כל מה שתרצו לדעת על מסגרות , מעקות , גדרות ,אחת מהעלויות הכבדות שלכם , יום סיור בחברת סנפיר !!! | בונים בית
צוות בונים ביתצוות בונים בית

שלום חברים יקרים!!!

ממשיך לעבוד בשבילכם ולהשקיע ממירב זמני כדי שכולנו נעבור את תהליך הבניה בצורה מעולה…!

אז יש עוד המון נושאים שאני עובד עליהם במקביל כדי לקחת את השירות בבנייה שלב אחד קדימה.

מה שהיה כבר לא יהיה .

אז המאמר זה אסביר לכם על נושא המסגרות קרי מעקות , גדרות וכ״ו , המון בונים לא נותנים את הדעת על הנושא הזה ומשאירים זאת לסוף או שהאדריכל לא הוסיף בתוכניות וכאשר מגיע רגע האמת מתברר שהם לא ביצעו הכנות מתאימות ולא תיקצבו את הנושא הזה כיוון שהוא מאוד יקר ובונים פשוט לא מתמחרים וגם לא מבצעים את ההכנות הדרושות בהתאם למוצרים שהיו יכולים להיות אופטימלי בשבילם וגם לא מבינים שהתקנה ואיכות גרועה של מוצר וכמובן בעל מקצוע פחות מקצועי תפגע בהם בעתיד ומה שיקרה הוא שהם יצטרכו או להתפשר על איכות המוצר ולקנות בזול או שהם יצטרכו או לתחזק את הגדרות והמעקות שלהם בבית בצורה שהיא מאוד מאוד מתסתכלת או שיצטרכו לחיות עם מוצר שאסטטית הוא לא מה שאתם ביקשתם ולא מה שרציתם .

אז כדי לעשות סדר אסביר לכם על המושא החשוב הזה שנקרא מעקות ומסגרות (מסגרות אשר כולל בתוכו את תחום שערים ,מעקים למרפסות למדרגות ולבריכה ,סבכות, חיפויי קירות ופרגולות) , מה זה ברזל ?

עד לפני שנים תחום המסגרות היה ברובו עבודות ברזל בלבד בשנים האחרות חלה מהפכה של ממש התחילה עם חברת "סנפיר" ולאחריה המשיכו אחרים , שאת המוצרים מבצעים מאלומיניום וזכוכית.

מה ההבדלים בין אלומיניום לברזל בנושא של מעקות ?

צריך להבין שמעקות זה תחום מאוד כבד בעוגת התקציב שלכם , מטר מעקה ברזל נע בין 400 ל1000 שקל ,

מטר רץ אלומיניום נע בין 600 ל1200 שקלים ואם יש לכם הרבה אז תאמדו בהתאם .

אז כאן אעביר לכם סיור בחברת סנפיר ושאלות ותשובות בנושא המעקות יחד עם שלומי סמנכ״ל סנפיר .

מבוא - אז קצת על עולם המסגרות …

סיור במפעל סנפיר- אז בואו נסייר במפעל ונראה איך הכל נראה מבפנים …

שאלות תשובות שלי מול סמנכ״ל סנפיר

תמונות של פרוייקטים

אז לפני שנתחיל כמה מילים על סנפיר...

”חברת

מפעל ענק של 5000 מ״ר שנמצא במבוא חורון ליד מודיעין .

סנפיר היא חברת מסגרות אלומיניום וברזל שנותנת מענה לשערי כניסה,שערי חנייה,שערים חשמליים,שערים חשמליים בשלט רחוק, שערים נגררים על מסילה, שערי כנפיים,שערים לחניה מקורה,גדרות,גדרות חומה,גדרות זכוכית ,גדרות לברכות שחייה,גדרות לגינות נוי ומתחמים ציבוריים. מעקי המרפסות מכל הסוגים, מעקות לבריכות שחייה, מעקי בריכה נשלפים ועוד…יש המון דגמים ,תוכלו לראות אותם כאן

החברה קמה לפני 20 שנה ומאז הפכה לחברה המובילה ביותר ואני באופן אישי עובד מולם וגם לא מעט מפקחים כיוון שאצלם מה שאתם רואים זה מה שתקבלו ובאיכות הגבוהה ביותר , תשאלו את המפקחים שלכם עליהם .

אז נכון שהמחירים שלהם לא הכי זולים אך בנושא המעקות אני רואה כלכך הרבה אכזבות של בונים מאיכות העבודה , מקבלנים שברחו וממוצרים שמתכלים מהר לאחר שנים ,יש הבדל עצום בין חברה מובילה שמבצעת אצלכם את העבודה לבין מסגר ובמיוחד אם הוא לא מקצועי מספיק ורואים את זה במוצר הסופי . כמובן כל אחד והכיס שלו אך זאת החזית שלכם ואם תרצו מעקות וגדרות שיחזיקו לכם שנים רבות אז חייבים להשקיע , ההפרשים הם לא עצומים ולדעתי התוספת היא כדאית והעלות מול תועלת היא גבוהה מאוד.

