יניב וקנין עיצובים בגבס | בונים בית
" שירות ואיכות בתנאי לחץ גבוהים.. תוך עמידה בזמנים,ותשומת לב לכל הפרטים הקטנים וכולל ייעוץ שניתן מתוך ניסיון והבנת צרכי הלקוח, איכפתי ביותר ובא לעבודה מאהבה..מומלץ ביותר אזמין אותו בעתיד לקבלת שירות נוסף...
מספרת שמעוני - באר שבע והסביבה
" אחד מקבלני הגבס הטובים שאני מכיר . גימורים ועבודה מהטופ שיש ואחלה בן אדם בנוסף לכל.
תומר חן ריחאנה - חדרה
חוות דעת מחכה לאישור
אהוד - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
אושרי - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
אילן - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
אלכס - אופקים
חוות דעת מחכה לאישור
אפרים - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
גיורא - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
דוד - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
שאקר - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
יואב - בארשבע והסביבה
" -מקצוען ביותר , כיף לעבוד איתו עם האכפתיות והרצון שהלקוח יצא מרוצה
יגאל - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
יוסי - להבים
חוות דעת מחכה לאישור
לילך - בארשבע והסביבה
" -מקצועי ביותר אמין
ניסים - בארשבע והסביבה
" יניב וקנים עיצובים בגבס,הוא ההוכחה כשמעצבים מהלב התוצאות בהתאם ,הוא איש שנותן שירות מהלב ולא רק מהכיס הוא יודע להכיר את הלקוח , את צרכיו ,רצונותיו, וחלומותיו ובסוף כל התהליך הוא מגשים את הפנטזיה העיצובית של כל אחד ואחד וכל מילה נוספת ,מיותרת ממומלץ בחום והמון אהבה
ניקול - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
מיקי - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
שימעוני - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
רון אלמלם - בארשבע והסביבה
" -יניב עיצובים כל מילה מיותר !!! מקצוען ברמה גבוה מאוד , עבודת גימור למופת !!!! אשמח צוות מקצועניים מנומסים , עומד בלוח הזמנים, מומלץ בחום ובאהבה!!!
שרון - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
שרון - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
שלומי - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
צפריר - בארשבע והסביבה
חוות דעת מחכה לאישור
אושרי - בארשבע והסביבה
" -מומלץ ומקצועי.
איתמר - בארשבע והסביבה

היי בונים יקרים ,


אני נתקל בלא מעט שאלות הן בקבוצות והן אלי אישית עם השאלה

תומר , עדיף קבלן מפתח או לפצל קבלנים יחד עם מפקח ?


אנסה במאמר זה לענות לכם על השאלה הזו ולספר לכם את כל האמת על עולם הבניה ותהליך הבניה מנקודת מבטי הכנה ולאחר שיחות עם מאות בונים לאורך השנים (ואתם לא הולכים לאהוב את האמת ). חלקכם מודעים לכך וחלקכם לא .עצוב , נכון אבל זה המצב ....

אני כותב פוסט זה מנקודת מבטי האויביקטיבית בלבד  ולאחר לבטים רבים אך בחודשים האחרונים אני נחשף ללא מעט עוולות בשוק ולכן כותב לכם ופוקח לכם את העיניים במטרה אחת וזה החזון המרכזי שלי לאורך שנים , לשנות במעט את שוק הבניה הפרטית .

אז בדרך לתהליך הבניה שלכם  הפונקציה די הראשונה שאתם נחשפים אליה הוא האדריכל שהוא הפונקציה שכביכול מתכננת לכם את הבית והיא ש ״מלווה״ אתכם בתהליך המורכב שנקרא בנית בית פרטי עד לקבלת ההיתר שלכם ואז אתם מתחילים לחפש מפקח וקבלן שלד/מפתח/גמר . אך אליה וקוץ בה .....

