03-9440467

עלויות בניה

תומר חן ריחאנה
מייסד מיזם "בונים בית" עבור קהילת הבונים והמשפצים
מרץ 20, 2022 שלב תכנון

חישוב עלויות בניה

אני שומע לא מעט אנשים שעדיים משתמשים בכלל האצבע 5000 שקל או 6000 שקל למטר!
אם חישבתם כך אתם די חיים בסרט וצפו להפתעות לא נעימות.
חישוב עלויות בניה חייב להיות מקצועי ולפי כתב כמויות ספציפים שלכם כדי להבין בדיוק כמה הבית שלכם יעלה וכמה הבניה או השיפוץ שלכם יעלו .
ולכן אני מסביר.

אם מטר בניה ממוצע עלה לפני 10 שנים בסביבות ה-5000 שקלים כיום הוא עומד כבר על 7500 שקלים למטר לא כולל מע”מ כמובן.
זה כמובן כלל אצבע גס כמובן ומניסיון שלנו מול מאות בתים אך זה עבורכם להתייחסות התחלתית אך לאחר שתתחילו סקיצות חובה עליכם לבצע כמאות ותקציב מקצועי כדי לחשב על התוכניות הספציפיות שלכם!

בשנתיים האחרונות היו עליות מחירים בברזל,באלומיניום ובכלל בכל מקצועות הבניה היתה עליה, לדוגמא הברזל עלה לאחרונה ל 5000 שקלים לטון (בבית ממוצע יש בין 20 ל-40 טון ברזל) לשם הדוגמא לפני הקורונה טון עלה 2300 שקלים.

חלונות אלומיניום עלו בשנה האחרונה ב 40 אחוז!   עץ עלה ב 100% וישנם עוד דוגמאות למכביר
ולכן חשוב שכל אחד מכם יתכנן תקציב בניה לפני ולא לנחש.

בגרף הבא תראו עלות ממוצעת לפי טווחים – העלות הזו אינה כוללת מע”מ, העלות כוללת את הכל , מיסים + תכנון + בניה כמובן שישנם חריגים עקב תנאי שטח, ביסוס ועוד וזה נקודתי לכל בית ובית.

*במידה ובונים בשיטת בניה מתקדמת/ICF יש לבצע התאמות כי שיטות אלו יקרות יותר מבניה רגילה

עלות בניית בית פרטי לפי מטר מרובע 2023

שלב א – שלב התכנון

כדי להתייחס לתהליך הבניה או השיפוץ שלכם אתם חייבים לחלק את התהליך לשני חלקים .
שלב התכנון ושלב הביצוע .
אגב אנו בבונים בית מבצעים המון ליווים תקציביים מקצועיים ואני מזמין אתכם להצליח בנושא – לפניה עבור כמאות ותקציב בונים בית לחץ כאן

כפי שאתם רואים כאן בתמונה שלב התכנון תופס כ-12% מעוגת התקציב שלכם שכוללת את כל שלב הבירוקרטיה , מיסים,אגרות בניה, היטלים למינהם, אגרות והיטלים משתנות כמובן בין מועצה למועצה וניתן לגשת לכאן כדי לברר למחשבון אגרות בניה
בנוסף בשלב הזה נכנסים אנשי תכנון כמו אדריכל,מעצבת פנים,מהנדס ויועצים נוספים

בניה קלה / ICF או רגילה – מהם ההבדלים בעלויות הבניה בינהם?

כיום חברים יש מספר שיטות בניה נפוצות בארץ.

בניה קלה/מתקדמת

בניה בשיטת פלדה דקת דופן של יצרנים כמו מייטק/אינדן שבהם יש את קונסטרוקצית הפלדה הדקה של מעטפת המבנה.

בניה בשיטת ICF

בניה בשיטה ICF של תבניות קלקר בחוץ/בפנים של חברות כמו GSB/נודורה שבהם יש יציקה של בטון בתוך התבניות .

לסיכום קיים הבדל בין השיטות האלו לבניה רגיל – (כלל גס כי יש צורך לבצע תקציב וכמאות מדוייקת כדי לדעת בדיוק ) השיטות האלו יקרות בערך ב-7-10 אחוז כלומר אם בית עולה 1,500,000 בבניה רגילה אז תהיה תוספת של 150 אלף לבניה בשיטות האלו (לכל הבית).

אז מה כולל שלב התכנון?

על מנת לצלוח את התהליך בצורה הטובה ביותר, מומלץ לבדוק את הליווי התקציבי שלנו באתר למענה ביצועי ומשפטי .
בנוסף בשלב זה כדאי לציין כי ישנם מיסים ואגרות שיש להן עלויות לא מבוטלות, אגרת בניה עומדת על 35 ש”ח למ”ר [בממוצע, עשוי להשתנות לפי מועצה ומועצה]. כמו כן, ישנם נותני שירות נוספים שתצטרכו עימכם כמו אדריכל, יועץ קרקע, מהנדס, מפקח בניה ועוד. אני כותב לכם כאן מחירון כללי הכולל כמה כל אחד מהם עולה (משא ומתן נכון עם תקציב מקצועי חוסך המון כסף).

אומדן עלויות בניה – שלב התכנון

עלות מודד

איש מקצוע או חברה שאתה חייב אותם בתהליך הבניה שלך להכנה של מפה טופוגרפית ועוד מדידות בשלב הבניה. מודדים הם אנשי מקצוע שיכולים לספק מידע מפורט על הקרקע, המבנים ומאפיינים אחרים באזור. הם משתמשים בציוד מיוחד כדי למדוד ולמפות את האזור, כך שהם יכולים לספק מידע מדויק לכל מטרה הדרושה. שכירת מודד תבטיח שהפרויקט שלך יסתיים במהירות ובדייקנות.
עלות מודד לכל תהליך הבניה תלוי במאפיין הבית ונע בין 4000 שקלים ומעלה להכנה של מפה + מדידות בשלבי הבניה השונים.

עלות אדריכל

בניית בית דורשת אדריכל מנוסה שיוכל להפגיש את האלמנטים הנכונים ליצירת מבנה אסתטי וגם מובנה. תפקידו של אדריכל הוא לתכנן, לתכנן ולפקח על בניית בית. עליהם לשקול את צרכיו של בעל הבית תוך הקפדה על עמידה בכל חוקי הבנייה הדרושים. אדריכלים חייבים להיות מסוגלים לחשוב בצורה יצירתית בכל הנוגע לעיצוב הבית, תוך שהם ממוקדים מספיק בפרטים כדי לוודא שהכל נעשה נכון. עם המומחיות שלהם, אדריכלים ממלאים תפקיד חיוני ביצירת בתים יפים ופונקציונליים עבור לקוחותיהם.
חשוב שתבחרו אדריכל בצורה נכונה שמתאים לאופי הפרויקט שלכם ומדבר ב”שפה” שלכם . בחירה לא נכונה ולא מקצועית של אדריכל מובילה לעלות בניה גבוהה יותר .
עלות אדריכל משתנה בין פרויקט לפרויקט ובין אזור לאזור ונעה בין 40000 ש”ח וצפונה ( ללא עיצוב פנים).