החברה מונה כ100 עובדים עם ניסיון עשיר מאוד וקיימים בה יועצי פתרון טכני וייעוץ עיצובי,מודדים מקצועיים,מפעל ייצור חדשני(מאוד !) ,מחלקת צביעה, מחלקת פיתוח ותכנון מוצרים, צוותי שרות והתקנה ושרות לקוחות הזמין 24 שעות ביממה!

את כל זה חברים לא מקבלים אצל מסגר או מפעל מסגרות קטן ….תאמינו לי ,מניסיון .

אז בואו נתחיל עם הסבר קצר על אלומיניום ,סיור במפעל ואז נעבור לחלק החשוב של שאלות ותשובות שמהם תלמדו המון ... .

אוקיי , נתחיל קצת עם מבוא לשוק המסגרות….

שתדעו שעד לפני 20 שנה השוק היה בנוי רק על שערים ומעקות מברזל אך הבעיות והחסרונות שהיו וקיימים עם הברזל זה שהוא מאוד מאוד כבד ומחליד עם הזמן אך בסך הכל נתן ונותן פתרון טוב אך לא מושלם , תהליך הצביעה של הברזל זה תהליך של צביעה עם צבע יסוד ואז צבע מגווני האפוקסי אך עקב האכילס של הברזל היו בעצם הריתוכים ,ברגע שהיו מרתכים את הברזל אז בנקודות אלו היתה מתפתחת החלודה וזה משם היה מתפשט בצורה מאוד רצינית עד להתפוררות של השער ואם היו רוצים לתחזק את זה היו צריכים לבצע צביעה חוזרת מה שגרם לעוד הוצאות , ליכלוך ועבודה רבה ואז עקב כל הבעיות הנ״ל נכנס חומר האלומיניום שפתר 90% מבעיות הברזל והשיטה הגיעה מאירופה ובעצם .

אז האלומיניום בניגוד לברזל הוא חומר חזק וגמיש , עמיד במים (לא מחליד בניגוד לברזל מה שאומר שלא צריך כמעט לתחזק אותו ! )ובכלל בתנאי מזג אויר קיצוניים והוא מאוד קל לעיצוב ולכן כיום יותר ויותר בתים פרטיים מעדיפים לבצע מעקות וגדרות מאלומיניום .

אז כשהביאו את האלומיניום לארץ הביאו גם את היציקות ומשם בעצם הכל התחיל.

גם בסוגי האלומיניום יש מגוון מאוד רחב של פרופילים ופחים וחברה שיודעת לקנות אלומיניום איכותי ויודעת לעבוד עם החומר ויש לה ניסיון יכולה לתת את השקט הנפשי שהמוצר יעמוד לאורך שנים וזאת על ידי אחריות של לפחות 5 שנים לצבע וחשוב שתדרשו זאת כחלק מהרכישה שלכם.

עם הזמן אנשים חיפשו גם את נושא האטימות כלומר שערים סגורים וגבוהים(פרטיות) ואז זה היה נראה ממש לא אסתטי עם הברזל ומצד שני יציקות האלומיניום נתנו גמישות עיצובית מאוד גדולה והוא היה נראה ברמה אסתטית הרבה יותר גבוהה ,עוד חיסרון של הברזל שהיה הוא בשערים, לדוגמא ברגע שהיה הצורך של אנשים בשערי הרמה ,הברזל לא יכל לתת פתרון כי הברזל מאוד כבד ולכן בשערי הרמה הפתרון הבלעדי זה אלומיניום ולכן אנשים כבר המשיכו את כל הבית קרי גדרות ומעקות מאלומיניום .

עוד יתרון הוא שרמת הגימור של האלומיניום לעומת הברזל היא בהרבה יותר גבוהה ויש לו קווים יותר ישרים והגימור של הפינה היא 90 מעלות לעומת הברזל שהוא מעוגל, לבסוף תחום מסגרות הברזל הולך ונעלם כי הוא יותר ״מלוכלך״ וגם המסגרים של ״פעם״ הולכים ונעלמים מהשוק , בנוסף עבודת מסגרות לעומת אלומיניום היא פשוטה יותר , מסגר קל לו מאוד לעבוד בצורת העבודה עם ברזל כי הוא חומר אחר לעומת האלומיניום שהוא הרבה יותר עדין לעומת הברזל, חשוב להבין שעבודת הריתוך באלומיניום היא אחרת ,מדובר בריתוך מיוחד שנקרא דרך אגב ריתוך אורוגון ונדרשת מיומנות אחרת ולכן מסגר שעובד עם ברזל לא בהכרח יודע לעבוד עם אלומיניום .

עוד יתרונות בעבודת אלומיניום שהיא עבודה ״נקייה״ יותר , לדוגמא מעקה למדרגות , בברזל יש צורך להגיע אחרי ריצוף , לקדוח כדי לחבר את המעקה , לרתך במקום מה שלפעמים גורם ל״כוויות״ בריצוף במידה ולא מכסים בצורה נאותה את הכל והרבה יותר מורכב , האלומיניום הוא מודלורי בדיוק כמו החלונות , עבודה מאוד נקיה ומדויקת עם רמת גימור הרבה יותר גבוהה ועדינה ולכן השוק הולך יותר לשם. אם בעבר היו עושים מעקות של מרפסות מברזל ואז השוק עבר למעקות זכוכית וכיום יש דרישה למעקות אלומיניום כיוון שעל הזכוכיות היו אנשים משתעבדים עם ניקיון שלהם , זה יפה בהתחלה אך אחרכך צריך כל היום לנקות…

טוב , בואו נתחיל עם הסיור….