מה שבפועל קורה שהאדריכל מתפקד במקום מתכנן שזהו תפקידו גם כמתווך עם לא מעט ניגודי אינטרסים באמצע ומנצלים לרעה את חוסר הידע שלכם .

הוא שימליץ לכם על המפקח/קבלן/ספק ומה לא ..... כאן אני אומר לכם . שימו לב ! תהיו עצמאיים בבחירת בעלי המקצוע/ספקים ....וזהו הטיפ שיחסוך לכם עשרות אחוזים בתהליך הבניה .דה פקטו !

שוב , לא מכליל אך מדובר באחוז מאוד גבוה מהשוק ולכן חשוב שתהיו עירניים.

אדריכל מתעקש על קבלן/ספק מסויים - קחו צעד אחורה ....


אז לפני שאסביר לכם מהי כל פונקציה ופונקציה בדרך לתהליך הבניה שלכם חשוב שתבינו כמה דברים .

אתם חברים קניתם שטח , שכרתם אדריכל שמתכנן לכם את בית החלומות , לקחתם יועץ תקציב של האתר ? ( אחד הכלים ששומרים עליהם מלפרוץ את מסגרת התקציב שלכם וכלי שנותן לכם נקודת ייחוס להמשך הדרך ) ובעצם אתם עומדים לקראת היתר בניה ובחירה איך תבנו ,עם  קבלן ״מפתח״ ? או פיצול קבלנים יחד עם מנהל פרויקט/מפקח .

חשוב שתבינו שישנם בשוק קבלני מפתח שלא איכפת להם מכלום ולא מגיעים לאתר ורק מגיעים לקחת את הכסף אך ישנם גם לא מעט קבלנים שהאיכות והשירות היא נר לרגלם , ישנם קבלני מפתח ״טנדר״ וישנם חברות מסודרות .  ואותו דבר גם אצל מפקחים , כיוון שהתחום פרוץ וחוקית אין שום הגדרה למפקח אז נוצר מצב שרוב המפקחים לא באמת מבינים ויש לא מעט שרלטנים שרק באים לקחת את הכסף שלכם בלי שום תמורה אמיתית וערך מוסף עבור הבונה  ,אינם  מגיעים לאתר ,מכריחים לעבוד עם קבלנים שלהם , משקרים במתן הצעות מחיר , לא יודעים לקרוא תוכניות בצורה מקצועית , אינם מבינים מושגים בסיסיים ועושים טעויות ובסוף מי שנפגע זה אתם .

בשנים האחרונות זה נהיה פשוט הצפה של כאלו ואני פשוט נדהם מכך...ברמה שזה פשוט לא נתפס …!

מבחינה חוקית ושל רשם הקבלנים ומי שמנהל את זה אז אין תכלס עד היום בהגדרה בשום מקום על פיקוח , אין להם שום אחריות וזה פונקציה שנולדה לעזור לבונה הפרטי ולא בא להחליף קבלן ראשי  .

בנקודת זמן כיום עם כל הידע שנצבר אצלי מול אלפי בונים (ואני תכלס פוגע בעצמי כי גם אני דרך בונים בית מבצעים פיקוח) וחשוב לציין שאני גם לא מכליל ,כי  יש מפקחים מוכשרים ואמינים ואני מכיר כאלו אך לצערי מדובר בטיפה בים . שתבינו שמהיכרות שלי ושל בונים בית יש לי קיים בשוק מספר מצומצם של מפקחים אמינים ומקצועיים אך זה ממש מספר קטן ולא מספק (בדרך כלל הם תפוסים).

טיפ

קחו בחשבון שהמלצה מאדריכל/מפקח על ספקים/מפקחים/קבלנים יכול מאוד להיות שנגועה בניגוד אינטרסים לרעתכם.


אם שוק הבניה היה אידאלי וכל המפקחים היו אנשים ישרים ומקצועיים אז אין ניהול ופיקוח ופיצול קבלנים הם אופציה נפלאה אך לא כך המצב לצערי והסבירות שאתם שוכרים מפקח שאינו מוכשר ולא אמין היא מאוד גדולה (ואני כותב זאת באחריות גדולה ).