עלות מהנדס

בניית בית היא לא דבר של מה בכך. זה דורש מיומנות, ידע ומומחיות רבה כדי להבטיח שהתוצר הסופי בטוח ותקין מבחינה מבנית. מהנדסים ממלאים תפקיד חשוב בתהליך זה על ידי מתן התמיכה הטכנית הדרושה כדי לוודא שהבית נבנה על פי קוד ומפרטי עיצוב. הם גם אחראים לוודא שכל החומרים בהם נעשה שימוש הם באיכות גבוהה, כמו גם לוודא שכל פרוטוקולי הבטיחות מבוצעים לאורך תהליך הבנייה. בעזרתם ניתן לבנות בית ביעילות עם סיכון מינימלי לכשל או נזק ואף יכול להבטיח עמידה בכל התקנות הרלוונטיות.
תפקידו של מהנדס באתר בנייה הוא רב ודורש ידע במגוון רחב של מיומנויות טכניות. לדוגמה, עליהם להיות מסוגלים להעריך את היציבות המבנית של המבנה וכן כיצד לעשות שימוש בסוגים שונים של חומרים. הם גם יפקחו על כל ההיבטים מהתכנון המוקדם ועד למוצר הסופי על מנת לוודא שהכל נעשה בצורה בטוחה ובהתאם לשיטות העבודה המומלצות. אם אתה מתכנן לבנות משהו חדש או לשפץ את החלל הנוכחי שלך אתה חייב לשכור מהנדס לתהליך.
עלות מהנדס משתנה בהתאם לאופי וגודל הפרויקט ונעה בין 7000 שקלים וצפונה , בערך בין 40 ל-65 שקלים למ”ר .
חשוב לשכור מהנדס ראוי ומקצועי – מהנדס מקצועי וטוב חוסך כסף!.

עלות מעצבת פנים

מעצב פנים הוא חלק חשוב בתהליך בניית הבית. הם אחראים ליצירת עיצוב ייחודי ופונקציונלי המפגיש את מרכיבי הבית ליצירת מראה מגובש. הם גם מבטיחים שכל הרכיבים, מגופי תאורה ועד רהיטים, יהיו בהרמוניה זה עם זה ומתאימים לתכנית העיצוב הכוללת. על ידי עבודה עם מעצב פנים מקצועי, בונים ומשפצי בתים יכולים להבטיח שהבתים שלהם יהיו אטרקטיביים, נוחים ומזמינים עבור קונים פוטנציאליים עתידיים. באופן כללי, מעצב פנים הוא מי שמעצב ומתאם את החללים בתוך בניין. הם נותנים הדרכה בניהול החלל ויוצרים עיצוב המשלים את צורכי הדיירים. מעצבי פנים עשויים לספק ייעוץ אסתטי או פונקציונלי כדי לסייע באיזון שני הגורמים, כמו גם לקבוע ריהוט וציוד מתאים לחדר או לבית.
שוק מעצבי הפנים פרוץ ולכן גם עלותם !
חשוב לשכור מעצב פנים מנוסה עם מספר רב של פרויקטים , לבקש המלצות ולראות בתים שעיצב .
עלות מעצב מנוסה ואיכותי נע בין 20000 וצפונה תלוי באופי ומורכבות הפרויקט וכמובן מהי התכולה שאותה המעצב מספק .

עלות אדריכל נוף

לאדריכלי נוף יש תפקיד מכריע בתכנון ובניית בית. הם אחראים ליצירת מראה אסתטי המשלים את הארכיטקטורה של הבית. הם גם עוזרים ליצור מרחב מגורים חיצוני פונקציונלי עם תכונות כמו פטיו וגינות. בנוסף, אדריכלי נוף יכולים לעזור להפחית את עלויות האנרגיה על ידי שימוש בצמחים ועצים מקומיים הדורשים פחות תחזוקה ומים. על ידי התחשבות בכל ההיבטים של הסביבה, הם יכולים ליצור בית שהוא גם יפה וגם בר קיימא
עלות אדריכל נוף נעה בין 4000 ל 10000 שקלים ואף יותר תלוי גודל הפרויקט .
ממליץ מאוד לשכור אדריכל נוף ולייצר תוכנית מכונה בשלב המקודם.

עלות אגרונום

לעיתים קרובות המועצות מבקשות סקר עצים מאגרונום עבור ההיתר שלכם.
עלות אגרונום נעה בין 1500 ל-3000 שקלים.

עלות יועץ קרקע

יועץ קרקע הוא יועץ חובה לתהליך הבניה שלכם ומטרתו היא להביא דוח קרקע עבור החלקה שעליה אתם בונים . דוח קרקע הוא בעל חשיבות רבה לא רק לכם אלא גם למהנדס הבית שלכם כיוון שהוא מתסמך על המסקנות של יועץ הקרקע וכך מכין את תכנון הביסוס שלכם . יועץ קרקע טוב מביא כמה חלופות ביסוס והדוח שלו מפורט ומקצועי .
שכרו יועת קרקע מקצועי ואיכותי לבית שלכם – יועץ קרקע טוב בדיוק כמו מהנדס חוסך כסף!
עלות יועץ קרקע מכיל 2 עלויות , עלות הדוח עצמו ועלות קידוחי ניסיון בשטח שלכם ( קידוח שבו דוגמים את שכבות הקרקע שלכם בעומקים שונים) ועל פי זה היועץ מכין את דוח הביסוס .

עלות יועץ קרקע כולל קידוחים נע בין 6000 ש”ח ל -10000 ש”ח ואף יותר תלוי גודל השטח.

עלות יועץ אינסטלציה

בניית בית היא תהליך מורכב הדורש השקעה של אנשי מקצוע רבים ושונים. אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון הוא יועץ אינסטלציה. יועצי אינסטלציה מנוסים בתכנון והתקנת מערכות אינסטלציה למגורים ומסחר. הם יכולים לעזור לך לוודא שמערכת האינסטלציה שלך עומדת בכל התקנים הרלוונטיים, חסכונית באנרגיה ופועלת כראוי במשך שנים רבות. עם המומחיות שלהם, אתה יכול להיות בטוח שמערכת האינסטלציה של הבית שלך תהיה בטוחה, אמינה ויעילה.
יועץ אינסטלציה כיום היא חובה בתהליך בנית בית ועלותה היא בין 5000 ל 10000 שקלים ואף יותר מזה תלוי גודל הפרויקט.

שלב הביצוע

בניית בית היא מאמץ מרגש ומתגמל. כפי שכתבנו נדרש תכנון, הכנה וביצוע קפדניים כדי להבטיח שהתוצאה הסופית תהיה בית יפהפה שעומד במבחן הזמן. במאמר זה, נחקור את העלויות הכרוכות בבניית בית מתחילתו ועד סופו. החל מהשגת אישורים ועד לבחירת חומרים והעסקת קבלנים, אנו נספק לכם את כל המידע הדרוש לכם כדי להפוך את בית חלומותיכם למציאות. . השלב הראשון בבניית בית הוא בחירת מיקום כמובן . זה יאפשר לך לשקול היבטים כמו התקציב שלך, מיקום השירותים וקלות הגישה לתשתיות מים וחשמל. בנוסף, חשוב לשקול לאילו חוקי בניה תצטרכו לעמוד על מנת שהבית החדש שלכם ייבנה כחוק. חשוב להתייעץ איתנו לקראת בחירת שטח כדי לעזור לך למצוא חלקת קרקע שעומדת בכל הקריטריונים התקציביים  שלך תוך הבטחת אישורים הנדרשים מעורבות בבניית בית . נוכל גם לספק הצעות נוספות על מיקומים פוטנציאליים על סמך הידע האמיתי שלנו מבחינת תקציב.
שלב 3: העברת היתרי תכנון ואישור למבנה בנוי תכנון בית חדש כמובן מתחיל בקבלת היתרי תכנון מהמועצה המקומית שלך. זה ידרוש ממך להגיש בקשה, אותה ניתן למלא ולהגיש באופן מקוון.
לאחר שלב התכנון מגיע שלב הביצוע ובתקווה שביצעתם אומדן תקצבי משלב הסקיצות אתם בהכרח יודעים לקראת מה אתם הולכים ואתם מובילים את התהליך!
כמו כן חשוב לציין שאת הבית הנ”ל ניתן לבנות גם בפחות וזה מאוד תלוי ברמת הגמרים שלכם!.