”חברת

”חברת

אוקיי , כאן התחלנו ממרומי המפעל … :-)

”חברת

”חברת

זה המפעל , מפעל מאוד גדול וגם מאוד נקי יחסית לתחום העבודה שלו .

המפעל בנוי מכמה מחלקות

מחלקת הייצור ששם מבוצע הייצור והחיתוך (התמונה הראשונה , כל החלק הימני )

כל הזמנה שיורדת,יורדת עם פרטים מאוד מדוייקים לגבי אותו מוצר של הלקוח עבור חיתוך האלומיניום בהתאם למידות.

מחלקת ריתוך ששם בעצם מבצעים את הריתוך והחיבור של ככל החלקים .

מחלקת כיפוף האלומיניום ששם מכופפים או מעגלים את החומר ושם המכונות היותר מתקדמות של המפעל , מכונות מאוד יקרות .

מחלקת מסגרות ששם מתעסקים בפרופילי ברזל

מחלקת הצבע ששם בסופו של דבר צובעים בתנור את כל המוצר הסופי .

”חברת

פרופילים כחומר גלם לפני ייצור , חיתוך וכיפוף.

”חברת

זהו קיר מדפים של כל יציקות האלומיניום של דוגמאות .

”חברת

כל הדוגמאות של קטלוג סנפיר נמצאים כאן עבור עובדי הייצור לפי פרטי ההזמנה.

כל היציקות הם במידות קבועות והחוכמה היא להתאים אותה לעיצוב הכללי שהלקוח ביקש.

”חברת

כאן הגענו למחלקת החיתוך והכיפוף , לכאן לאחר שההזמנה שלכם עברה מידול (שתיכף נראה את זה ) היא יורדת למחלקה הזו לחיתוך וכיפוף בהתאם למודל שירד למחלקה זו .

”חברת

”חברת

חומר לחיתוך, מדובר באלומניום עם עובי דופן של 2 מ״מ….!

מכניסים מידות למכונה והכל אוטומטי ומאוד מדויק!

”חברת

מכונת כיפוף , כנ״ל בהתאם לתוכנית של הלקוח

”חברת

כאן אתם רואים פרופיל שעבר כיפוף

”חברת

במקרה הזה זו מסגרת של שער.

”חברת

ביצוע של מסגרת של מעקה, מעקה מעוגל למרפסת.

”חברת

מכונה לערגול פרופילים , יוצא פרופיל מעוגל,30 שניות של כיפוף , חיתוך וייצור , כך זה נראה במפעל

30 שניות של כיפוף , חיתוך וייצור , כך זה נראה במפעל

”חברת

רמת האחידות והדיוק בפרופילים חשוב שיהיה מדויק וסימטרי

”חברת

כאן , מכינים את השער לאחר יצורו לצביעה כולל השחזת כל הריתוכים ,חספוס/שפשוף הפחים ובדיקת כל נתוני השער לפני צביעתו .הכנת המוצר לצבע נועדה לגרום לאחיזה טובה של הצבע באלומניום לרמת הגימור הסופי של השער ורק חברה שיודעת לעשות זאת נכון מרגישה מספיק ביטחון לתת אחריות לצביעה , חשוב שתבקשו 5 שנות אחריות לצביעה .

”חברת

”חברת

שער שעובר שהשחזה לקראת צבע

”חברת

חומר גלם לאנשי הייצור

”חברת

”חברת

דגם של שער (מאוד פופלרי דרך אגב) שבעצם לא רואים מסגרת אלא רק את הפרופילים האלו בצורה מאוד יפה , ייחודיות המוצר הזה היא שכל הפרופילים הרוחביים מחוברים בחלקם האחורי בלבד ונראה כאילו הפרופילים לא מחוברים לכן הדגם נקרא דגם צף . היחודיות היא בפרופיל האחורי שהינו פרופיל שנקרא שדרית והוא מעובד במכונת כרסום ממוחשבת CNC מה שנותן את רמת הגימור יפה.

הוא יקר יותר מהדגמים הרגילים.

”חברת

”חברת

”חברת

מסגרת נסתרת וכפי שאתם רואים הכל מתחבר בצורה מאוד מדוייקת , הדיוק והמרחק בין פרופיל ופרופיל מאוד מאוד חשוב כדי שבתוצאה הסופית הכל יהיה סימטרי בבית שלכם .

צורת העיגון של הדגם הנ"ל הינו ייחודי בשל פרופיל השדרית שדיברנו עליה .בעצם ,על המעקה או הגדר שלכם קודחים במקדח כוס יהלום חור אשר לתוכו נכנס תותב אשר יחזיק את המוצר .את המעקה או הגדר מלבישים על התותב .שיטת העיגון הזו תורמת לרמת גמור יפה ללא פלטות או ברגים שנראים על המעקה או הגדר .

ללא הדמיה מראש קשה מאוד להגיע לתוצאות סימטריות .

