דמו תקציב בנייה חינם 03-9440467

יועץ אינסטלציה

מורן יוסיאן
עו״ד מקרקעין, שותף מנהל בונים בית
ספטמבר 29, 2018 מאמר תוכן

יועץ אינסטלציה – יועץ או מתכנן? מתי כדאי למנות יועץ אינסטלציה? מהם תחומי אחריותו? מהי העלות של יועץ אינסטלציה? מה זה דלוחין ומה זה שופכין? במאמר זה נעסוק בהרחבה בשאלות אלו ובעיקר בנושא תכנון מערכות האינסטלציה – תחום האחריות המרכזי של יועץ האינסטלציה ואחד המרכיבים הקריטיים לפרויקט בניה מוצלח.

חשיבות יועץ אינסטלציה

לנושא האינסטלציה בפרויקט בניה של בית פרטי חשיבות גדולה במיוחד, כיוון שמדובר בחלק מתשתיות הבית, אספקת המים ותברואת הבית. בנוסף, חלק גדול מכשלי האיטום בבית נגרמים כתוצאה מתשתיות אינסטלציה לקויות. על תכנון מקצועי וקפדני, בוודאי כשמדובר במרכיב קריטי שכזה, אין להתפשר! דאגו לתת לכך התייחסות מתאימה במסגרת תקציב הבניה של הבית וזכרו את המנטרה להצלחה בפרויקט הבניה: ״תכנון, תכנון, תכנון״.

פירוש מונחים באינסטלציה

ישנם כמה מונחים בנושא האינסטלציה שאם לא נבין את פירושם, נרגיש מחוץ ללופ! וגם על-מנת שנוכל לדבר עם בעלי המקצוע בגובה העיניים:

 • דלוחין (גם דלוחים): נקראים גם מים אפורים, שפכים ללא הפרשות אדם (בשונה ממים שחורים). מים דלוחין זורמים ממכונות כביסה, מדיחי כלים, כיורים, מקלחות אמבטיות, ומזגנים.
 • זרימה חוזרת – זרימת מים לאחר שימוש או זרימה של מים מזוהמים לתוך צינור אספקת מים עקב לחץ נגדי או גישה או תת לחץ במערכת אספקת מים;
 • מערכת מים אפורים: מערכת המאפשרת שימוש במים דלוחין להשקיה, למכלי ההדחה ואפילו לשטיפת רצפות ומטרתה לחסוך בשימוש במים שפירים – שימוש במערכת מים אפורים בבית פרטי אינה מותרת.
 • כלים סניטריים סניטרי פירושו תברואתי, כלים סניטריים זהו שם כולל לכל אביזרי חדרי השירותים וחדרי הרחצה שנועדו לשמירה על היגיינה כגון כיורים, אסלות, אמבטיות, מקלחונים וברזים. בפרויקט בניה של בית פרטי, לרוב, רכישת הכלים הסניטריים תתבצע על-ידנו, הבונים והמשפצים ולא על-ידי הקבלן.
 • צמ”ג (גם מרזב): ראשי תיבות של “צינור מי גשם” – צמ”ג זה צינור מרזב אנכי אשר קולט את מי הגשם בגגות ומזרים אותם לאמצעי הניקוז בקרקע. בכל גג ובכל מרפסת חובה להניח צמ”ג. חשוב לוודא ביחס לצמ״ג שישנה גישה לתחזוקה וניקיון סתימות.
 • קולטן ביוב: צינור 4 צול אנכי שמתחבר לצינור הביוב של האסלות ועולה עד לגובה הגג בכדי לשחרר גזים וריחות לא נעימים מצינור הביוב.
 • שוחת ביוב (גם בריכת ביוב): שוחת הביוב מחברת בין צנרת הביוב של הבית לבין שוחת הביוב החיצונית של היישוב ובפועל מאפשרת תחזוקה שוטפת של מערכת הביוב – שוחות הביוב מגיעות בקטרים שונים ולרוב עשויות פלסטיק או בטון, כאשר מכסה השוחה עשוי בטון או יציקת PVC – יועץ האינסטלציה, כחלק מאחריותו, קובע כמה שוחות למקם, באיזה קוטר והיכן.
 • שופכין (גם שפכים): מים שחורים, מי ביוב – כל הנוזלים שזורמים במי הביוב. שופכין אסורים בשימוש (אלא אם עברו טיהור) בשל כך ששופכין זה מצע פורה להתרבות חיידקים ומזהמים.