אומדן תקציב לשלב השלד והבניה

כאן מתחיל הכיף האמיתי 🙂
במכרז הקבלני שקורה ממש לקראת הבניה חשוב שתגיעו מוכנים מאוד!
מפרט מסודר,תקציב מפורט מראש שייתן לכם את האפשרות לדעת מראש את נקודות הייחוס האמיתיות שלכם כדי לבצע משא ומתן אפקטיבי מול הקבלנים השונים.
גישה למכרז ללא תקציב ומפרט שם אתכם בעמדת נחיתות אל מול הקבלנים ויכול להיות שמצב כזה תקבלו 4 הצעות ששונות מהותית אחת מהשניה ולא נותנות לכם תמונה אמיתית כי יכול להיות מקרה שדווקא ההצעה הזולה ביותר שתקבלו תהיה לכם היקרה ביותר .
גישה עם תקציב מקצועי מאפשרת לכם להגדיר נקודת מינימום ומקסימום לתהליך המשא ומתן כשאתם שולטים ומגיעים מתוך ידע תקציבי ומפרטי…

תהליך הבנייה הוא יכול להיות קשה , אך הכנה טובה בשלב התכנון מפשטת מאוד את שלב הביצוע  כאן בשונה מתכנון רואים התקדמות של ממש בעבור הכסף שאתם משלמים (לאחר כל שלב זוכרים ?!) .
אז בשלב הזה נראה כבר מבנה בנוי בסופו, הוא מתחיל בשלד ונגמר בחלונות ודלתות וצבע ועוד …
למעשה כאן אומדן עלויות הבניה לבית הוא החלק המרכזי והקובע ואם התכוננתם מראש בשלב הסקיצות תוכלו לדעת בדיוק לקראת מה אתם הולכים והאומדן התקציבי ילווה אתכם . אז מה כולל השלב המרכזי וכמה כל דבר יעלה לכם כאשר אתם בונים בית בגודל 250 מ”ר לדוגמא ?
כל סעיף כאן זה עולם שלם של כמאות ותקצוב אל מול תוכנית מוגדרת ולכן אל תשליכו בבקשה את העלויות הממוצעות כאן על הבית שלכם – הסטיה בין בית לבית  יכולה להיות מאוד גדולה!.

חשוב לציין כל העלויות ללא מע”מ!.

הרכיבים השונים המרכיבים את עלות הביצוע של בניית בית

לפני שנתחיל מצורף לכם לינק למחשבון עלויות הבניה שלנו.

מפקח בניה ומנהל פרויקט

מפקחי בנייה ומנהלי פרויקטים מ מלאים תפקיד מכריע בהשלמה מוצלחת של כל פרויקט בנייה. הם אחראים לפקח על התקדמות הפרויקט ולוודא שכל תקנות הבטיחות מתקיימות ושהקבלן שלכם בונה לפי המפרט שהוגדר לו. הם גם מנהלים את התקציב שלכם, מתאמים עם קבלני משנה ומבטיחים עמידה בלוחות זמנים. עם המומחיות שלהם בניהול בנייה, הם יכולים לעזור להבטיח שפרויקטים יתנהלו בצורה חלקה מתחילתו ועד סופו.  תיאום עם האדריכל ותכנון תוכניות, הבטחת ההיתרים והקפדה על עמידה בלוחות זמנים. הם יכולים לעזור להבטיח שפרויקטים יתנהלו בצורה חלקה מתחילתו ועד סופו. מנהל הפרויקט הוא חבר חיוני בכל פרויקט בנייה. כחלק מתפקידם, הם מפעילים את כל הפעילויות הנלוות כדי להבטיח עמידה בלוחות זמנים ושמירה על תקנות הבטיחות.אמונים על ניהול תקציבים, תיאום מול קבלני משנה וקבלנים, אבטחת היתרים, תכנון תוכניות בנייה והובלת צוותים באתרי בנייה. מפקחים בנייה חייבים להיות בעלי ניסיון בבנייה או בבנייה, בניהול פרויקטים ובשיטות עבודה בענף הבנייה. . למפקחי בנייה עשוי להיות גם ניסיון רב בתפקידים ניהוליים וניהוליים. בנייה היא פרויקט מורכב ביותר עם מספר רב של מרכיבים שכל אחד חיוני לתהליך הכולל. על מנת לנהל פרויקט כזה בצורה יעילה, נדרשים מפקחיי הבנייה לידע טכני בתהליכי בנייה ובנייה, וכן ידע בפרקטיקות משפטיות ומנהליות בתחום. באופן כללי, ניתן לצפות מאנשים שיש להם תארים בניהול בנייה יחד עם ניסיון מוצק בניהול ייצור ביצועים טובים יותר בתפקיד מאלה ללא הכשרה או ניסיון כאלה.

עלות מנהל פרויקט ומפקח בניה נע בין 8000 שקל לחודש וצפונה בהתאם לגודל הפרויקט הרצוי.

עלות עפר ופיתוח

זו אחת הנקודות הקריטיות ביותר בתקציב הבניה!

עלות פיתוח שטח לבניה תלויה במספר גורמים שונים, כגון:

 • גודל השטח: עלות הפיתוח תהיה יותר גבוהה ככל שהשטח שצריך לפתח יותר גדול.
 • מיקום השטח: עלות הפיתוח תכיל את עלויות ההיבטים השונים של הבניה באזור זה, כגון עלויות הרשויות המקומיות, עלויות טיפול בשמירה על הסביבה ועוד.
 • סוג השטח: עלות הפיתוח תלויה גם בסוג השטח שמתאים לבניה עליו. לדוגמה, פיתוח שטח חקלאי לצורך בניית בית מגורים יהיה יותר יקר מפיתוח שטח שממוקם באזור מיועד לבניה.
 • התאמה למכירה: עלות הפיתוח תכיל את עלויות ההיבטים השונים של התאמת השטח לשוק הנדל”ן והצרכים של הקהילה המקומית, כגון עלויות תכנון ופיתוח תשתיות וכן עלויות חקיקה ורישוי.

כדי להעריך את עלות הפיתוח של שטח לבניה ספציפי, יש לבצע חקר מעמיק של המספרים והפרמטרים המציינים את הפעילות ולהתאים את התכנון לצרכים המקומיים והשוק בו הפעילות מתבצעת.

הערכה לא נכונה או אי הערכה יובילו אתכם לבור במידה ולא תתקצבו את הנושא הזה . ממאות תוכניות שראינו ישנם שטחים שעלות הפיתוח שלהם היתה כמה אלפי שקלים בודדים ואותו בית בשטח אחר הגיע לעלויות פיתוח של מאות אלפי שקלים!

לפני שמתחילים בניה יש להכין את השטח לבניה שזה אומר גידור , חפירות והכנה לביצוע כלונסאות . במידה ויש מרתף יש כמובן לבצע לעיתים חומות תמך ועוד.

יש כמובן להתייחס לגובה ה0.0 של הבית שלכם בהתאם לקרקע הטבעית בשטח שלכם . לעיתים תהיה לכם מילוי אדמה או חפירה , אם השטח סלעי אז יש לקחת בחשבון עלות באגר שעלותו כ-4000 שקל ליום ולכן חשוב לפני קניה של שטח לוודא שעלויות הפיתוח שלו סבירות.