בזכות ההדמיה יש יכולת לחתוך במדויק וללא סטיות בניגוד למסגר שאמנם לוקח מידות בשטח אך עקב כך שאין הדמיה יש לא מעט סטיות בשטח כשהוא מגיע להתקין .

”חברת

אלמנט אלומיניום שמורכב לתוך מסגרת על שער .

”חברת

הרכבת הדוגמא לתוך השער

”חברת

לאחר שעברנו את החיתוך , הכיפוף וההרכבה ולאחר שהשחיזו את השער כפי שראינו השער מגיע אל מחלקת הצביעה בתנור .

”חברת

כך נראה המוצר אחרי התזת האבקה עליו לפני כניסה לתנור

”חברת

”חברת

גדר לפני כניסה בתנור ,זוהי מצבעה רובוטית מאוד חכמה והמוצרים נצבעים בצורה אחידה ועובר לתנור ב200 מעלות ל10 דקות ואז יוצא לייבוש.

שתדעו שהצבע הנכון לשימוש הוא פוליאסטר טהור עם מקדם UV שיטת הצביעה היא מסוג אלקטרוסטטי בתנור כלומר מתיזים אבקה מתוך מבחר הצבעים הקיים (סוג הצבעים הוא קטלוג RAL) לאחר מכן עובר המוצר כשהוא מכוסה באבקה לתנור שם נקלה הצבע ומייצר את שכבת הצבע , שיטה זו מביאה לרמת גימור ואיכות שתחזיק לכם לאורך שנים .חשוב להדגיש כי לא כל צבעי הRAL מתאימים למוצרי המסגרות הנמצאים חיצונית ונחשפים למזג האוויר הישראלי ,מקצועיות הצביעה הכוללת כמות אבקה שמותזת זמן שהיה בתנור עוצמת חום בתנור ופיזור החום בתנור יכולים להשפיע על רמת הגימור של המוצר ורק חברות עם ניסיון ובעלי מקצוע שמתמחים בתחום יכולים לספק את המוצר בצורה הטובה ביותר (מניסיון אישי לא טוב שלי!)

השערים והאלמנטים עוברים בתוך התנור ונצבעים כך , נצבעים עם צבעי ral איכותיים כמו החלונות של קליל , השערים בזכות הרובוט מקבלים רמות מדוייקות מאוד צבע ללא שינויי גוונים .

”חברת

לאחר שהשער יוצא מהתנור הוא עובר תהליך קירור לפני בדיקתו לפני אריזה

”חברת

מערכת יניקת אבקה עודפת מתא האיבוק

”חברת

חומר גלם שהגיע מחו״ל וממתין לקראת הורדה לפס הייצור

”חברת

מכונת חיתוך CNC ,הכנה של פרופילים עם חיתוכים מיוחדים , כל דוגמא ניתן לעשות עם המכונה הזו ולכן תמיד הגימור במכונות כאלו תמיד ב90 מעלות מה שלא קורה אצל מסגרים קטנים.

”חברת

זכוכיות עבור מעקות זכוכית , נדבר על זה בהמשך על חשיבות הזכוכיות וחשיבות העובי שלה , 6+6 במינימום , יש גם 6+8 תלוי מה מבצעים ויש את הקליר ואת האקסטרה קליר , יש תקנים לכל דבר וחשוב לדעת אותם , נדבר על זה בשאלות והתשובות בהמשך המאמר .

”חברת

”חברת

עמדות העמסה לפני התקנה ,לכל צוות מתקינים יש את עמדת ההעמסה שלהם

”חברת

אלמנטים מאלומיניום ,בדרך כלל מיועד להתקנה במעקה מדרגות

”חברת

הזמנה ללקוח

נעבור קצת על דוגמאות לשערים מאולם התצוגה

”חברת

שערי כניסה אטום + שילוב אלומניום

”חברת

מעקה זכוכית (אכתוב מאמר נפרד על זכוכיות ומעקות זכוכית בנפרד כי זה עולם שלם של ידע )

”חברת

מעקה זכוכית למדרגות

”חברת

”חברת

מעקה לבריכה נשלף

”חברת

”חברת

בתמונות הבאות תראו דוגמאות של מידול של שערים ומעקות מה שנותן לחברה המבצעת לדייק מאוד בהכנת המוצר בהתאם לשטח שלכם .

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

מידות שמגיעות כך מהשטח עולות למידול ממוחשב

בתמונות אנו רואים ממש מודלים שמבוצעים במחשב לפי מידות מהשטח של הלקוחות מה שנותן מינימום טעויות ודיוק בהכנה של העבודה ללקוח.

אם יש מדרגה הלקוח יראה את זה , בעצם הרעיון הוא גם להראות ללקוח את הוצאה הסופית וגם מגלים בעיות תוך כדי המידול ונתינת פתרון עוד בשלב במידול ולכן בשלב ההתקנה כמעט ואין טעויות.

שיטת העבודה הזו של סריקת השטח,שרטוט , מידול וייצור עם דף ממוחשב מאוד מדויק נותנת הן ללקוח והן לחברה אפשרות העניק עבודה עם דיוק מקסימלי ומינימום טעויות בשטח ומבחינת הלקוח הוא יודע מה הוא הולך לקבל והלקוח מעביר הערות אם יש לו ואז מתקנים על המידול .