יועץ אינסטלציה לבית פרטי – יועץ או מתכנן?

יועץ אינסטלציה עוסק בעיקר בתכנון מערכות האינסטלציה של הבית ובכלל זה תכנון מערכת המים, מערכת הביוב והניקוזים וחיבורן לתשתית ביישוב – במסגרת אחריותו, יועץ האינסטלציה עורך ומגיש נספח סניטרי לאישור הוועדה המקומית ותאגיד המים תוך קיום שיח ותיאום עם מתכננים נוספים, רשויות וגורמים רלוונטיים נוספים, עורך תוכניות עבודה מפורטות לביצוע, מפקח על עבודות האינסטלציה בשטח מייעץ ומנחה ככל הנדרש. יועץ אינסטלציה יכול להיות מהנדס אזרחי או אדם שביצע קורס הסמכה של מכון התקנים.

 

האם כדאי להיעזר ביועץ אינסטלציה?

מרבית הועדות המקומיות מחייבות מינוי של יועץ אינסטלציה לטובת הגשת נספח סניטרי ואישורו מול הוועדה המקומית ותאגיד המים – ישנן מספר ועדות מקומיות שמסתפקות בתוכנית אינסטלציה בסיסית שנערכת על-ידי האדריכלים בפרויקט. לגבי השאלה האם כדאי? בהחלט כן! ולא רק בגלל החובה להגיש נספח סניטרי אלא גם ובעיקר לצורך עריכת תוכנית עבודה אינסטלציה לביצוע וביצוע בקרה ופיקוח כפי שיפורט בהמשך. החשיבות של יועץ אינסטלציה גדולה במיוחד גם ביחס לתכנון המקצועי וגם ביחס לניהול מכרז הקבלנים.

הערה: כאשר מדובר בפרויקט בניה שבמסגרתו מתבצעת תוספת בניה לבית קיים, הועדות המקומיות, לרוב, אינן דורשות הגשה של נספח סניטרי ומעורבות של יועץ אינסטלציה, משום שבעצם ישנו חיבור קיים לתשתיות ביישוב, כלומר לקו המים ולשוחת הביוב.

המלצת בונים בית: גם אם אינכם נדרשים להגיש נספח סניטרי ואינכם צריכים לקבל את אישור הוועדה המקומית ותאגיד המים, דאגו למנות יועץ אינסטלציה על-מנת שיערוך עבורכם תוכנית עבודה מפורטת לביצוע גם כדי שמכרז הקבלנים שתבצעו יהיה יעיל ומקצועי וגם שהביצוע יהיה תקני ואיכותי.

 

מעוניינים לחסוך עשרות אלפי שקלים בעזרת שירות התקציב שלנו? הירשמו כאן ותצליחו בתהליך!

  שדה חובה

  שדה חובהנא להזין מינימום 10 ספרות

  חיזרו אליי

  באיזה שלב יועץ אינסטלציה נכנס לפרויקט הבניה?

  פורמלית, יועץ אינסטלציה נכנס לתמונה בשלב בקרת התכן, כלומר לאחר קבלת החלטת ועדה, לשם הגשת נספח סניטרי ואישורו מול הועדה המקומית ותאגיד המים.

  המלצת בונים בית: מומלץ לשכור את יועץ האינסטלציה לטובת פרויקט הבניה, כבר בשלב מוקדם, כלומר בסמוך לקבלת תוכניות הפיתוח (חוץ הבית – המרפסות, שטחי הגינון, השבילים והמשטחים) על-מנת לקבל מיועץ האינסטלציה הנחיות לגבי מיקומים וגבהים של שוחות הביוב ושיפועים לניקוזים של מי הגשמים בפיתוח – ליועץ זה לא ישנה מבחינת העלות, בשבילנו זה ישנה מבחינת איכות התכנון.

  שירות ייעוץ אינסטלציה

  מה תכולת שירותי הייעוץ של יועץ אינסטלציה מומלץ?