עלות חפירת מרתף לדוגמא עולה הממוצע גס כ 50 אלף שקלים לפי 600 קוב אדמה שצריך להוציא .
עלות חומת תמך עולה כ 2000 שקל לקוב וכמובן יש צורך להסתכל על דוח הקרקע ועל דרישת היועץ לפני תמחור
תקציב לעולם לא יהיה שלם עם כל אקסל שתשיגו ברשת כיוון שהתמחור חייב להיות מלווה בעין מקצועית שתלווה את העניין אל מול המלצת המהנדס ויועץ הקרקע. אל תנסו לחסוך ייעוץ תקציבי ואל תנסו כלים דיגיטליים ויש הרבה כאלו . מניסיון הכלים האלו רק ייתנו לכם כיוון מסוים אבל לא באמת ישפיעו על המשא ומתן שתעשו וזה ממחקר מעמיק שלנו בבונים בית בארץ ובחו”ל . מקווה שבעתיד יהיו כלים שיוכלו לקבל את דוח הקרקע ובאמצעות AI לתקצב את נושא הפיתוח ושאר חלקי הבית – כרגע זה לא המצב . תקציב עולה 5000 שקלים בערך וחוסך לכם הרבה …הרבה יותר!.

עלות שלד הבנין

בניית שלד לבית פרטי מבטון היא תהליך יקר ומורכב שכולל מספר שלבים וגורמים שונים. הנה כמה פרטים על עלויות הבנייה של בית שלד מבטון:

 • גודל הבית: עלות הבנייה תלויה בגודל הבית ובמספר הקומות שיש בו. ככל שהבית יותר גדול, כך עלות הבנייה תהיה יקרה יותר.
 • סוגהבנייה: עלות הבנייה תלויה גם בסוג הבנייה וברמת הציוד המסייע לבנייה. לדוגמה, בנייה מתקדמת במקום שימוש בחומרים מוכנים מראש יכולה להיות יקרה יותר.
 • מיקום הבנייה: עלות הבנייה תלויה גם במיקום הבנייה ובכמות התאמה שנדרשת על מנת לעמוד בדרישות תקני הבנייה והאבטחה. לדוגמה, בניית בית באזורים מסוכנים יכולה לגרום לעלייה בעלות הבנייה.
 • ציוד וחומרי בנייה: עלות הבנייה תלויה גם בציוד ובחומרי הבנייה הנדרשים כדי לסיים את הפרויקט. לדוגמה, ציוד וחומרי בנייה איכותיים יכולים להיות יקרים יותר.
 • תוכניות אדריכל : תוכנית האדריכל משפיעה השפעה ישירה על עלות השלד שלכם כגון תכנון שלד בעל גיאומטריה מורכבת, פרגולות בטון היקפיות וגדולות , פרגולות פלדה כבדה ועוד ועוד אלמטנים אדריכליים שמשפיעים על עלות השלד שלכם . אין באמת עלות למטר לשלד הבנין כיוון שהתכנמון האדריכלי יכול להיות פשוט או מורכב ולכן יש להסתכל על הגיאומטריה ולפי זה לתמחר .
 • עלות השלד מורכבת בנוסף מעלות עבודת הפועלים , ישנם פועלים מעבר לקו הירוק שעולים 300-400 שקל ליום או פועלים בישראל שעולים כ750 שקל ליום . מקצועיות הפועלים משפיעה אל איכות השלד ואיכותו.
 • האם אתם לוקחים קבלן שלד שעובד “בידיים” או קבלן שלד שמעסיק פועלים ? קבלן שמעסיק פועלים גובה רווח בין 15 ל-20 אחוז מסך עלות השלד.
 • קיימים כמה סוגי ביסוס שמשפיעים על עלות השלד והם מהזול ליקר: רפסודה,כלונסאות יבשות, מיקרופייל (אדמת סלע) , בינטונייט ( וסג ביסוס אם יש מי תהום).
 • יש מושג שנקרא מטר קבלני מול מטר אדריכלי , כשאתם מקבלים תוכניות אדריכל הן מכילות הכל : ממ”ד , קומת קרקע, חומות ועוד . מטר קבלני מתומחר על ידי קבלן השלד על כלל היציקות בבית ללא יוצר מן הכלל כולל שבילים ומשטחים ועוד …. תקרה מחושבת לפי 50% מעלות המטר.
 • עלות שלד מתומחרת כיום בין 2500 שקל למטר אדריכלי וצפונה מכך תלוי קומות הבית ללא התייחסות לפיתוח ,שבילים ומשטחים , סוג ביסוס  וכ”ו
 • דבר נוסף שמשפיע על עלות השלד הוא עלות טון ברזל וקוב בטון בתקופה שבה אתם בונים . עלון טון ברזל בשנים הזולות הייתה 1900 שקל לטון (לא כולל מע”מ) והגיעה גם ל-6000 שקל לטון ,כיום במאי 2023 טון ברזל עולה 3800 שקלים .  בבית ממוצע יש בין 20 ל-50 טון ברזל. קוב בטון עולה כיום 360 שקלים , באילת 450 שקלים וזה משתנה בין אזור לאזור תלוי שינוע מהמפעל . בבית ממוצע יש בין 150 קוב בטון ל 300 קוב וצפונה מכך תלוי
 • בנית מרתף מייקרת את עלות השלד גם מבחינת החפירה והפיתוח אלא גם מבחינת האינסטלציה/חשמל ואיטום – קחו זאת בחשבון.
 • בריכת בטון מכילה את העבודה של קבלן השלד מבחינת יציקה וטפסנות ובטון משפר אטימות – עלות יציקת בריכת גלישה מבטון מתומחרת לפי 3000 שקלים למ”ר כולל חדר מכונות.

טיפים לחיסכון תכנון שלד

 • תתכננו שלד אדריכלי פשוט ללא גיאומטריה מסובכת.
 •  בידקו עוד לפני קנית השטח האם עלות הפיתוח בשטח זה יקרה , אתם יכולים לפנות אלינו לייעוץ או לכל מהנדס באזורכם.
 •  ותרו על פרגולות בטון היקפיות וגדולות או קרניזים מטורפים – כמה שיותר פשוט יקל על הקבלן שלד.
 • הימנעו מבנית מרתף בקרקעות תופחות ושאינן סופגות.

עלות איטום בית פרטי

איטום בית פרטי הוא תהליך המבוצע כדי למנוע כניסת מים לתוך הבית ולמנוע נזקים של מים על המבנה. כשמדובר באיטום בית פרטי, ישנם מספר צעדים שיש לבצע כדי להבטיח איטום אמיתי ועמיד בפני כניסת המים.

הצעד הראשון בתהליך הוא לזהות את המקור של הכניסה של המים. ישנם מספר מקורות של מים שעשויים לגרום לכניסה של מים לתוך הבית, כגון נזקי גגות, צנרת ניקוז, תשתיות מכוסות וכו’.