בנוסף איכות העבודה היא מאוד חשובה כי היא בעצם השגריר של כל חברה או מסגר , זה המוצר שישר רואים אותו כי הוא בחזית הבית שלכם וזה בעצם הכרטיס ביקור הראשון שרואים .

אז לאחר שקצת למדנו בואו נלמד עוד….:-)

נעבור לשאלות ותשובות שערכתי מול שלומי ,סמנכ״ל סנפיר , שלומי כבר מעל 20 שנה בשוק הזה ויחד איתו נענה על הכל בצורה כללית על עולם המסגרות

”חברת

”חברת

כאן ישבנו …

”חברת

עם 45 קבוצות ווטסאפ בארץ זאת הפוזה הרגילה שלי….חחח

”חברת

”חברת

יאללה… נתחיל … :-)

מה זה בעצם מעקות מאלומיניום ומה היתרון שלו לעומת ברזל ?

מעקות אלומיניום מבוצעים לא מעט היום ,היתרון שלהם הוא בכך שהחומר עמיד במזג אויר ולא מחליד והנושא של הצביעה בתנור שהיא יותר איכותית על אלומיניום והסבירות שהצבע יתקלף הוא מאוד נמוך , עיצובית האלומיניום הרבה יותר גמיש , מבחינה בטיחותית שער אלומיניום הרבה פחות מסוכן .

מה זה ברזל בעצם ומה ההבדל בין ברזל שחור לברזל מגולוון ?

ברזל זה יסוד שהוא פריך לחלוטין ואותו מערבבים יחד עם פחמן ומיצרים פלדה וקיימים סוגים אינסופיים של ברזל בהתאם לאחוזים של הפחמן בתוך הברזל ושם נקבעת איכות הפלדה .בארץ יש מפעל גדול של ברזל שנקרא פקר אבל יש עוד יבואנים כאלו ואחרים , לבונה הפרטי אין יכולת לקבוע את רמת הברזל אלא לסמוך על רמת המקצועיות ואמיניות של המסגר או המקום שממנו נקנה הברזל . ברזל מגלוון זה ברזל שעטפו אותו בחומר שמונע קורוזיה

אלו סוגי גילוון קיימים בשוק ומה ההבדל בינהם הן מבחינת איכות והן מבחינת עלות ?

יש גילוון קר ויש חם , החם זה שלוקחים את המוצר וטובלים בתוך בריכת גילוון , ציפוי מיוחד שאוטם את הברזל מקבלת חמצן מה שגורם לו להחלדה ויצירת קורוזיה (התחמצנות הברזל) הגילוון החם הוא הטוב ביותר שיש והחיסרון שלו שהוא לא תמיד יוצא עם רמת גימור טובה .חיסרון נוסף של גילוון חם הוא שלא ניתן להכניס ברזל שביצעו בו גילוון חם לצביעה בתנור , לא ניתן ולכן צובעים ידנית.

גילוון קר זה תהליך שמכניסים את הברזל לבריכת חימצון שממפעילים עליו תהליך אלקטרו סטטי חיצוני (ברוב המקרים הוא גילוון חיצוני בלבד)אך הוא גם לא היה מושלם כי ברגע שהיה נכנס רטיבות לחלק הפנימי אז החלודה התחילה מבפנים . כיום יש פח מכופף ואז מגלוונים אותו משני הצדדים ואלו הפרופלים הכי נכונים להתשמש בהם בעבודה .

לא כולם יודעים את זה , הפח המגלוון משני הצדדים הוא בדרך כלל עם גוון אפור והפח שמגלוונים אותו רק על הצד החיצוני הוא בדרך כלל בגוון צהבהב . כלל אצבע לא מחייב אך כך יהיה ניתן להבדיל בינהם.

לאלומיניום לדוגמא יש גם תהליך של גילוון שנקרא פסיבציה שזה נותן פתרון של הגנה נוספת לפני צביעה שלו במיוחד במקומות שקרובים לים ששם מבוצע עליו תהליך כזה .

האם ברזל קל יותר ,לעצב״ מאשר אלומיניום ?

לא , ברזל הרבה יותר קשה לעצב מאשר אלומיניום , יש עבודות מסויימות כמו רדיוסים מסובכים ושם אולי לברזל יש יתרון אך בשאר הדברים האלומיניום הרבה יותר קל לעיצוב.

מה זו צביעה בתנור של ברזך/אלומיניום , אלו סוגי צביעה קיימים בשוק ומהם העלויות שלהם ?

צביעה אבקתית אלקטרוסטטית בתנור , לוקחים אבקה ומתיזים אותה על הברזל או האלומיניום והיא לאחר מכן נתפסת על האלומיניום והוא ״מתבשל״ עליו ונהפך לנוזל מה שנותן לו בסוף רמת גימור יפה .הכי חשוב זאת ההכנה לצביעה כי הכנה לא טובה תגרום לחומר לא להיתפס בצורה טובה על הברזל או האלומיניום והצבע יכול להתקלף עם הזמן .יש לשפשף את החומר וישר להכניס לתנור בלי המתנה .