  • תכנון מערכת הביוב, ניקוז מי גשם וניקוז מזגנים.
  • תכנון מערכת המים, מערכת חימום מים וכיבוי אש (במקרים בהם נדרש).
  •  הכנת נספח סניטרי ואישורו על-ידי תאגיד המים.
  •  ליווי עד לקבלת היתר הבניה ועד לקבלת טופס אכלוס.
  •  עריכת תוכנית עבודה מפורטת לביצוע אינסטלציה.
  •  בקרה ופיקוח על ביצוע עבודות האינסטלציה.

  פירוט תחומי אחריות של יועץ האינסטלציה

  תכנון מערכת הביוב, ניקוז מי גשם וניקוז מזגנים

  יועץ האינסטלציה מקבל את התוכנית האדריכלית של הבית פנים וחוץ כולל חזיתות וחתכים ולפי זה היועץ יתכנן את את קווי הביוב וצנרת הניקוז של מי הגשמים, כמובן בהתאם לדרישות הוועדה המקומית, תאגיד המים והרשויות הרלוונטיות, על-פי התקן (תקן ישראלי 1205) וכן על-פי ה – הל״ת (הוראות למתקני תברואה) וכל זה במטרה למנוע כשלים, תקלות וסתימות.

  תכנון קווי הביוב כולל את פריסת תשתיות צנרת האינסטלציה, דלוחין ושופכין מכיורים, מקלחות ואסלות, העוברת דרך קופסאות הביקורת ברצפה ועד להתחברותה לשוחות הביוב בפיתוח ומשם לשוחת הביוב שהוקצתה על-ידי תאגיד המים מחוץ למגרש שלנו – באחריות יועץ האינסטלציה לוודא שלא תהיה חדירת מי ביוב למי השתיה.

  תכנון הניקוזים כולל התייחסות לתשתית צנרת מי גשם לצורך ניקוזם למערכת הניקוז העירונית או לבורות החלחול במגרש – תכנון נכון ימנע כשלים והצפות, לדוגמה, אין לחבר צמ”ג גג עם צמ”ג מרפסת ובנוסף, ישנה מגבלת כמות מרפסות שניתן לבצע צמ”ג משותף לניקוזם. בנוסף, יועץ האינסטלציה יתייחס תכנונית לניקוזי המזגנים והתחברותם לצנרת הביוב.

  באחריות המתכנן לקבוע את הגבהים והשיפועים של השוחות והצנרות, לקבוע את קוטר השוחות ועומקן וכן את סוג הצנרת HDPE או PVC.

   

  תכנון מערכת המים, מערכת חימום מים וכיבוי אש

  יועץ האינסטלציה מקבל ראשית את דרישות תאגיד המים (לרוב תפורטנה בתיק המידע), מיקום מד המים הראשי, וכן לחץ וספיקה של רשת המים העירונית ולפי זה יקבע האם נדרש מאגר מים ואם כן את נפחו ומיקומו (על גג המבנה או במרתף) ואיזו משאבה נדרשת כולל הספק לחץ וסוג המשאבה.

  תכנון מערכת המים כולל את תכנון גמל המים הראשי, תכנון קווי המים לרבות את תכנון הזנת המים לקבועות הסניטריות (כיורים, מקלחות ושירותים), הזנת מים קרים וחמים, קביעת קוטר וסוג צנרת המים, תכנון מיקום דודי השמש והקולטים, תכנון אל חוזרים, תכנון אספקת מים לנקודות בטיחות אש, תכנון כיסוי מתזים, ספיקות ולחצים למערכת הכיבוי כך שיעמדו בדרישות מכון התקנים ובדרישות מכ”ר 529 ודרישות יועץ בטיחות וכיבוי אש (נושא כיבוי האש רלוונטי יותר לפרויקט בניה של בית שנבנה בשיטת עיגון שלד פלדה דקת דופן). תכנון מערכות מים חמים בבית לרבות מערכות סולאריות או חשמליות סגורות או פתוחות, התקנת משאבות סחרור וכולי.

   

   

   

  באחריות יועץ האינסטלציה לתכנן את צנרת המים כך שישמר לחץ המים בברזים ותימנע המתנה ממושכת להגעת מים חמים, בזבוז מים ואי נוחות.