עלות איטום בית פרטי מכיל את הסעיפים הבאים:

איטום ריצפת המרתף
איטום קירות חיצוניים של המרתף
איטום קורות יסוד ומסדים משני הצדדים בשתי מריחות טרוסיל לאיטום הקורות . חומר ועבודה.
איטום חדרים רטובים
מרפסת חיצונית ‎איטום רולקה בין הרצפה לקיר
איטום הגג  כולל מרפסות מקומה א ומעלה – כולל בטקל ויריעות
איטום מעברים בספי החלונות – שיש
עבודה כולל חומר- לאחר שהקבלן ראה את התוכניות והבין אותם כולל את החוזה והמפרטים השונים

עלות איטום היא סך הכל 3% מעלות הבית אבל 99% מכלל הכשלים בבניה הפרטית ולכן על איטום לא חוסכים !
כמו כן איטום בית פרטי ללא מרתף נע בין 30 ל60 אלף שקלים וצפונה מכך תלוי בגדול האלמנטים הנאטמים ובמפרט הטכני , עלות איטום מרתף נעה בין 40 אלף שקלים וצפונה ותלוי גודל מרתף.
בנוסף עלות האיטום נגזרת מרמת ההכנות לכל איטום אלמנט , איכות הקבלן ואיכות החומרים שבו הוא משתמש ולכן חשוב להכין מפרט טכני לקבלן האיטום כדי שתוכלו להשוות “תפוח לתפוח” ובנוסף חשוב להתייעץ עם חברות כמו סיקה או א.צ או MTR שלכולם יש שיתופי פעולה איתנו , הייעוץ הוא חינם וסופר חשוב ! אנשי קשר תמצאו באתר בונים בית.

כמו כם אני ממליץ להקשיב לפרקי הפודקאסט שלנו כדי להבין יותר את התחום המורכב הזה ! אל תקלו ראש, מה שלא תלמדו לבד אף אחד לא ילמד אתכם!.

עלות בריכת שחיה גלישה או סקימר

עלות של בריכת שחיה מבטון גלישה או סקימר היא עלות לא מבוטלת ומחולקת לכמה חלקים:

 • עלות הבניה על ידי קבלן השלד.
 • עלות הגמרים.
 • עלות מערכות.

בגדול כלל אצבע לעלות של בריכת שחיה בגודל של 8X4 מתומחרת גם לפי מספר קבלנים:

 • עבודת קבלן השלד מתומחר לפי 2500 שקל למ”ר עבור הבריכה + חדר המכונות.
 • מערכת הבריכה משאבה ומסנן כ-33 אלף ש”ח בממוצע.
 • לוח חשמל לבריכה – כ 15 אלף שקלים.
 • עבודות גמר – טיח שחור ואיטום פנימי , הדבקת אריחי קרמיקה ורובה אפוקסית- כ 800 ש”ח למ”ר.
 • חגורות היקפיות כולל איטום ופסיפס – 6000 מש”ח בממוצע.
 • טיח מיישר, איטום הבור איזון וביצוע הדבקת קרמיקה – 8000 ש”ח בממוצע.
 • ריצוף חדר מכונות – כ 3000 ש”ח בממוצע.
 • תעלת גלישה כוללת טיח מיישר, איטום והדבקת קרמיקה לבנה/אפורה – כ 450 ש”ח למטר אורך.
 • קופינג כולל חומר ועבודה – כ 450 שקל למ”א.
 • מערכת סולארית – כ 14000 בממוצע.
 • כיסוי חשמלי ברזנט לבריכה – 33 אלף ש”ח בממוצע.

עלות מעקות

מעקות זה עוד תחום יקר וכאן אתם חייבים להבין בשלב התכנון האם כל שרטוט של מרפסת שהאדריכל משרטט אתם באמת זקוקים לו?

מניסיון לא באמת משתמשים במרפסות שמעל קומת הקרקע ולכן שיקלו האם באמת כדאי לתכנן אותם…
מעקות היום באים בכמה סוגים:

 • מעקות ברזל – כ 850 שקל למ”ר.
 • מעקות זכוכית U סמוי – 2000 שקל למ”ר (תלוי זכוכית).
 • מעקות בטון – “נבלע” בעלות השלד.
 • מעקות אלומיניום – 1100 שקל למ”ר.

מבחינת תחזוקה מעקות אלומיניום הם הכי טובים ומצריכים הכי פחות תחזוקה.
בדרך כלל מה שאנשים עושים זה מעקות ברזל/זכוכית בפנים הבית ומעקות אלומיניום/זכוכית בחוץ הבית.

עלות גג רעפים

אחד הדברים שאתם צריכים לשאול את עצמכם כשאתם מתכננים בית זה האם אתם חייבים לעשות גג רעפים ומדוע ?
האם המועצה חייבה אתכם?

סוגי גגות רעפים ועלות מרזבים:

 • גג רעפים חשוף – בסביבות 800-900 ש”ח למ”ר.
 • גג רעפים לא גלוי – בסביבות 550 ש”ח למ”ר.
 • עלות מרזבים – כ 150- 250 שקל למטר אורך.

בממוצע לבריכת גלישה כזו בסביבות 220 אלף ש”ח לא כולל מע”מ.

עלות חשמלאי חשמל ותקשורת

עלות החשמל שלכם בבית תלויה במספר דברים:

 • כמות נקודות החשמל בבית שלכם.
 • כמות נקודות התאורה.
 • כמות המערכות (חימום תת רצפתי , מיזוג , בריכה וכ”ו).
 • גודל ומספר לוחות החשמל שלכם.

עלות חשמל ממוצעת נעה בין 60 אלף ש”ח וצפונה תלוי בגורמים הנ”ל
ממליץ לקחת חשמלאי מומלץ ולא להתפתות לעלות נקודות נמוכה .

מצ”ב עלויות חשמל מהצעת מחיר מרץ 2023 באזור השרון:

פרטים כמות מחיר יח’ סה”כ
שקע כפול 30 280 8400
שקע רגיל 9 230 2070
שקע כוח 7 260 1820
שקע כוח כפול 10 330 3300
הארקת יסוד 1 1900 1900
חשמל זמני 1 2800 2800
נקודות תאורה 83 200 16600
תריס חשמלי 18 260 4680
תנור אמבטיה 2 330 660
דוד חשמל 1 550 550
צינור קוברה 6 מטר 185 1110
הכנה לפס לד ללא התקנה 10 200 2000
ספוטים קופסא בטון 34 230 7820
קופסת ADA 3 1000 3000
שקעים עבור גינה + חפירה 9 370 3330
תאורת גינה 25 280 7000
מאוורר 3 230 690
כבל הזנה ראשי 25 מטר 220 1250
אינטרקום הכנה 4 185 740
לוח חשמל ראשי 1 5500 5500
לוח חשמל מישני 1 3500 3500
לוח תקשורת הכנה בלבד 1 580 580
צינור הכנה לבריכה 1 300 300
הכנה גג סולארי 1 1200 1200
מזגן חד פאזי 6 280 1680
מזגן תלת פאזי 2 1000 2000
מוגן מים כפול 4 290 1160
תקשורת 4 185 740
תאורת מדרגות 8 250 2000
כבל 5X10 בין קומות 15 מטר 110 1650
הכנה לרכב חשמלי 1 1500 1500
רמקולים 6 180 1080
הנחת צינור + כבל תקשורת 15 מטר 70 1050
וילון חשמלי 12 260 3120
מצלמות הכנה 2 180 360
תרמוסטט חימום רצפה במים 8 180 1440
שקעים חימום רצפה במים 3 220 660
כבל תקשורת עבור חימום 1 200 200

סה”כ לחשמל בבית הספציפי הזה 99440 (ללא מע”מ).

עכשיו – תוכלו כמובן להיתקל במחירי נקודות יותר זולים וגם יותר יקרים .
בסוף מה שיעשה את ההבדל זה לא ששילמתם 5000 או 15 אלף פחות. החוכמה היא להצליח בקבלן איכותי ושירותי וזה הניצחון .