אתם תראו בכל אתר ובכל אתר אינטרנט של מפקח שמפקח טוב ימקסם את החוויה שבבניית הבית שלכם , יעשה אותה על הצד הטוב והבטוח ביותר עבורכם, יחסוך לכם המון עלויות…. בלה בלה בלה ….

אין ספק שזה כך …. ואין ספק שמפקח טוב אכן יעשה זאת אבל יהיה לכם מאוד קשה למצוא אחד כזה ואם כבר תמצאו כזה … הוא כנראה יהיה עמוס בפרויקטים מקבילים .

אם אתם באמת רוצים להיות שקטים זה לקחת קבלן מפתח רשום ולקבל גם שנת בדק מאותו קבלן מפתח.

קבלן מפתח מרוויח מפרויקט בערך 20% , בסוף אם מפקח עולה בערך 8% רווח מהפרויקט (במידה והוא אמין ולא מתפתה לקחת ״מהצד״ על גביכם) מדובר על 12% מרווח  .

כלומר יש לכם ״רווח״ של 12% אך אתם מפסידים כמה דברים .

 1. את שנת הבדק והאחריות של הקבלן

 2. שאר העלויות שמתחבאות בניהול פרויקט מפתח כגון עלויות גידור , פסולת , שירותים ועוד ״קטנות״ שמצטברות לעשרות אלפי שקלים נוספים , בערך 50-100 אלף שקלים שאתם צריכים לשלם בנוסף למפקח כשאצל קבלן המפתח הם בפנים  .

 3. שקט נפשי בעלות הפרויקט

 4. לו״ז מוגדר לסיום

בהכנה נכונה וביצוע נכון מול קבלן מפתח אתם יכולים להשיג איכות מעולה ושקט נפשי .


וגם אתם בונים יקרים לעיתים נלחמים את המלחמות שלכם במקומות הלא נכונים .

נתקלתי גם באופן אישי וגם מול מפקחים מעולים בשטח שחסכו לבונה 100-150 אלף שקלים רק על השלד אבל באמצע הדרך עושים שמיניות באוויר ומעכבים פרויקט בשביל 50 שקלים .

מצטט מפקח : ״יש גם בעיה מצד הלקוחות הרבה פעמים ,לא משנה מה אתה עושה בשבילם הם לא תמיד יודעים להעריך . היתה לי לקוחה שבמשא ומתן מול קבלן הורדתי לה את ההצעה הכי זולה ב-100 אלף שקל והיא היתה מודעת לכך , בסוף הפרויקט אחד מהפועלים שבר לה מכסה פלסטיק של אסלה , שלחה אותי לקנות לה , יומיים סרטים בשביל 87 ש״ח....


דוגמא נוספת : לקוח קיבל מקבלן עולם ומלואו , תוספות שוות באלפי שקלים ולא גבה מהלקוח שקל ובסוף הלקוח מתווכח עם הקבלן על אספקה של ברזי ניל בשווי 300 שקל לכל הברזים .....


מקווה שהבנתם ....


טיפ

תילחמו על חיסכון במקומות החשובים והיקרים שבאמת ניתן לחסוך ולא במקומות שאתם חוסכים שם 100 שקל .... מניסיון . משם לא תגיע לכם הישועה . 

נפלתם במזל מפקח אמין ומקצועי ? תעריכו אותם על חיסכונות גדולים שביצעו לכם . את המלחמות הקטנות על הכסף הקטן תשימו בצד....הם לא שוות את זה .
ראשית קודם אסביר לכם מהי כל פונקציה ויתרונות/חיסרונות שלה ולבסוף מסקנות כדי שבסוף תחליטו לבד מה עדיף לכם.