  הכנת נספח סניטרי ואישורו על-ידי תאגיד המים

  מה זה נספח סניטרי? לאחר קבלת המידע התכנוני, יועץ האינסטלציה יערוך תוכנית הגשה סניטרית הכוללת סכמה תכנונית ביחס למערכות המים והביוב פנים וחוץ וכן פרטי התחברות לצנרת המים הראשית של היישוב ולשוחת הביוב החיצונית שהוקצתה על-ידי תאגיד המים, תוכנית אינסטלציה קומתית (קנ״מ 1:100), תכנון מערכת סולרית, מערכת שאיבה ומתקנים מיוחדים (כגון מתזים, סניקה, משאבה להגברת לחץ מים וכדומה) וכן הצגת פרט מערכת מדידת מים + מידות (קנ״מ 1:25) – הנספח הסניטרי מוגש על-ידי יועץ האינסטלציה לאישור הוועדה המקומית ותאגיד המים (במרבית הוועדות המקומיות, הנספח הסניטרי מוגש רק לאישור תאגיד המים).

  נספח סניטרי זה המענה הפורמלי הבסיסי לגביו נדרש המינוי של יועץ האינסטלציה – נספח הסניטרי אינו תוכנית עבודה מפורטת לביצוע.

  ליווי עד לקבלת היתר הבניה ועד לקבלת טופס אכלוס

  במסגרת פרויקט בניה של בית פרטי ולצורך קבלת אישור הוועדה המקומית והתאגיד, באחריות יועץ האינסטלציה לקיים שיח, לייעץ ולהיוועץ מול אדריכל הפרויקט, מתכנן השלד ויועץ הבטיחות (ככל שנושא כיבוי האש רלוונטי) ביחס לממשקים ביניהם. בנוסף, יועץ האינסטלציה נדרש לעמוד מול הוועדה המקומית, תאגיד המים, כיבוי אש ומכון התקנים (כיבוי אש ומכון תקנים ככל שישנה דרישה להתקנת מתזים) וכל זאת, עד לקבלת היתר הבניה.

  כאשר יועץ האינסטלציה עורך תוכנית עבודה אינסטלציה ומבצע פיקוח עליון, האחריות שלו לליווי נמשכת עד לקבלת טופס אכלוס, כלומר, טופס 4, חיבור לחברת חשמל וטופס 5, תעודת גמר ובמסגרת זו לייעץ לכם וללוות אתכם לכל אורך הדרך וגם להנחות בנוגע לפתרון בעיות בשטח.

  המלצת בונים בית: דאגו לסכם עם יועץ האינסטלציה שבכל מקרה, בין אם הוא נדרש לערוך תוכניות עבודה ובין אם לאו, יהיה עליו לחתום בהמשך על תוכנית as made, כלומר שעבודות האינסטלציה בוצעו בדיוק לפי הנספח הסניטרי – קיום דרישה זו מהווה תנאי לקבלת טופס אכלוס.

  עריכת תוכנית עבודה מפורטת לביצוע אינסטלציה

  יועץ האינסטלציה אינו נדרש במסגרת אחריותו הפורמלית לערוך תוכנית עבודה מפורטת לביצוע ומרכיב זה הנו אופציונלי. בשונה מנספח סניטרי, בתוכנית עבודה יופיע פירוט נרחב ביחס למערכות האינסטלציה, מערכת המים ומערכת הביוב והניקוזים כאשר המטרה להנחות את הקבלן המבצע בצורה נרחבת לגבי אופן הביצוע מבלי להשאיר לקבלן מקום לשיקול דעת (אם כי תמיד ישנו צורך לבצע התאמות).

   

  עריכת תוכנית עבודה מפורטת לביצוע אינסטלציה

   

  ביחס למערכות הביוב, בתוכנית עבודה יופיע פירוט לגבי סוג צנרות הביוב והניקוז וקוטרן וכן פריסת קווי ניקוז המזגנים. ביחס למערכת מים, בתוכנית עבודה יופיע פירוט לגבי סוג המערכת, סוג הצנרות, קוטרן, מרכזיות וחלוקות. ללא תוכניות עבודה לא ניתן לערוך כתב כמויות מלא ולא ניתן יהיה גם לתקצב את העבודות בצורה מדויקת והמשמעות תהיה שכסף יישרף אצל הקבלן לשווא, על חשבונכם וחבל.