בתקציב שלנו אנו מכינים אתכם בצורה יותר מדוייקת למשא ומתן אבל כלל אצבע אומר נקודה אחת למ”ר בגדול מאוד.

הצעת מחיר זו היא של קבלן הגון,מקצועי ושירותי מאזור השרון.

עלות אינסטלציה

אינסטלציה יכולה להיות מאוד… יקרה וזה תלוי כמובן בגודל השטח וסוג השטח שברשותכם כיוון שזה משפיע על מספר השוחות ביוב ואורך הצנרת באדמה , ככל שיש יותר שוחות כך העלות יקרה יותר , לעיתים קרובות אנו מצליחים לחסוך למשפחות כסף על ביטול שוחות שהמתכננים שמו במקומות שניתן היה לוותר עליהם, זה קורה בעיקר רק עם משפחות שבתהליך הליווי המלא שלנו ששם אנו עושים להם סופרפוזיציה בשלב תוכניות העבודה ומבצעים בדיקה ואופטימיזציה לתוכניות .
בנוסף לשוחות ביוב ולצנרת יש גם את הצינורות מי גשם וכמובן את הנקודות שלכם בבית .
כיום ב-2023 עלות נקודה מתומחרת בין 1400 ל -1800 מה שבעבר היה מתומחר בין 800 ל -1200 , עליות גדולות ולכן צריך להיערך לנושא הזה .
מרתף מייקר את עניין האינסטלציה בכמה אלפים ולעיתים בעשרות אלפים כיוון שבמרתף אתם זקוקים לשוחה עם משאבה טבולה , מצוף חשמלי,מערכת גילוי הצפה  ועוד אלמנטים שעולים לא מעט .
נקודת מים חמים קרים מתומחרת כנקודה (עם כל האביזרים והצנרת) , נקודת מים קרים לדוגמא ברז גן או נקודת מקרר מתומחרת כחצי נקודה .

בבמוצע עלות אינסטלציה נעה בין 50-8 אלף שקלים לבית פשוט וצפונה לבתים מורכבים יותר עם מרתפים.

עלות אינסטלציה

עלות מיגון – אזעקות | מצלמות | תקשורת | אודיו

זה נושא שיכול לעלות לכם מאוד יקר או סביר וזה תלוי באיזו מידה האבטחה חשובה לכם .
עלות אזעקות מצלמות תקשורת ואודיו נעה בין 15000-50000 שקלים לבית פשוט וצפונה לבתים גדולים עם דרישות מחמירות יותר

עלות מיזוג VRF | רגיל

בשנים האחרונות עולם המיזוג התפתח מאוד ואיתו גם העלות 🙂

במיזוג צריך לקחת גם את עלות הכנת הצנרת וגם את עלות המזגנים והגרילים השונים .
קיימים כמה סוגי טכנולוגיה של מיזוג וזה נכון גם למזגנים עליים או מרכזיים:

 • ON|OFF – מזגנים כמו שאתם מכירים אותם , שברגע שמגיעים לטמפרטורה מסויימת המדחס מפסיק לעבוד וברגע שהטמפרטורה עולה הוא מתחיל לעבוד וכך לסירוגין , החיסרון הוא צריכת חשמל גובהה וחוסר יעילות של המזגן .
 • אינוורטר – טכנולוגיה זו הרבה יותר חיסכונית מחשמל כיוון שהמזגן לא כבה כמו ON|OFF אלא משנה את תפוקת המדחס בהתאם וכך החדר שומר על הטמפרטורה שלו לאורך זמן וגורם למזגן לא לעבוד “קשה” מידי ובכך לצרוך חשמל שלא לצורך.
 • VRF – טכנולוגיה שכיום שולטת בשוק הבניה הפרטית ושם העניינים קצת מתייקרים הרבה … 🙂
  לצורך הדוגמא עלות הכנת צנרת למיזוג רגיל/אינוורטר עולה כ-130-160 שקל למטר ב-VRF עלות הכנת צנרת ראשית עולה כ-300 ש”ח ועלות הכנת צנרת משנית עולה כ -200 ש”ח .
  מבחינת עלות המערכת שם ישנם יצרנים כגון מיצובישי,פוג’טסו ודייקין לדוגמא שנמצאות בטופ ולכן גם עולות יותר ויש מתחת לרמה זו את סמסונג/טושיבה ואז את היצרנים הרגילים. עלות מיזוג בממוצע נעה בין 20000 ש”ח לבית פשוט ל 100000 ש”ח לבית גדול וצפונה מכך וזה תלוי בתכנון , דרישות ועוד אלמנטים שצריך להתייחס אליהם. ממליץ להגיע אלינו בשלב הסקיצות/גרמושקה לייעוץ.

עלות חימום תת רצפתי במים | חשמל | אינפרא אדום

גם בתחום הזה העלות נגזרת מגודל הבית וסוג הטכנולוגיה שבחרתם.
בחימום רצפתי במים ככל שהבית גדול יותר כך משאבת החום שתצטרכו היא גדולה יותר ולכן גם יקרה יותר
כלל אצבע אומר שאתם זקוקים ל 160W לכל מטר ולכן אם אתם זקוקים לחימום של 100 מטר אתם תהיו זקוקים למשאבה בגודל של 16KW וכך הלאה … ככל שיותר גדול כך יותר יקר .
ממליץ בתחום הזה ללכת לחברות וותיקות שמעניקות שירות ואחריות ומומלץ בחום שהמשאבות חום יהיו מיצרן מוכר כגון מיצובישי/סמסונג וכ”ו ולא משאבות מסין או שכאלו שמורכבות בארץ או כאלו שכתוב עליהם “מדחס מיצובישי”
עלות חימום תת רצפתי במים הוא בערך 350 שקל למטר ונע בין 40000 וצפונה מכך בהתאם לגודל הבית .

עלות חימום חשמל הוא זול יותר (אך צריכת החשמל שלו גבוה הרבה יותר )
עלות חימום בחשמל עולה בערך כ-250 שקל למטר ונע בין 15-20 אלף שקלים לבית בממוצע וצפונה מכך תלוי בגודל הבית

עלות חימום אינפרא אדום נע בסביבות 250 שקל למר – צריכת החשמל שלו זולה יותר וההתקנה פשוטה יותר.

עלות חימום תת רצפתי

עלות חלונות אלומיניום

טוב, כאן זה כבר מערב פרוע וזה= תלוי המספר גורמים:

 • מספר החלונות.
 • גודל החלונות.
 • סוג הפרופיל.
 • האם קיים צלון/תריס?.
 • סוג הזכוכיות.

ועוד ועוד… ולכן המשפחות שעושות אצלינו תקציב לא מקבלות אומדן לפי כלל אצבע שגם אותו אכתוב לכם כאן אך הוא גס מאוד …
לדוגמא מפקח שלח לי שבוע שעבר תוכנית שלפי כלל האצבע שלו יצא לו כ 380000 שקלים , אצלינו בבונים בית מתחרים עם תוכנה ייעודית בדיוק כמו שקבלני אלומיניום מתמחרים ויצא לנו בהתעת מחיר שימו לב ….כ 490000 ש”ח כ-100 אלף הפרש ! ולכן חשוב לבצע תמחור מדוייק , אתם מוזמנים אלינו בשמחה , אגב תמחור מדוייק גם משפיע על המשא ומתן ואתם חוסכים בעזרתו כסף… והרבה 🙂

כלל אצבע גס לתמחור חלונות אלומיניום הוא כ-2500 שקל למטר מרובע לחלון שכולל תריס או 3500 לוטרינות כולל תריס

ללא תריס – 1600 למ”ר לחלון ללא תריס או 2700 לוטרינה ללא תריס/צלון
ככל שהפרופיל מקצועי יותר וחדש יותר כך עלותות תהיה גבוהה יותר .

עלות חלונות ממוצעת נעה בין 120000 ל 200000 ש”ח
כמובן שהשמיים הם הגבול בנושא הזה ולכן חברים אל תתחילו תהליך הגשה ללא שביצעת תקציב מדוייק !
מבטיח לכם שזו תהיה ההחלטה הכי טובה שלכם בתהליך !

עלות פרגולת אלומיניום

עלות פרגולת אלומיניום נעה בין 1100 ל-1300 ש”ח למ”ר , ככל שהפרגולה גדולה יותר כך עלות המ”ר יורדת.
גדול ממוצע של פרגולה הוא 20 מ”ר.

פרגולת אלומיניום זה פתרון נפלא מבחינת איכות/עיצוב ותחזוקה!.

עלות פרגולת פלדה

ישנם לא מעט אדריכלים שמתכננים פרגולות פלדה כגון IPN-ים RHS-ים וכדומה ….
חשוב שתבינו שעלות פרגולות כאלו היא מאוד יקרה ותלויה במשקל הברזל ועבודת מסגרות מורכבת שמכניסים אותה בשלב השלד .
לדוגמא במידה וסך כל המשקל של הפרגולות פלדה שלכם בבית שוקלת 2 טון אזי העלות של החומר והעבודה תעלה לכם כ משקל כפול 20000 לטון . כ-40000 שקלים. כמובן שזה כלל גס וצריך להסתכל על כלל התוכנית ולחשב את זה.

עלות מעקות זכוכית

מחיר מעקה זכוכית מושפע בעיקרו מהמיקום, סוג ועובי הזכוכית הנבחרת לשימוש במעקה ושיטת ההתקנה. לאורך השנים והשינויים שהתמקדו בעיקר בנראות ובשמירה על בטיחות וכן התקדמות הטכנולוגיות בתחום הבניה חלו שינויים רבים בתחום מעקות הזכוכית בעולם ועל כן גם בארץ, השימוש בזכוכית כחומר גלם בענף הבניה עלה משמעותית, והשפעת התמחור של חומרי הגלם השונים המשמשים בהתקנת מעקה ניכר גם הוא בחישוב עלות המעקה.

בבחירת מעקות זכוכית רצוי לבחור בחברה בעלת ניסיון בבניית מעקות זכוכית בהתאמה אישית. יש לוודא מול הקבלן את מחיר מעקה הזכוכית. נהוג לנקוב את מחירו במטר מרובע ויש לקחת בחשבון כי חישוב שטח מעקה למדרגות שהוא שונה בין מעקה מרובע או צורני ויש לכך משמעות . התקנת מעקה זכוכית בדרך כלל דורשת בניית תבנית בשלב השלד , מדידות לייזר וחישוב מדויק, שיכול להיעשות רק על ידי בעל מקצוע מנוסה ומיומן ולכן גם טיפ נוסף הוא לסגור את קבלן המעקות בתחילת השלד כדי לוודא שכל ההכנות מבוצעות כנדרש . הזכוכית המשמשת להתקנה במעקות הינה חומר גלם כבד, ועל כן יש לתכנן בקפידה את אופן ההתקנה והאחיזה של המעקה  ניתן לבחור בזכוכית שקופה רגילה או בזכוכית שקופה או זכוכית חלבית

טווחי מחיר של מעקות זכוכית נע בין 1400 ל 2000 שקל למ”ר.

עלות פרגולה

עלות פרגולה תלוי במספר גורמים:

 • גודל הפרגולה – ככל שגובל הפרגולה גדולה יותר כך העלות למ”ר קטנה בהתאם.
 • סוג העץ שממנה בונים את הפרגולה – עץ אורן הוא השפוט ביותר והזול ביות לעומת עצים אחרים שיכולים לייקר את עלות העבודה אפילו ב 300 שקל למ”ר
 • גובה הפרגולה.
 • רוחב העץ
 • צבע הפרגולה.
 • האם יש הצללה או אין – סנטף עולה כ 100 שקל למ”ר או פוליגל (תוספת של 150 שקל למ”ר) או  רשת הצללה שהתוספת היא כ 200 שקל למ”ר.

כמו כן מומלץ לייצר בבניה משטח בטון יציב שעליה תשב הפרגולה בנוסף לכך העלות של פרגולה ממוצעת של 20-30 מ”ר נע בין 10000 ל 15000 שקל.

 

עלות פרגולה

עלות טיח חוץ ופנים

עלות הטיח מורכבת מכמה משתנים:

 • גודל השלד.
 • איכות השלד.
 • מספר הפינות שיש להרכיב בשלד.
 • האם כולל מייקים או לא ? ( מייקר את עלות הטיח כיוון שיש יותר עבודות הכנה ליישור הקירות).

ככל שהשלד גדול יותר כך עלות הטיח גבוהה יותר .
טיח שחור מיישר פנים/חוץ מתומחר לפי 120 שקל למ”ר לעבודה ו- 40 שקל למ”ר חומר.

עלות שליכט מתומחר לפי 60 שקל למ”ר חומר ועבודה.

עלות ממוצעת של טיח לבית 200 מ”ר קומה 1 – 150-170 אלף שקלים.

עלות ממוצעת של בית 200 מטר 2 קומות – 175-195 אלף שקלים.

עלות ממוצעת של בית 300 מטר מרתף + 2 קומות – 220-290 אלף שקלים.

עלות צבע ושפכטל לבית פרטי

עלות צבע ושפכטל תלויה במספר גורמים:

 • גודל הבית.
 • האם מבצעים שפכטל גם בתקרה?.
 • האם מיישמים רשת בקירות ? ( מונע סדקים עתידיים).
 • כמה “ידיים” מבצעים.

ככל שהמפרט איכותי יותר וככל שקבלן הצבע/שפכטל מקצוען יותר כך העלות בהתאם .

 • צבע מתומחר לפי 40 שקל למ”ר חומר ועבודה.
 • שפכטל מתומחר לפי 60 שקל למ”ר חומר ועבודה.
 • יישום רשת מתומחר לפי 40 שקל למ”ר חומר ועבודה.

עלות צבע ושפכטל ממוצעת לבית של של 200 מ”ר עד 350 מ”ר נעה בין 45000 ל 100000 ש”ח.

עלות גבס

רוב עבודות הגבס הפשוטות לא יעלו לכם פחות מ-300 – 250 ₪ למ”ר לא כולל מע”מ וכמובן תלוי גודל העבודה המתבצעת.

 עלות ריצוף וחיפויי חומר ועבודה

עלות הריצוף היא חלק נכבד בעוגת התקציב שלכם ורק אתם יכולים לייקר או להוזיל את החלק הזה אצלכם .
עלות ריצוף וחיפוי מורכבת משני מרכיבים:

 • עבודה וחומר שחור.
 • חומרים לבנים כלומר הריצופים והחיפויים והסניטריה.
 • מילוי סומסומית שטופה כמצע לריצוף.

טיפ: כדי לשמור על תקציב שפוי תשמרו על גדלים סטנדרטיים של ריצופים וחיפויים , נכון להיום מדובר על ריצופים של 80X80 עד 100X100 , ככל שהריצופים שתקנו יהיו גדולים יותר כך עלות העבודה והחומר השחור יהיו יקרים יותר . כנ”ל לגבי החיפויים לחדרים הרטובים

טיפ: פריסה נכונה של הריצוף והחיפוי שלכם חוסכת כסף של פחת נמוך יותר בשלבי העבודה וחיתוכי האריחים.