ושהבונים לא יתבלבלו , לא מדובר על צביעה כמו שצובעים מכוניות , במכוניות לדוגמא מכניסים את הרכב לתנור אטום לחלוטין ואז צובעים עם פסטולט והוא מתייבש שם מהר יותר אך זה לא אלקטרו סטטי באבקה

אם כל השערים/מעקות שלי מאלומיניום אך המחברים כמו ברגים , עמודים וכ״ו עשויים מברזל , איך מתומדדים עם ההחלדה שלהם לאורך זמן , האם יש פתרון לכך ?

כל העבודה באופן כללי עשויה מאלומיניום , הדבר היחידי אלו העיגונים לקיר ואנחנו משתמשים בברגים שאינם מחלידים אך כל עוד צבעת את האלומיניום בצורה טובה הוא מהווה הפרדה בין האלומיניום לשאר המערכות .

מה חשוב לבונה הפרטי לסגור בחוזה מול קבלני המסגרות ? איך הם מוודאים שהם מקבלים עבודה איכותית עם חומר איכותים ? איזה טיפים אתה יכול לתת בנושא ?

דבר ראשון זה שהבונה יבקש מהאדריכל להכניס את זה כחלק מהפרט שהוא יקבל בשלב התכנון ויתייחס לזה כחלק מהתכנו הכללי והרבה אדריכלים לא מתייחסים לכך בשלב התכנון, דבר שני אלו הסוגי השערים כי בהתאם לפתיחת השערים חשוב לוודא היכן יעברו כבלי החשמל , היכן יהיה האינטרקום וכ״ו

אני רואה בשטח שבונים מגיעים , מבקשים משהו אך לא ביצוע מחשבה מקדימה ולא עשו הכנות מתאימות ולכן חשוב לתכנן מראש . יש לא מעט פרמטרים שמשפיעים על התוצאה הסופית .

השלב הנכון הוא להתחבר עם חברת מסגרות גדולה או מסגר כבר בשלב התכנון , אתם לא מבינים כמה ערך מוסף וכמה הכנות תכנון חכמות ניתן לעשות עוד עד הדף לפני שעולים לשטח , יש המון דברים שאם בונים היו מכינים מראש זה היה חוסך להם לא מעט כסף בסוף.

כי על סמך מה שתיכננו הם שמים את החשמל ושאר הכנות ….

בגלל שיש מגוון מאוד גדול של שערים וגדרות הבונה חייב להתפקס על סוג הדגם ולבצע את ההכנות מראש , כי יש כבלים של חשמל , אינטרקום ושאר הכנות שצריך לבצע לפני ואם יש תכנון מראש הכל הרבה יותר קל וללא טעויות .

איך תנאי התשלום המקובלים בשוק המסגרות ?

יש לקחת חברה עם הרבה שנים בשוק , חשוב שהבונה יחפש ויראה עבודות של אותה חברה או מסגר ושהבונים יראו אם הרמה מספקת אותם ,לכל בונה יש את הסטנדרטים שלו מבחינת גימור .

בסוף שערים וגדרות זאת החזית של הבית ולכן חשוב שהבונה ייראה עבודות של אותו מסגר או חברה שהוא מבצע אצלה את העבודות.

רוב החברות לוקחות בפריסת תשלומים בכרטיס אשראי אבל אם זה מסגר יש לשלם לפי התקדמות , על החומר ואז לפי התקדמות העבודה , הבעיה מתחילה שאם בונה הלך עם מסגר לא מספיק טוב אז הוא בעצם ״תקוע״ עם עבודה שנראית לא טוב לאורך הרבה זמן ולכן יש לשלם בהתאם .

אלו כשלים קיימים בשוק המסגרות? מה בונים חווים בשטח ? ואיך ניתן להתמודד איתם ?

בעיקר ממה שאני נתקל ״לא קיבלתי את מה שרציתי״ , אי התאמות שטח לתכנון , נזקים שקורים בשטח כמו פגיעה בקופינג וכ״ו…

טיפ מאוד חשוב לבונים ...שכל מי שעושה שערים חייב לציין על האדמה מול המסגר שלו היכן עוברים קווי חשמל/תקשורת/מים/גז ובעצם כל תשתית שעוברת בשטח , נתקלתי בלא מעט מקרים שמסגר בא , קדח כדי לקבע שער על האדמה ובעצם פגע בתשתיות ואז זו בעיה רצינית , צלמו את השטח בזמן זריקת הצנרות לפני כיסוי , אפילו לחשב מרחקים של הצנרות ולסמן לבעלי המקצוע היכן עוברת צנרת . זה טיפ מאוד חשוב שישמור עליהם ושימש אותם גם בעתיד הרחוק (שישמרו את הקובץ לאורך זמן ).

טיפ נוסף חשוב - לחייב את כל בעלי המקצוע לקבור את התשתית בעומק של 60 ס״מ , התקן אומר שצריך לקבור אותה 60 ס״מ במקרה של אדמה בלבד , ההמלצה שלי תמיד לקבור בעומק של 60 .

להמון בונים אין מושג היכן עוברת הצנרת ולכן מאוד חשוב לדעת את זה .

כמה זמן אחריות בונה אמור לקבל לאחר ביצוע עבודה אצלו? הן מברזל והן מאלומיניום ?

בדרך כלל בשוק נותנים אחריות לשנה .