  המלצת בונים בית: דאגו לתוכנית עבודה מפורטת לביצוע על-מנת לא להשאיר מקום לדמיון, לשיקול דעת ולאלתורים מבחינת קבלן עבודות האינסטלציה, מדובר בחלק חשוב מדי מכדי להפקיר את השטח. בנוסף, רק בעזרת תוכנית עבודה מפורטת לעבודות האינסטלציה ובעזרת כתב כמויות אינסטלציה, ניתן יהיה לערוך השוואה נכונה בין הצעות הקבלנים.

   

  תוכנית עבודה מפורטת לביצוע אינסטלציה

   

  בקרה ופיקוח על עבודות האינסטלציה

  בקרה ופיקוח על עבודות האינסטלציה מבוצעים בעקרון על-ידי 5 גורמים:

  • יועץ האינסטלציה, מתכנן המערכת.
  • מעבדה מאושרת (כגון איזוטסט).
  • ביקורת שטח של חברת הצנרת (כגון גולן).
  • מפקח בניה (ככל שמונה).
  • קבלן ביצוע עבודות האינסטלציה.

  כאשר יועץ אינסטלציה עורך תוכנית עבודה לביצוע עבודות האינסטלציה, עליו לבצע פיקוח עליון, כלומר, יבקר ויפקח על-כך שעבודות האינסטלציה מבוצעות על-פי התוכניות. ערכנו לטובת העניין טבלת שלבי ביצוע שלגביהם מוצע לקיים הגעה של יועץ האינסטלציה לשטח למטרת פיקוח.

   

  סידורי שלב הבדיקה בניה נמוכה מבנה עד 21 יחידות להשוואה
  1 צנרת ביוב ברצפת 00 1 1
  2 קולטני צמ”ג 1 2
  3 צנרת מים חמים קרים כולל בדיקת לחץ 1 2
  4 ביוב וניקוזים פנים הבית 1 1
  5 ביוב חיצוני 1 1
  6 תיעול וניקוז מי גשם 1 1
  7 צנרת מים ראשית בחצר 1 1
  8 הרכבת כלים סניטרים 1 1
  9 מערכת גז 1 1
  10 מערכת שמש 1 1
  11 הגברת לחץ אם רלוונטי 1 אם קיים
  12 מערכת כיבוי אש אם רלוונטי 1
  סך הכול 10-12 13-14

  מה ההבדל בין נספח סניטרי לבין תוכנית עבודה אינסטלציה?

  נספח סניטרי אינו תוכנית עבודה לביצוע. ביחס למערכות המים בנספח הסניטרי יופיע מיקום גמל המים הראשי, ההזנה הראשית של הבית ותוואי קווי המים לאספקה ולצריכה. תוכנית עבודה מפורטת תכלול התייחסות לחלוקות, מרכזיות, סוג המערכת, סוג הצנרות וקוטרם.

  יועץ אינסטלציה מחיר

  יועץ אינסטלציה מחיר נספח סניטרי

  עלות עריכת נספח סניטרי והגשתו עד לקבלת אישור הוועדה המקומית (נדרש בחלק מהוועדות המקומיות) ותאגיד המים הנה החל מסך של 1,500 ש״ח לפני מע״מ ועד לסך של 3,500 ש״ח, זה טווח המחירים הסטנדרטי וישנם יועצים שידרשו יותר מכך. העלות של יועץ האינסטלציה לבית פרטי מושפעת בעיקר ממורכבות פרויקט הבניה ומיקומו ולכן זכרו לקחת את זה בהתאם בחשבון של עלויות הבניה של הבית.

   

   

  יועץ אינסטלציה מחיר תוכניות עבודה

  עלות עריכת תוכניות עבודה אינסטלציה והגשתו עד לקבלת אישור הוועדה המקומית (נדרש בחלק מהוועדות המקומיות) ותאגיד המים הנה החל מסך של 1,500 ש״ח לפני מע״מ ועד לסך של 3,500 ש״ח, זה טווח המחירים הסטנדרטי וישנם יועצים שידרשו יותר מכך. העלות של יועץ האינסטלציה לבית פרטי מושפעת בעיקר ממורכבות פרויקט הבניה ומיקומו.

   

  יועץ אינסטלציה מחיר בקרה ופיקוח

  עלות ביצוע בקרה ופיקוח מתומחרת לפי הגעות לשטח – כל הגעה לשטח תעלה סך של כ 600 ש״ח לפני מע״מ – רצוי לסכם מראש על מספר הביקורים ואף לקבל מחיר מוזל לכמות ביקורים גדולה.