קבלן מפתח


זהו קבלן שבעצם הוא זה דואג לבניה משלב העליה לקרקע ועד סופה , ההתקשרות שלכם היא מולו ורק מולו והוא זה שדואג לכלל הקבלנים עבור הפרויקט שלכם לטוב ולרע ובנוסף גם מעניק לכם אחריות ״שנת בדק״ מטעמו .


יתרונות


 1. החוזה שלכם הוא מול גורם אחד בלבד ויש כתובת אחת להכל.

 2. קל להגדיר חלוקת אחריות.

 3. קבלני מפתח טובים מחזיקים קבלני משנה לאורך זמן במכוון פרויקטים והם מאוד מחויבים אל הקבלן לאיכות עבודה וקבלן מפתח שמכבד את עצמו מחזיק קבלני משנה איכותיים שיודעים שאותו קבלן הוא מקור להכנסה קבועה עבורם ולכן מחוייבים אליו ומצםפים להמשך עבודות איתו במידה והם לא טובים . בניגוד לקבלני משנה שאתם לא מכירים ואינם מחוייבים לכם כלל ומבחינתם זה פרויקט יחיד דרככם .

 4. קבלן מפתח טוב פותר דילמות מקצועיות של ״מי אשם״ ומטיל את המשך העבודה לפי ראות עיניו המקצועיות ומשמש ״בורר״ להמשך הפעילות התקינה של הפרויקט .

 5. אחריות הקבלן היא גם על סדר וניקיון האתר שמתומחרת בלא מעט כסף בניהול לא נכון .

 6. אין צורך לבצע ביטוח צד ג שלכם כיוון שהאחריות היא על קבלן המפתח מ-א ועד ת

 7. תהליך המסירה של הפרויקט קל ומהיר יותר ומבוצע מול כורם אחד בלבד (טופס 4)

 8. שום דבר לא נופל ״בין הכיסאות״ ויש גורם אחד שאמור לטפל בכל הנושאים .

 9. קבלן מפתח יסיים את הבניה הרבה יותר מהר ממנהל פרויקט .


חסרונות

 1. קבלן מפתח עולה יקר יותר , עלות הרווח הקבלני של קבלן מפתח היא בין 15-20% מעלות הפרויקט.

 2. אתם מקבלים את קבלני המשנה שלו בלי יכולת בחירה לטוב ולרע .

 3. לא מעט קבלני מפתח מעסיקים קבלני משנה זולים ולכן גם פחות איכותיים (כדי להרוויח יותר ) ולכן איכות הבניה פחות טובה ולכן יש לבחור את קבלני המפתח בקפידה . ישנם קבלני מפתח שעובדים עם קבלני משנה מאוד איכותיים ( כן, המחיר בהתאם אבל שווה את זה ).

 4. קבלן מפתח אינו בעל אינטרס שווה לשלכם אלא מנוגד לשלכם.

 5. במידה ולא תגדירו טוב טוב את החוזה והמפרט אתם תמצאו ״חורים״ רבים שכמובן אינם לטובתכם , במידה ולא תגדירו מפרט מדויק הקו המנחה של הקבלן הוא מפרט זול יותר  . לקראת סגירה של קבלן מפתח חובה ליצור מפרט איכותי משלכם ודואג לאינטרס שלכם .

 6. קבלן מפתח בדרך כלל אינו מספק את כל הגמרים , בדרך כלל לא כולל מטבח , מזגנים ופיתוח חוץ.

 7. קבלן מפתח אינו מייתר את הצורך משכירת מפקח בשטח .

 8. אם עקב מחסור במזומנים או שינויים בתכניות אתם גורמים לעיכוב בעבודה עליכם לפצות את הקבלן מפתח

 9. שינויים בתוכניות גורמות לתשלום גבוה עליהם במידה ולא הכל מוגדר בצורה ברורה .טיפים לבחירת קבלן מפתח

אתם צריכים להבין שקבלני מפתח בתחום הבניה הפרטית אינם בדרך כלל חברות ענק אלא אנשים פרטיים ולכן יש לפעול בבתאם .


 1. המלצות המלצות המלצות , תבחרו קבלני מפתח וותיקים ומומלצים בלבד , להתקשר לממליצים ולבקר בבתים  .

 2. בצעו אומדן תקציבי ניטראלי ,תוסיפו עליו 20% רווח קבלני ותדעו אם קיבלתם הצעת מחיר הוגנת .

 3. ישנם לא מעט הצעות שאני רואה שהם מאוד נמוכות ו- ״יפות״ רק כדי ״לקחת את העבודה״ אבל בפועל ההצעות ״חסרות״ מאוד וברות לרעת הבונה . קחו ייעוץ ואיש מקצוע כדי שיכין לכם מפרט שמשרת אתכם ויבדוק לכם את החוזה הקיים ( איש מקצוע = איש מקצוע בתחום הבניה , לא עורך דין! )

 4. קבלן מפתח איכותי עולה בהתאם . הצעת מחיר הוגנת תעשה לכם את העבודה בצורה מעולה.

 5. תמחרו שינויים ותוספות מראש מול הקבלן מפתח .

 6. תגידו לו״ז לסיום

 7. תשאלו מה ההצעה ״לא כוללת״

 8. תבררו מהו סכום הזיכוי לכל פרט ופרט במפרט .

 9. לקחת פונקציה שתעזור לכם בהכנה לחתימה של מכרז ומפרט מול ההקבלן + פיקוח בנקודות , כלומר לקחת פיקוח לאיטום ופיקוח בנקודות קריטיות בפרויקט ואתם מסודרים!!!


מנהל פרויקט/מפקח


מנהל פרויקט תפקידו לנהל את ״העוגה״ כמו קבלן מפתח אך עם גמישות מירבית בבחירת אנשי המקצוע שלכם . עלות מנהל פרויקט איכותי וטוב הוא בערך 8000 שקלים לחודש לבית פשוט ויותר לבתים מורכבים יותר        ( בניית בית קונבציונלי ממוצע אורכת כשנה )  . מתחת לכך תהיו בטוחים שמבוצעת ״השלמת הכנסה״ על חשבונכם .

מנהל פרויקט טוב ואמין אמור לשרת את האינטרס שלכם מול בעלי המקצוע ולהביא איכות מירבית לפרויקט שלכם לערוך מכרז קבלנים מסודר בין עשרות הקבלנים , להכין חוזים , תנאי תשלום והחוזים אגב היא בינכם ישירות לבין אותם קבלנים , המפקח לא צד כאן ואין לכם שום יכולת גם לתבוע מפקח .

תפקידיו של המפקח הם :

 • הכנת מכרזים והפצתם לקבלנים המתאימים וביצוע משא ומתן לגבי המחירים וההצעות

 • תיאום הביצוע ומתן הסברים שוטפים לקבלן

 • בדיקה ווידוא שלכל קבלני המשנה (חשמל, אינסטלציה, איטום, מסגרות, נגרות וכו') יש האישורים והתעודות הדרושים

 • שמירה על סטנדרט גבוה של עבודה ופיקוח על טיב החומרים והמוצרים שבהם משתמשים באתר ובבתי המלאכה

 • הבטחה שהעבודות יתבצעו בהתאם לתכניות ולהוראות המתכננים בהתאם לתקן, תוך שיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים המעורבים (אדריכל, קונסטרוקטור, חשמל וכו') ויישום הערותיהם

 • ניהול יומן עבודה, תיעוד כל מה שמתרחש בקשר לביצוע הפרויקט

 • תכנון הביצוע שלב אחר שלב, ווידוא מראש שהביצוע יהיה כנדרש ומניעת בעיות עוד בטרם הופעתן

 • מעקב שוטף אחר התקדמות הפרויקט ועמידה בלוחות זמנים

 • בקרה ומעקב תקציבי שוטף לאורך כל ביצוע הפרויקט

 • בדיקה ואישור החשבונות של הקבלן בהתאם לחוזה ועל סמך מדידות ואישור חלקי הפרויקט שבוצע. בהתאם, אישור תשלומים בסיום שלבי הפרויקט

 • הגשת כל הטפסים הנחוצים לעירייה ולגופים השונים עבור טופס 4

 • עדכון שוטף של הלקוח אודות התקדמות הפרויקט, התקציב או הבעיות שמתעוררות במהלך הפרויקט

 • קבלת הפרויקט מהקבלן או מבעלי המקצוע השונים, רישום הליקויים ומעקב אחר השלמת התיקונים עד למסירה סופית של הפרויקט ללקוח


יתרונות מנהל הפרויקט

 1. יש בידיכם ובידי ומנהל הפרויקט שליטה טובה יותר בתוצאות.
 2. בניגוד לקבלן מפתח כאן ניתן במהלך הבניה להחליף קבלנים שאתם אינכם מרוצה מעבודתם.
 3. בחירת חומרים שחורים ולבנים היא בידיים שלכם ..
 4. מאפשר גמישות ופיצול החוזים והעבודות באופן המאפשר נקודות עצירה לפרויקט במידה ויש צורך בכך ואפשר להוציא את מכרזים בשלבים ולפצל ביצוע לאורך הזמן בהתאם לתזרים המזומנים שלכם.
 5. כל עבודת קבלן מבוקרת ונבחנת בצורה נקודתית והתשלום על העבודה היא לשביעות רצונכם .
 6. הגדרה של לוחות זמנים מול הקבלנים
 7. אישור או אי אישור לתשלום בהתרם לרמה ושלב העבודה של הקבלן מה ששומר עליכם במידה והם ״בורחים״ מהפרויקט .
 8. הפניה לקבלנים וספקים איכותיים במחירים תחרותיים
 9. חיסכון ב ״כאב ראש״ מול כל הקבלנים והם שדואגים לתיאום בין כולם .
 10. ניהול שוטף ויומי של העבודה
 11. מפקח אמין חוסך כסף! (שוב , הלוואי שיהיה לכם את המזל להשיג אחד כזה )

חסרונות


 1. עלות.  8000 שקלים בחודש ומעלה  לבית ממוצע .

 2. אין הגדרה חוקית של מפקח ולכן אין לו שום אחריות ואם הוא טעה אין לו שום צד לאחריות.

 3. חוסר סינכרון בינכם לבין המפקח עלול להוביל ל״קצר״ בינכם .

 4. אין התאמה בין התקציב שלכם ליכולת של המפקח , מפקח אינו אחראי על בניה בתקציב שלכם אלא לניהול הפרויקט ברמה איכותית . ואל תתנו למפקח לערוך לכם תקציב לפרויקט אלא קחו ייעוץ תקציבי ניטראלי.

 5. בפרויקט המפקח עובד מול יותר גורמים, ובמקרה של אי התאמה עליו לאתר את הקבלן שגרם לאי ההתאמה וזה לעיתים בלתי אפשרי כי להזכירכם המפקח לא נמצא כל ביום בשטח ….