אנחנו גם נותנים לשנה אך על הצבע נותנים אחריות לחמש שנים.

מהם העלויות ממוצעות למטר לביצוע גדר/מעקות/שערים מברזל ?

בגדול יש דגמים וכל התמחור בנוי על פי סוג העבודה וסוג הדגם . הטווחים הם מ1100 ועד 2500 למטר לאלומיניום .

בברזל זה נע בין 500 לזולים (וגם הפחות מקצועיים) ו1000-1300 לאיכותיים .

ברוב המקרים מסגרים גם נותנים מחיר גלובלי לעבודה ויש המון פרמטרים שנכנסים לתמונה.

ולכן גם יועץ שלנו מגיע לשטח ועל פי זה נותן הצעת מחיר מדויקת לפי השטח ולפי העבודה המבוקשת בלי הפתעות.

מדוע קיימים הפרשים ענקיים בין הצעות המחיר ומדוע אתם יוצאים לרוב היקרים ביותר בין כלל הצעות המחיר ? מה השוני ?

לא קיימים הפרשים ענקיים ביננו לבין אחרים , אנו יקרים יותר בערך ב10% 20% אך זה נובע מכך שאנו משקיעים המון בתכנון ובאיכות חומרים ובעבודה על פי תקנים אך אנו מתמודדים גם עם הפערים האלו .

אני לא יכול לשחק עם המחירון ועובדים מול מחירון .

אנו באים ליצוק עמודים ורק אחרי זה מגיעים להתקנה סופית כדי להביא עבודות מדוייקות , שאר השוק מגיע בפעם אחת להתקנה , אנו משתמשים באלומיניום עם עובי דופן של 2 מ״מ לעומת 1.5 בשאר השוק ויש עוד הבדלים כמו צבע וריתוך שהם משמעותיים . איכות העבודה משפיעה על המחיר כמו בכל דבר .בכל מקרה מי שמעריך איכות מגיע לחברות הגדולות ומי שקונה רק מחיר ילך למסגרים הזולים .

אין לנו בעיה לחסוך ולהיות זולים יותר אך אנו לא רוצים להגיע לשם , האיכות מאוד מאוד חשובה לנו .

איך משווים תפוחים לתפוחים בין 4 הצעות מחיר שאני מקבל מקבלני/חברות מסגרות ?

הדרך הכי טובה זה לדבר עם כל אחד מהחברות ולדרוש מהם הסבר על כל דבר ולברר , יש הרבה פרמטרים שהם שונים , יהיו 2 תפוחים שייראו זהים אך תפוח אחד יירקב לאחר חודש והשני יחזיק שנה , מה שצריך זה ללכת לראות עבודות גם לאחר שנים , איך המסגר מעגן ? איך השירות של אותה חברה או מסגר ?

ישנה איכות שהיא ״מוסתרת״ ורק לאחר כמה שנים ניתן לדעת את זה ולכן חשוב ללכת לראות עבודות שהם הסתיימו לפני כמה שנים .

איזה טיפים אתה יכול לתת לבונים כדי שלא יצטרכו לשלם על ״תוספות״ כי שכחו להוסיף בחוזה שלהם לביצוע העבודה?

לכתוב הכל בחוזה בלי פרשנות , כל מה שהבונה רוצה כולל עם הסקיצה המבוקשת ולהחתים את הקבלן עליה שזה מה שהם מקבלים .בדרך כלל בחברות הגדולות אין משחקים , אצל מסגרים קטנים זה בא יותר לידי ביטוי ולכן לא להשאיר מקום לפרשנות אלא לכתוב הכל בחוזה .

איך אני בודק איכות של איש או חברת מסגרות חוץ מהמלצות של בונים ? רק לראות עבודות שלהם בשטח ולאורך זמן ?

כן , סיפורים לכולם יש , לא להאמין לתמונות אלא ללכת לראות בשטח ולקבל הסבר מה טוב ומה פחות טוב וכמובן המלצות וכמובן וותק של המסגר או החברה , חברות או מסגרים שעובדים עם אדריכלים לאורך זמן זה אומר משהו . בנוסף ללכת לבקר בבית המלאכה של אותה חברה ולראות ….

לא להתעצל …

מה ההבדל בין שער גרירה נגרר לבין שער כנף ? או אף שערים מתרוממים ? על מה אתה ממליץ ובכל מה ההבדל בניהם הן מבחינת איכות והן מבחינת עלויות, מה מבינהם נחשב ״זול״ ומה יקר?

על פי מתאר השטח , אין הבדל איכות בניהם וכולם עולים פחות או יותר אותו דבר .

לכל אחד מהם יש מגבלה , בנגרר זה שהוא לא יהיה ארוך מידי כי הוא יכול לאבד את הכיוון לאורך זמן , בכנפיים זה האם יש מספיק מקום ושטח לפתיחה , בהרמה זה פונקציה של גובה .

במקומות שיש רוחות חזקות אסור לשער להיות מדגם שהוא אטום לגמרי . (נהפך למפרש ואז יש חשש שהוא יכול לעוף)

בשערי כנף האם יש צורך לקשור את השערים בחורף עקב משטר רוחות חזק ?

כן , אנו שולחים הודעות sms לבונים בימים של סערות לא לשכוח לנעול ידנית את השערים באמצעות בריח שמסופק ומיועד לכך.

אם אין מערכת ייעודית לנעילה יש צורך לקשור את השער.

זה ההבדל בין הרמה המקצועית של החברות הגדולות והמקצועיות לבין כאלו שלא מסתכלים על הפרטים הקטנים.

במקומות גבוהים עם משטרי רוחות גבוהים , מהם הכללים או על מה להקפיד בביצוע מעקות כדי לשמור על בטיחות ולמנוע נפילה של מעקות ?

אין בעיה , רק שלא יהיו אטומים לגמרי , בזכוכיות יש את העוביים של הזכוכית , במקומות כאלו יש רק בעיה של הפרגולות .

כמה אחוז בדרך כלל מעוגת התקציב החלק של ביצוע מעקות/גדרות/שערים תופס מעוגת התקציב?

בממוצע כ30-40 אלף שקלים , יש עבודות גם ב100 ויש עבודות של 15

איך אני בתור בונה יכול להעריך מראש את העלות המועורכת של הנושא עוד בשלב התיכנון ?

לבקש מאדריכל יביא מפרט ושהבונים יילכו לקבל הצעות מחיר ויקבלו הצעות מחיר.

מה חשוב בתכנון האדריכלי לשים דגש בתכנון שערות/מעקות וגדרות ?

בעיקר כמה השטח של החניה מבחינת כנף/גרירה , גובה של הגדר יחסית לגובה השער , עניין של שיפועים בשטח ונקודות חשמל .

יש לשים בנוסף דגש לדברים הבאים.

מידות פתח החניה במידה ורוצים להחנות רכב אחד או שניים.

סוגי השערים (נפתח/נגרר/הרמה וכ״ו) בהתאם למגבלות השטח

גודל שער הכניסה כיחידה אחת או כנף וחצי או שתי יחידות קבועות .

מיקום האינטרקום/תיבת דואר על יחידה קבועה או על הקיר (משפיע על גודל פתח הכניסה)

המלצה לגודל כנף נטו יהיה לא פחות מ900 מ״מ …

גדרות/מעקות יש לשים דגש בעת תיכנון החומות כיצד הם משפיעות , התקן הוא מאוד חשוב כאן , התקן מדבר על 1.05 מטר ואם עושים גדר נמוכה יותר יש לוודא שהמעקה לאחר מכן יעמוד בתקן (בטיחות).

מידות הפילרים ומיקום שלהם בצורה שתהיה כמה שפחות בולטת.

האם מסגר שרגיל לעבוד עם ברזל יודע לעבוד עם אלומיניום ? האם העבודה היא זהה?

לא יכול להכליל אבל ברוב המקרים לא ומצריך מומחיות ספציפית. מסגר עובד בצורה גסה לעומת אלומיניום .

איך מתחזקים מעקות אלומיניום כדי שיישמר לאורך זמן?

שטיפה במים וזהו…

איך מתחזקים מעקות ברזל כדי שיישמר לאורך שנים?

קשה מאוד , אם יש חלודה יש לחדש צביעה בשטח פעם בשנה או כמה שנים .

מהו הזמן שבאים לקחת מידות ?

בסיום הגמר בחוץ כשהכל הסתיים באים לקחת מידות ותוך 60 יום ההתקנה היא בשטח כדי שלא יהיו שינויים נוספים בשטח .

זהו חברים יקרים , מקווה שהשכלתם !

כפי שקראתם , חשיבות התכנון היא סופר סופר חשובה ולכן תקפידו על תכנון נכון והכל יעבור בשלום.

בהצלחה לכולכם והמשך שבוע נפלא !

תודה גדולה לסנפיר על האירוח הנפלא !!!

תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית

אז כסיכום בואו נראה קצת דוגמאות מהשטח איך עבודות אמורות להיראות.

”חברת

מעקה מדרגות עם עמודים קצרים

(בקרוב אכתוב בנפרד המשך מאמר לגבי מדרגות וזכוכיות )

”חברת

חזית של בית דגם צף

”חברת

גדר דגם צף

”חברת

חיפוי קיר

”חברת

שערים מדגם רצועות

”חברת

סבכות לחצרות אנגליות כולל פתח מילוט

”חברת

”חברת

”חברת

דגם הייטק בשילוב זכוכית

”חברת

שימו לב לשיפוע , שיווין בגבהים מאוד חשוב וללא תיכנון מקדים יש פתח לטעיות , שימו לב כך

”חברת

דגם צף כפול כולל פח אטימה

”חברת

דגם פרימיום צף 10/40

”חברת

חזית של בית דגם צף (מאוד חשובה הסימטריות כאן)

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

”חברת

שער הרמה יחידה אחת

”חברת

מעקה למדרגות עם מאחז עץ

”חברת

”חברת

”חברת

שערים בשילוב יציקות אלומיניום

”חברת

פרגולה ,

בכל מקרה אעדכן מאמר זה בשבועות הקרובים מבחינת הסבר על כל נושא הזכוכיות שהוא מאוד חשוב וגם פרגולות.

זהו , בהצלחה לכם חברים!

מקווה שהחכמתם…

המשך שבוע נפלא לכולכם.