   

  המלצת בונים בית: הקפידו על חתימת חוזה מקצועי עם יועץ האינסטלציה כדי לוודא שתכולת שירותי היועץ לא תהיה חסרה, שלא תופתעו בדרישת תשלום חריגה וכן שלוח התשלומים ליועץ יהיה נכון ויבטיח לכם שהיועץ יקיים את כל התחייבויותיו. בנוסף, גם אם החלטתם לשכור את יועץ האינסטלציה אך ורק לטובת הכנה והגשה של נספח סניטרי לבית, דאגו לתת התייחסות גם לדרישה אופציונלית של עריכת תוכנית עבודה אינסטלציה מפורטת – אם לא תתנו לכך את הדעת ובעתיד תחזרו בכם, סביר להניח שהיועץ ידרוש מכם סכום מופרז בהשוואה למה שהייתם נדרשים לשלם אם הייתם מסכמים את העניין מראש.

  איך לבחור יועץ אינסטלציה?

  כיוון שיועץ אינסטלציה הוא בעצם מתכנן, ישנה חשיבות רבה לבחירה ביועץ אינסטלציה מנוסה ומיומן בדגש על ניסיונו ביחס לבניה פרטית. ישנם מספר מרכיבים שכדאי להתעכב לגביהם בבחירה.

  • ניסיון בהכנה ובהגשה של נספח סניטרי – חשוב לוודא שליועץ האינסטלציה ניסיון משמעותי בהכנת נספח סניטרי ובהגשתו לתאגיד המים הרלוונטי משום שישנה משמעות להיכרות עם גורמי הרישוי בוועדה המקומית ובתאגיד המים ובכלל זה היכרות עם הדרישות הספציפיות של תאגיד המים הספציפי.
  •  חשוב לוודא שליועץ האינסטלציה ניסיון משמעותי בעריכת תוכנית עבודה מפורטות לביצוע לרבות פיקוח על עבודות האינסטלציה בשלב הבניה.
  • חשוב לוודא שיועץ האינסטלציה מוכן לחוות את דעתו ביחס לתוכניות הפיתוח כבר בשלב המוקדם של התכנון כחלק מאחריותו ולא רק בשלב שבו יועץ האינסטלציה נדרש פורמלית להיכנס לתמונה.
  • בקשו לראות דוגמאות לנספחים סניטרים שהוכנו על-ידי יועץ האינסטלציה וכן תוכניות עבודה מפורטות לביצוע עבודות האינסטלציה – דוגמאות אלו יסייעו לכם לתהות על קנקנו של היועץ, על מקצועיותו וירידתו לפרטים.
  • בקשו המלצות מבונים, אדריכלים וקבלנים – עיקר העבודה של יועץ האינסטלציה מתבצעת מול אדריכלים. קבלנים ידעו להתייחס לרמת המקצועיות של היועץ והחוויה מול בעבודות באתר. בונים לרוב יידעו להתייחס להתנהלות של יועץ האינסטלציה, לרמת השירות והזמינות שלו ולהתרשמות ממנו באופן כללי.

  יועץ אינסטלציה מומלץ קהילת בונים בית

  לאור חשיבות הנושא, מצאנו לנכון להציע מענה מקיף ומקצועי לנושא תכנון האינסטלציה ויועץ האינסטלציה – בחרנו עבורכם את היועצים המנוסים ביותר בתכנון מערכות אינסטלציה לצורך הכנת נספח סניטרי והגשתו לוועדות המקומיות ולתאגידי המים ביישוב שלכם – מצאו אותם באינדקס המומלצים.

   איך נבחר קבלן אינסטלציה

  לאור מורכבות נושא האינסטלציה ועקב כך שמרבית הכשלים בתחום הבניה הפרטית (60% מהכשלים) נובעים מכשלים בתכנון ובביצוע עבודות איטום ואינסטלציה, חשוב לא רק לוודא שיועץ האינסטלציה מנוסה ומקצועי אלא גם קבלן האינסטלציה. קבלן אינסטלציה מקצועי גם ידע להתריע על תכנון לקוי ולכן ישנה חשיבות גדולה מאוד לבחירה בקבלן מהשורה הראשונה. מה חשוב לבדוק לגבי קבלן אינסטלציה?

  • ניסיון בביצוע עבודות אינסטלציה בפרויקט בניה של בית פרטי – הימנעו מבחירה בקבלנים שאינם מנוסים בביצוע עבודות אינסטלציה מסוג זה.
  •  המלצות מבונים שהקבלן ביצע עבורם את עבודות האינסטלציה ובניית הבית הסתיימה לפני למעלה משנה לפחות.
  • המלצות מיועץ אינסטלציה, ככל שליועץ האינסטלציה יש היכרות וניסיון עם קבלן האינסטלציה המומלץ ופיקח על עבודות שקבלן האינסטלציה ביצע.
  •  בדיקת דירוג אשראי וניהול סיכונים BDI – D&B כדי להימנע מהכנסת ראש בריא למיטה חולה.
  •  חתימה על חוזה אינסטלציה מקצועי עם לוח תשלומים (אבני דרך לתשלום) נכון ובמצורף לו מפרט טכני לביצוע עבודות אינסטלציה – לרכישת חוזה ומפרט היכנסו לכאן.
  •  צירוף כתב כמויות מקצועי לביצוע עבודות אינסטלציה שנערך על-גבי תוכנית עבודה לביצוע וכולל התייחסות למרכזיות, הזנות ראשיות ומשניות, נקודות מים חמים קרים, התקנות כלים סניטרים, התקנות אביזרים (כגון התקנת תעלות ניקוז), ניקוזים, מערכות, שוחות (יחידות וגדלים), צנרות מכל הסוגים (אורכים) וכיו”ב. ניתן לפנות לבונים בית לצורך עריכת כתב כמויות מקיף ומקצועי בקישור זה.
  •  אין זה חובה וגם די נדיר למצוא אך אם יש לקבלן האינסטלציה תעודת קבלן רשום לביצוע עבודות אינסטלציה, הדבר מהווה יתרון ומעיד על ניסיונו ומקצעיותו.

  סיכום

  אין שאלה! יועץ אינסטלציה זה אחד המתכננים הקריטיים להצלחה בפרויקט הבניה – לא להתייחס לזה כאל דבר של לצאת ידי חובה. יועץ אינסטלציה מנוסה ומקצועי ימנע תקלות וכשלים דוגמת סתימות ביובים וליקויי רטיבות – כשלים שההתמודדות מולם רחוקה מלהיות נעימה. מלבד זאת, מדובר בפרק שעוסק בבריאות ובשמירה על ההיגיינה האישית שלכם ושל בני משפחתכם.

  למידע נוסף על תכנון ובניית בית קראו את המאמרים, האזינו לפודקסטים, צפו בסרטונים וקחו חלק פעיל בפעילויות הקהילתיות של בונים בית.

  לייעוץ תקציב בניה ראשוני חינם
  צ'אט מומחים
  בונים בית
  כניסה לפרופיל אישי
  זכור אותי
  כניסה לחשבון

  על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

  רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
  התחברות עם:
  הצטרפות לקהילה
  מצטרפים ומקבלים
  לוח פעילות לפי שלבי בניה או שיפוץ
  צירוף לקבוצת וואטסאפ איזורית
  הטבות בלעדיות לחברי קהילה
  שדה חובה
  שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות
  שדה חובה אימייל שגוי
  על הסיסמה להכיל לפחות: 8 תווים אות 1 גדולה מספר
  הרשמה לניוזלטר
  צור חשבון

  על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

  כבר רשומים באתר?
  שכחתם את הסיסמה?
  אין בעיה. רשמו כתובת דוא”ל ונשלח אליכם לינק לאיפוס סיסמה.
  איפוס סיסמה
  נזכרת בסיסמתך?
  לקוח יקר,
  יש לאמת את הנייד שלך ושם מלא.
  שדה חובה
  שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות

  קראתי ואני מאשר את התקנון

  שלח קוד אימות
  בונים בית פועלת בשביל לבחור בקפידה את אנשי המקצוע המומלצים ולאפשר לך להינות מספק בעל המלצות וניסיון לפרויקט שלך.
  כבר רשומים באתר?
  רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
  לקוח יקר,
  קוד האימות נשלח לנייד שלך:
  קוד האימות שקיבלתי הוא:
  שדה חובה
  שליחה ביטול
  לא קיבלת קוד אימות? לשלוח שוב