים מבניים לא יכולים להימנע על ידי שליכט. עיקר המטרה של השליכט היא לטפל בסדיקה של החיפוי כגון סדיקה בטיח השחור . וכמובן לסגור השתקפויות של הבלוקים.

האם יש תו תקן לשליכט ומה הוא אומר ? האם קיים תו ירוק אם אני בונה בנייה ירוקה ?

יש תקן לגמישות השליכט .

כמה מ"ר פח שליכט מכסה? האם זה תלוי בטייח ? תלוי בגוון ?

לא שייך לגוון בכלל , כן שייך לטייח וכמה הוא לוחץ בזמן המריחה . ובעיקר שייך לגודל האבן שככל שהשליכט גס הוא מכסה פחות מטרים.

בין 11 למטר ל7 מטר .

כמה מ"ר פח פריימר תופס ?

בין 50 ל60 מטר , ככל שהטיח השחור נקי יותר לקראת העבודה אז הכיסוי יהיה מקסימלי קרי 50-60 מטר . במידה והטיח מלוכלך אז הכיסוי יכול להיות גם 40 מטר.

בשלב השליכט יש לא מעט ליכלוך שמצטבר על ספי השיש או על ריצוף ,איך הכי כדאי להגן על הריצוף ועל הבית בכלל בשלב השליכט מליכלוך של הטיח הצבעוני . יש שיטה טובה ומומלצת שאתה מכיר ?

בשלב הטיח צריך לשטוף הכל , ספי חלונות לשים קרטונים וכמובן לתפוס אותם , רצפה עם קרטונים באופן מסיבי .

איך כדאי לחבר פיגומים לבניין, מהי השיטה שהכי טובה לתפיסת הפיגומים כדי שהטייח יבצע עבודה הכי נקייה שיש ולאחר פירוקם לא יישארו "סימני דרך"?

לא מחברים פיגומים לבניין במהלך ביצוע השליכט ! חייב להיות ניתוק מוחלט של כל הפיגומים לפני ביצוע הפריימר . ניתן לקשור פיגומים לתוך הבית . ניתן לתמוך פגומים לאחור . אסור שהפיגומים יגעו בקירות !


טיפים חשובים ונוספים שאתה יכול לתת לבונים

 1. לדאוג שהאיש הטכני של חברת השליכט שלהם יגיע לשטח כדי שיבדוק את איכות העבודה , יתקין דוגמאות כלומר לחבר את היועץ של חברת השליכט לבית .

אם הטייח יראה שבאים לבדוק אותו הוא יקפיד יותר ! עוד עין אחת שדואגת לאינטרס של הבונים מאוד חשובה !

 1. לנסות לא להצמיד אדמת חמרה לבית ! אדמת חמרה צמודה לבית זה לא פחות ולא יותר צרה צרורה לשליכט ! אפשר לשים 30 ס"מ מבית לחפור תעלה עם חצץ או כל דבר אחר , העיקר לא להצמיד אדמת חמרה לבית . אדמת חמרה זה אחד מהצבענים הטבעיים הכי טובים שיש , היא משמשת כפגמנט בהרבה מדינות כצבען . אם מגיע החורף והשליכט נצבע באדמת חמרה הניקוי חייב להתבצע על ידי גירוד עליון עם מברשת ברזל ואז "מאפרים" את הקיר.

טוב ... מקווה שעשיתי לכם קצת סדר והבנה לגבי שליכט צבעוני בפרט וטיח בכלל...

אל תתייאשו .... :-)

עוד קצת תמונות מתוך המפעל.... קדימה...

נדיר תעשיות

סילואים שבהם ממלאים את חומרי הגלם ​

נדיר תעשיות

מכונת אריזת משטחי השליכט ללקוחות

נדיר תעשיות

משטח לאחר אריזה

נדיר תעשיות

מיכל ערבוב באמצע פעילות ערבוב של חומרי הגלם והכל מדוייק על פי משקלים , חובה להיות משקל מדוד ומדויק של החומר

נדיר תעשיות

מערבל שמכיל דבק , חומר אבקתיים נוספים , במערב יש גם שובר גושים כדי לייצר חומר אחיד עם כל החומרים שיוצרים בעצם את השליכט והכל בצורה מאוד מדוייקת . המשקלים מאוד מאוד חשובים כדי להגיע לנוסחא המדוייקת ולחומר האיכותי ביותר.

נדיר תעשיות צבע שליכט צבעוני טיח צבעוני

מעבדה חשובה נוספת שבודקת את החומר פעמים נוספות וכאן בודקות גמישות וכו...של החומר עפי נוסחאות (שלא נתנו לי לצלם לכם אותם :-) כל תכולה של מערבל נבדקת ונרשמת כאן , במידה ובעתיד יש תקלה בשטח של שליכט שלא נדבק בצורה תקינה או בעיה אחרת ניגשים לכאן ויודעים בדיוק באיזה תאריך הוא נוצר ובאיזה מערבל ועוד נתונים שמתועדים כדי לדעת בדיוק איך לפתור את התקלה בצורה הכי מהירה שיש

`

בנוסף נכנסתי למעבדת הפיתוח שעבדו שם 2 אנשי פיתוח שאת המעבדה הזו לא הורשתי לצלם אבל ראיתי את המקום ששם מנסים למצוא ולפתח שליכטים נוספים טובים יותר , גמישים יותר וכו..

מחקר ופיתוח זה תחום שחשוב לכל חברה שרוצה לקדם את עצמה הלאה.`

זהו ....

היה לי כיף...!

ועוד יותר כיף להעביר לכם את הידע הזה ממקור ראשון .

אז תודה לעופר בפרט ולחברת נדיר בכלל על האירוח הנפלא ועל העברת הידע החשוב הזה לקהילה שלנו !!!

חברים , מקווה מאוד שנהנתם וכמובן אם יש הערות/הארות אשמח לשמוע מכם.

זהו .... 4:30 בבוקר .... מסיים לכתוב , הולך לישון ועולה על מטוס לסין ....

עוד שבועיים כתבה על סין .... ועל כל מה שקורה שם ... יש למה לחכות ...:-)

סופ"ש נפלא לכולכם !!!

תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית