איך בוחרים אדריכל בצורה נכונה ? | בונים בית
צוות בונים ביתצוות בונים בית

מה שלומכם בונים יקרים וברוכים הבאים לאקדמית בונים בית, אם הגעתם לכאן סימן שאתם בשלב של בחירת האדריכל שלכם אז כאן באקדמית התיכנון נסביר לכם איך בוחרים אדריכל בצורה נכונה ונבונה .

מבוא

בעבר הרחוק כשבנינו את ביתנו, אני ואישתי לא נתנו את דעתנו כלל וכלל על אופן בחירת האדריכל ופשוט בחרנו אדריכל בלי שום ידע מקדים בנושא. עם האדריכלית הראשונה העיניינים לא היו לשביעות רצוננו כבר בהתחלה ולמזלינו הפסקנו מיידית את ההתקשרות עימה. עם האדריכלית השנייה הצלחנו מאוד לשמחתי, אבל היום אני יודע שזה היה רק עניין של מזל ולא בגלל שעשינו בחירה מושכלת .

כיום לאחר מספר שנים ולאחר שאני מכיר לבוריו את ענף הבניה, אני יודע ורואה יום יום בשטח עד כמה האדריכל משפיע לטוב ולרע על כל התנהלות הפרוייקט, עלותו ואיכותו. האדריכל קובע למעשה את איכות החיים שלכם בבית שלכם..


האדריכל הוא בעל ההשפעה המכרעת ביותר לגבי כל התנהלות פרוייקט בניית הבית שלכם. הוא האיש שיקבע איך ייראה הבית שלכם , כמה הוא יעלה , כמה הוא נקי מטעויות , עד כמה הוא משקיע בתוכניות עבודה , כמה הוא פושר ויודע ״להריץ״ את נושא ההגשה .

האדריכל מלווה אתכם במשך כמעט שנתיים ולכן חשובה מאוד איכותו המקצועית ולא פחות מכך איכותו האנושית.

אז קניתם שטח וברצונכם לבחור אדריכל אבל רגע….! כמה יעלה לנו הבית ? איך אנחנו יודעים שהתקציב מספיק לנו ?

אז מאמר בנוגע לעלויות הבניה ותקציב הבניה יש לכם [כאן]

אך שוב אני חוזר על זה כמו מנטרה , לא יוצאים לבחירת אדריכל בלי יציאה לתקציב מסודר ממומחה בתחום, אתם בונים פעם אחת אז תקשיבו לנו ולא תצטערו , תבנו באתר ???? תקציב מקצועי הנדסי מסודר (תשמשו בו עוד פעמיים במהלך הדרך ורק איתו תחסכו עשרות אלפי שקלים )אז ראשית מה אנחנו צריכים להכין לקראת בחירת אדריכל בכלל ?

 1. כמובן תקציב מסודר

 2. פרוגרמה - פרוגר מה?  כן , אל תיבהלו , זה בעצם מסמך עם רשימת שאלות שאתם כזוג או כמשפחה צריכים לשבת ולענות עליהם , שבו ברצינות רבה ותענו עליהם. יש לכם דוגמא כאן

 3. ממליץ גם להגיע עם תמונות של בתים שאהבתם או שנתקלתם באתרי אינטרנט כאלה ואחרים .

 4. כל פרטי הקרקע - תוכנית טופוגרפית של השטח

 5. תיק מידע תיכנוני של החלקה - ת.ב.ע - תוכנית בניין ערים, והם עוסקים בשאלות של כמה תוכלו "להתרחב" בשטח שלכם.

כעת אתם יכולים לגשת לכמה אדריכלים…. .....רגע…. שניה ...יש אלפי אדריכלים . למי אני הולך ?

ישנם אדריכלים שבונים רק מודרני , ישנם כאלו שבונים רק כפרי ,ישנם כאלו שהם רק הנדסאי אדריכלות ולא אדריכלים , ישנם כאלו שאינם מנוסים מספיק את מי אני בוחר ???!!!!


אז תקראו ותדעו...

עלות האדריכל

בונים כיום משלמים סכומים מגוחכים לאדריכלים ומצפים לקבל תמורה מלאה מהם ואתם צריכים להבין שמה ששילמתם זה מה שקיבלתם , סכום מגוחך של אדריכל זה לדוגמא 20000 שקלים , אדריכל בסכום כזה שהוא בערך 1.5% מעלות הפרויקט ( עלות של 1.2 מיליון לדוגמא ) הוא יותר ממגוחך ואל תצפו לניסים ונפלאות מאותו אדריכל….. אז נכון , עלות האדריכלים בצפון אינה כמו המרכז אך עדיין , על אדריכל ועל תיכנון לא חוסכים , עלות אדריכל ראלית אמורה להיות לפחות בין 3% ל-5% מערך הפרויקט וכדי שאותו אדריכל ירוויח את לחמו וישקיע עבורכם בתוכניות איכותיות וסטים איכותיים לקבלן, ירוץ בשבילכם ועוד….חשוב שלא תחסכו כאן . כמובן שאמינות האדריכל חשובה כמו כל פונקציה אחרת שצומדה אליכם בתהליך שלכם.

אדריכל גרוע אגב מייקר את הפרויקט הרבה מעבר לשכרו  כך שלמעשה הפסדתם בכל מקרה – גם אדריכל פחות איכותי וגם פרוייקט יותר יקר ואתם חייבים להבין  את זה ….!

איזה אדריכל מתאים לי?!

אז בבואכם לבחור אדריכל אתם צריכים לשאול את עצמכם מהו הבית שאתם בונים ? מודרני ? כפרי ? אקלקטי?

ישנם אדריכלים שמתמחים בסוג מסויים של סגנון ויש להם טביעת אצבע לתיכנונים שלהם .

האם אתם בונים בית יוקרה? אם כן אתם צריכים סוג מסויים של אדריכלים , בית פשוט ? אתם צריכים ללכת לסוג אחר של אדריכלים וכך הלאה ….

אתם צריכים להתאים את האדריכל לאופי הבית העתידי שלכם ולא ללכת סתם ל ״אדריכל״ , יש לעשות שיעורי בית לפני הפגישות ולעשות התאמה של הצרכים שלכם והתקציב שלכם , ללכת לאדריכל ״יקר״ כשאתם בונים בית פשוט יחסית זו טעות ועוד ועוד…

כי אם אתם ״תאלצו״ אדריכל לבנות בסגנון שבו הוא לא מתמחה ההפסד יהיה רק שלכם. הבית יהיה מתוכנן פחות טוב וגם נראה הרבה פחות טוב ממה שאדריכל מומחה בתחום היה יכול לתכנן.

כשאנו מלווים בונים ב״בונים בית״ מהשלב ההתחלתי, עוד לפני בחירת האדריכל, ראשית אנו בוחנים את הרצונות של אותה משפחה ורק לאחר מכן אנחנו יודעים להתאים לה (מניסיון ) שלושה אדריכלים שיכולים להתאים לאותה משפחה הן מבחינת סגנון והן מבחינת עלות שכר הטירחה של אותם אדריכלים .

ידע ומידע הם מאוד חשובים כאן אז אני לא מצפה מכם שתדעו כמונו, אך חשוב שתדעו שאתם צריכים לעשות שיעורי בית לפני שאתם הולכים להיפגש עם אדריכלים ולא סתם לבחור שלושה כשמראש יש אפשרות ששלושתם אינם מתאימים לכם .טיפים בבחירת האדריכל

 1. תתרשמו מבתים בפועל ודיבור עם אנשים בארבע עיניים. לעיתים אומרים דברים מסויימים בטלפון אבל כשנפגשים עם אנשים ורואים עבודה בפועל פתאום יוצאים גם דברים אחרים. לטוב ולרע.

 2. אל תוותרו לראות בתים בפועל של האדריכל שבחרתם. בתמונות אפשר לסדר שהכל יראה יפה. (כל מי שחיפש צימר בחייו לפי תמונות באינטרנט יוכל להעיד על כך.... הפער בין התמונה למציאות יכול להיות תהומי.....)

 3. תזכרו: יפה שלא פרקטי הופך למעצבן. מה שיפה בבית תתרגלו אליו ופחות תראו אותו עם הזמן אבל דברים מעצבנים ולא פרקטיים יעצבנו כל הזמן. לכו על כמה שיותר פרקטי, בטיחותי ושימו דגש על חיסכון אנרגטי כבר בתכנון.

 4. בפגישה תבדקו שיש לכם כימיה עם האדריכל , האם יש לו  מעוף, גמישות יצירתית, גמישות עסקית (לא פחות חשוב...). תבדקו תכנון אל מול ביצוע - מאחר שמדובר באיש מקצוע שילווה  אתכם במשך תקופה ארוכה ובצורה צמודה , חשוב שהתקשורת ביניכם תהיה מעולה.

אם אתם מרגישים שאין ״חיבור״ - תתקדמו ותמשיכו לחפש…. כימיה טובה בין האדריכל לבינכם היא לא רק ההרגשה הנוחה שניתן לשאול שאלות ולהתייעץ,  אלא גם יש צורך גדול בהבנה שלו ובחיבור שלו למשפחה שלכם,  כיוון שהוא האדם שיוצר את  התרגום של הבקשות שלכם אל תןך התיכנון שלו במהלך בניית הסקיצות.  של הסקיצות דורש המון סובלנות ואתם חייבים לבחור במישהו שיש לו סבלנות, שלא כל מייל או טלפו אליו תחשבו פעמיים (כמובן לא באופן מטריד...), הוא צריך להכיל אתכם ואתם אותו . יש משפחות שקשה להם להחליט, או שאחרי זמן מסויים לאחר מחשבה  מחליטים לשנות  . האדריכל צריך להקשיב לכם ולספק פתרון אפשרי לכל עינין שתעלו  עד כמה שניתן ולא לדחות אתכם או לבטל את דבריכם.

 1. יש לקבל מהאדריכל רשימת לקוחות שכבר גרים תקופה ארוכה בבית שבנו, לקוחות שזה עתה סיימו בנייה ולקוחות שבתהליך בניה ולא פחות חשוב לקוחות שבתהליך תכנון.

 2. לשאול גם מה השירות לא כולל

 3. האם ישנה מגבלות בשלבים מסויימים (למשל מגבלה של מספר סקיצות בשלב פרוגרמה או מגבלה של מספרי הגעה בשלבי בניה או כל דבר אחר, או עלויות נוספות לשינויים לאחר סגירת סקיצה מסויימת)

 4. דברו עם לקוחות קודמים , בקרו בבתים שלהם , האדריכל חייב להיות רגיש לאופן שבו המבנה מתמזג עם הסביבה. לדוגמא כיווני האוויר והשמש של הבית!

 5. תבדקו שיש לאדריכל קשרים במועצה המקומית שלכם ושהוא בקיא ברזי הבירוקרטיה , אם לוח הזמנים שלכם קצר אדריכל מקושר במועצה יכול לזרז מאוד את הטיפול בתיק שלכם. – ממש לא נכון אצלינו.

 6. אדריכל מנוסה וטוב לא יהסס למסור לכם ממליצים והרבה . אדריכל שלא מוכן לתת שמות ופרטים של לקוחות שלו או אדריכל שנותן פרטים של לקוחות שהם חברים שלו בלבד או בני משפחה, צריך להדליק אצלכם נורה אדומה, (או שאין לו מספיק ניסיון, או שלקוחות שלו לרוב מסיימים את הבנייה אצלו עם טעם מר ולכן אין סיכוי שימליצו עליו).
מה האדריכל מספק

 1. בתחילה - כמה סקיצות שונות בהתאם לפרוגרמה, ומתקדמים עם אחת שקלעה לסגנון ולצרכים שלכם עד לסגירת סקיצה סופית

 2. מיקום רהיטים

 3. רשימת חזיתות

 4. חתכים של הבית

 5. תוכנית פיתוח

 6. סט אלומניום (ספר שמגדיר במדוייק את המפרט על כל חלון )

 7. פריסת ריצוף וכמויות ריצוף

 8. תוכנית חשמל ומאור ( מיקומים בלבד )

 9. רשימת נגרות

 10. מיקומי מיזוג

בהצלחה !

תומר חן ריחאנה וצוות אקדמיית בונים בית