 6. שוב , החיסרון הגדול ביותר חברים הוא נושא האמינות וארחיב . כאחד שגם מבצע פיקוחים וגם חווה מאות מפקחים ברמה הארצית בשטח התחום פרוץ וכל אחד יכול לקרוא לעצמו ״מפקח״ גם אחרי בית אחד שבנה כשבפועל אין לו מושג כלכך בתהליכי בניה .
  לא מעט מפקחים ואני יכול לומר שרובם (לא מכליל , יש מפקחים נהדרים ואמינים רק לצערי לא הרבה ) מבצעים ״השלמת הכנסה״ .
  המפקח מכריח אתכם לעבוד עם בעלי המקצוע שלו ? כנראה שיש כאן בעית אמינות וניגוד אינטרסים לרעתכם  (כבר חוויתי דיס המלצות של מפקחים על בעלי מקצוע כאלו או אחרים שהם בעלי מקצוע מצוינים אך ניגוד אינטרסים מונע מהם להמליץ עליהם.
  לא מעט מפקחים גוזרים ״קופון״ מבעלי המקצוע ואתם בכלל לא יודעים על כך .
  ישנם בונים שיגידו שאין להם בעיה עם דמי התיווך האלו כל עוד הקבלן/ספק זול יותר מאחרים אך טעות בידיכם . האם יש לכם מושג האם אותו ספק/קבלן בידיעת המפקח יספק איכות ומפרט נמוך יותר כדי לזכות בעבודה אך בפועל הוא מרוויח עליה ? (רמז,לא תדעו ) .
  סטטיסטית לצערי קל ליפול עם מפקח לא אמין ואז את כל החיסכון של קבלן מפתח איכותי לא חסכתם והרווח עבר למפקח ( שהוא לא אמין ואז כנראה איכות העבודה בהתאם).


  לעיתם אני רואה המלצות של בונים על מפקחים שאני יודע שהם ״לוקחים מהצד״ ופשוט לצערי לא תמיד יכול להגיב :-) עצוב....


  סיפור אישי :

  לפני כמה חודשים נפגשתי עם נציגת חברת פיקוח  מאזור המרכז , נכנס למשרד , מסבירה לי על כל פעילות המשרד , הכל טוב ויפה .... 

  וכיוון שאני כבר למוד ניסיון אני שואל אותה לגבי ניסיון , השכלה , המלצות ועוד ..... אך משהו בתחושה שלי אמר שהם לא נראים לי ואצלי תחושות לא משקרות ....

  לימים , לפני כחודש אני מדבר עם בונה מאחת הקבוצות שהיה צריך את עזרתי במשהו ספציפי סיפר לי שהוא פיטר מפקח שלא עשה את עבודתו בצורה אמינה והפסיד מאות אלפים כתוצאה מכך. 

  תנחשו לבד מי היה המפקח .... :-(    עצוב לגמרי ....    ( אותו בונה אגב לקח עוד מפקח , נפל שוב והחליט למהשיך את הדרך לבד )  הוא אגב בדיעבד היה לוקח רק קבלן מפתח ...

  ומדובר בבונה אינטליגנט לגמרי שבונה בית לא קטן .  כאחד שנתקל מול לא מעט מפקחים הם גם פנים אלי לשיתופי פעולה ואני כאחד שמכיר את השוק נזהר שבעתיים , בודק כל מפקח ברמת רחל ביתך הקטנה ( ויש לי את הכלים לבדוק ). לצערי רובם אינם עוברים את הבדיקות שלי . וגם כאלו שכן תמיד אני מקבל פידבקים מהשטח , הן מכם והן מהקבלנים .
  עצוב נכון .... אבל לצערי זה המצב....
טיפים לבחירה ועבודה מול מפקח

 1. קיבלת המלצות של בונים על מפקח ? ממש לא מספיק . בררו גם מול קבלנים שהוא עבד מולם . תתפלאו כמה מידע תוכלו לקבל מכיוון הקבלנים .

 2. מפקח מאלץ אתכם לבחור רק בעלי מקצוע שלו ? אמור להדליק לכם נורה אדומה

 3. לא לאשר בעיניים עצומות כל קבלן או ספק שהמפקח מביא . יש לא מעט בעלי מקצוע טובים ואמינים

 4. אתם מהבונים שמחפשים כל הזמן את הקבלנים הזולים ביותר ? צפו פגיעה . גם המפקח המוכשר ביותר לא יכול להציל אתכם מבעל מקצוע גרוע ….

 5. תהיו מעורבים במשא ומתן מול הקבלנים . אל תטמנו את הראש בחול . מעורבות שלכם , לקיחת הצעות מחיר ללא המפקח באמצע ( וגם לא לומר לבעל המקצוע שיש מפקח) . תתפלאו לגלות הצעות מחיר הוגנות לחלוטין.

 6. ביצעתם אומדן תקציבי ״בונים בית״ - יש לכם נקודת ייחוס מצוינת לכך שלא יעבדו עליכם עם הצעות מחיר לרעתכם .

 7. להכניס בחוזה סעיף שאסור למפקח לקחת דמי תיווך מהבעלי המקצוע

 8. לשאול את המפקח וותק , כמה בתים מאחוריו ומתי סיים אותם . ( כמובן גם לבדוק את זה )

 9. מפקח אמור להגיע כל יום לשטח ולא ״לשתות קפה״ עם הקבלנים .


סיכום

מה שמניתי עד עתה מקזז את היתרונות של פיצול העבודה למספר קבלנים למרות שאני בעבר כתבתי שזה הכי עדיף אך חברים , דעתי היום שונה עקב כך שהשוק מכיל יותר מידי שרלטנים ויש לכם סבירות של 85% לטעות בבחירת מפקח וזה ממש לא אותו סיכוי בבחירה של קבלן מפתח איכותי .

בסוף בסוף אני חושב עקב תנאי השוק ואמינות השוק שעבודה מול קבלן "עד מפתח" איכותי עם פיקוח בלבד (הכנה לחוזה ובנקודות קריטיות בפרויקט) היא שיטה עם הכי פחות כאב ראש ואחוזי הצלחה הכי גדולים עבורכם.

סיכום טיפים להצלחה


 1. עבודה מול אדריכל איכותי שיעבוד על תיכנון איכותי ורק על תיכנון (ולא לומר ״אמן״ על כל הפניה לקבלן/מפקח כזה או אחר , קחו בחשבון ניגודי אינטרסים כאן )

 2. ביצוע אומדן תקציבי מקדים ניטראלי .

 3. שילוב יועצים בשלב מקדים תורמת לכם עשרות מונים בשלב הביצוע .

 4. הגדרת מפרט איכותי ״שלכם״ מול מומחה ניטראלי ( לא עולה הרבה ושווה הרבה יותר מכך)

 5. מציאת קבלן מפתח מקצועי , איכותי ואמין (כן , יש כאלו ). לא להתבייש לבקש המלצות , להתקשר לממליצים ואף לבקר באותם בתים .

 6. מציאת מפקח בלבד או מומחים לביצוע ביקורת איכות בנקודת קריטיות בפרויקט שיהיו בצד שלכם.

 7. לא להתעלם ממתן אחריות !

 8. הזמנת חברת בדק בית לקראת תשלום סופי לקבלן מפתח וקבלת דוח ליקויים ניטראלי

 9. הזול בונים יקרים בסוף תמיד עולה יקר , אין חיסכון סתם , תמיד זה בא על חשבון משהו (על חשבונכם) קבלני מפתח איכותיים נותנים הצעות מחיר הוגנות שמשרתות אתכם וגם אותם בצורה הוגנת.


  הטיפ הטוב ביותר שאני יכול לתת לכם לחיסכון והצלחה


  תבחרו את הקבלני מפתח /שלד שלכם משיעורי בית שאתם עושים , מול הקהילה הנפלאה שלנו ומול אנשי שלום שלכם !

  בהצלחה !!!


  יש קבלני מפתח / שלד /ספקים נפלאים , אין לי ספק שבצרכנות נבונה ונכונה תגיעו אליהם ותחסכו המון וגם תקבלו חוויה מעולה .

  (מי שמחפש רק את הזול יתקשה מאוד למצוא אותם )בהצלחה !!!


תומר  חן ריחאנה וצוות בונים בית


phone
יניב וקנין עיצובים בגבס

איש קשר: יניב וקנין עיצובים בגבספייסבוק