חשוב לדעת: במידה ותבחרו אריחים גדולים מאוד אתם תצטרכו לרצף במרצפות סוג ב ורק לאחר מכן להדביק את האריחים הגדולים מעליהם , זה מייקר משמעותית את העבודה כיוון שעובדים כביכול פעמיים.

עלות עבודת ריצוף סטנדרטית כיום נעה בין 150 ל 180 שקל למ”ר , עלות חומר שחור נעה בין 60-80 שקל למ”ר ועלות ריצוף סטנדרטי נע בין 100 ל 170 שקל למ”ר תלוי איכות הריצוף, פנלים עולים 17 שקל למטר אורך.

מה כולל החומר השחור של הריצוף?

 • סומסומית שטופה לריצוף – 35 שקלים למ”ר לחומר כולל שאיבה/הכנסה לבית.
 • דבק קרקמיקה להדבקה בגב האריח לדוגמא תרמוקיר 603.
 • ריצופית עבור הריצוף , חומר שעליו מניחים את הריצוף.
 • סרגלי אלומיניום עבור חציצה בין החדרים הרטובים לחלק הציבורי.
 • ביטון אסלות סמויות – 700 שקל לביטון אסלה אחת.

מה כולל החומר הלבן?

 • ריצוף לבית.
 • ריצופי חוץ.
 • חיפויים לחדרים הרטובים.
 • כלים סניטריים קומפלט לחדרים רטובים.

לסיכום עלות ריצוף לבית כיום היא בין 300 ל 350 למ”ר קומפלט לריצוף סטנדרט.

עלות מדרגות

עלות מדרגות תלויה בכם , מדרגות יכולות להיות פרט עיצובי יפה מאוד אך גם יקר מאוד .

מדרגות יכולות לבוא בכמה אופנים:

 • מדרגות שיש רגילות – עלות ביצוע מדרגות שיש רגילות עולות כ 370 שקלים למדרגה חומר ועובדה.
 • מדרגות עץ – כ 900 שקל למדרגה.
 • מדרגות עץ צפות על בסיס קונסטרוקצית ברזל – נע בין 2000 ל 2400 שקל למדרגה.
 • מדרגות צפות מבטון מעוצבות – בין 3000 ל 5000 למדרגה ללא מעקה !.

עלות מדרגות

עלות דלתות פנים

 • עלות דלתות פנים נעה בין 1200 לדלת רגילה בסטנדרט נמוך ל2500 לדלת פנים ברמה גבוה.
 • עלות דלת פנים “קו אפס” נעה בין 3500 ל 4500 לדלת.
 • עלות דלת סקריניו (הזזה) נעה בין 5500 ל 7000 שקל לדלת.

טיפ: שימרו על גובה דלתות פנים סטנדרט (210 ס”מ) כדי לשמור על תקציב שפוי , גבהים גבוןהים יותר ייקרו את דלתות הפנים שלכם ב 20 – 30 אחוז.

עלות דלתות חוץ

עלות דלתות חוץ נע בין 6000 שקל לדלת בסנטדרט נמוך ואף מגיעו ל 70000 שקלים לדלתות יוקרה , ממוצע נע בין 9000 ל 15000תלוי מפרט כמו כן יש להוסיף על זה ביטון משקופים בסך 1000 שקל לדלת.

עלות מטבח

עלות מטבחים מאוד תלויה בדריה שלכם , מטבחים יכולים לנוע בין 40000 למטבח ברמה טובה ל100000 ויותר למטבחים ברמה גבוה ומה שמשפיע כמובן על עלות המטבח זה גודלו , סוג החומרים שמשתמשים בו , במידה ויש אי או אין ועוד , ממוצע של עלות מטבחים בישראל לבית פרטי נע בין 60 ל 80 אלף שקלים.

עלות משטחי שיש למטבח

עלות משטחי שיש למטבח עולה בין 900 שקל למטר אורך (סטנדרט נמוך) ל2000  שקל ויותר למשטחים ברמה גבוה.

משטחי שיש יכולים לבוא בכמה סוגים:

 • משטחי שיש קוורץ – אבן קיסר/סיילסטון שעלותם בממוצע כ 1400 שקל למטר אורך.
 • משטחי פורצלן – כמו של קוסנטינו , למיניםוחברות נוספות – עלות ממוצעית 1600 1800 למטר אורך.
 • משטחי גרניט טבעי – עלות ממוצעת 2000 שקל וצםפונה למ”א.

עלות נגרות כללית

עלות נגרות כללית כגון ארונות וארונות חדרים רטובים ושאר נגדרות לבית מאוד תלויה בכם ועלות כזו יכולה לנוע בין 50000 ל 300000 לבית.

עלות תאורה

עלות תאורה נעה בבמוצע בין 25000 ל 100000 לבית ומאוד תלויה בסוג גופי התאורה שלכם.

עלות תאורה

עלות סניטריה

עלות סניטריה מכילה את המרכיבים הבאים:

 • אסלות רימלס – 450 שקל ליחיה.
 • אינטרפוצים 3 דרך – 300 שקל ליחידה.
 • אינטרפוצים 4 דרך – 400 שקל ליחידה.
 • ברזי פרח ארון אמבטיה – 500 שקל לברז.
 • תעלות ניקוז – 450 שקל עד אורך 80 ס”מ.
 • סט ראש גשם + זרוע + נקודת מיןם מאחז + מזלף – 500 שקל ליחידה.
 • ניאגרות סמויות – 650 שקל בממוצע.

כמובן שזה תלוי מפרט ומדובר כאן בסטנדרט.

עלות גינון ונוף

עלות גינון תלויה בגודל הגינה שלכם ובתכולה של הגינה .
מומלץ לבצע תכנון גינה ונוף כבר בשלב התכנון כדי שתוכלו להשוות “תפוח לתפוח” בשלב הצעות המחיר וכמובן לקבל הצעות מחיר על תכנון מפורט מראשעלות ממוצעת לגינה יכולה לנוע בין 30000 שקלים וצפונה.

עלות ספי שיש

עלות ספי שיש מורכבת משני מרכיבים:

 • עלות האבן.
 • עלות העבודה.

עלות אבן חברונית (הפשוטה ביות) נעה בין 50 ל-70 למטר אורך , עלות אבן בזל נעה בין 100 ל 120 שקלים למ”א
עלות עבודה נעה בין 50 ל 80 שקל למטר אורך

ספי שיש באים מתחת לחלונות שלכם וכקופינג במעקות בטון בגדרות ובגג הבית (לא כולם עושים קופינג)

לזה מצטרף הכנה של הספי חלון לאיטום בסך ממוצע של 5000 שקל קומפלט לכל הבית (יש לבצע הכנות לקראת איטום)

עלות ההתקנה

עלות ההתקנה של ספי שיש משתנה בהתאם לגורמים הבאים:

 • מורכבות ההתקנה.
 • גובה הספי.
 • מיקום הספי.
 • בחומרים מיוחדים.

מהי העלות למטר לבנית בית ב-2023 ?

מניסיון של מאות בתים שתמחרנו בשנה האחרונה אני יכול לומר לכם שעלות למ”ר לבניה בית קומפט כולל זיווד נגרות , תאורה והכל מהכל נעה בין 9000 ל 13000 שקלים למ”ר.

מה זה מטר קבלני?

קבלן שלד מחשב לא רק את מטר הבנייה האדריכלי נטו אלא מחשב את כל השטח לבנייה& כולל חדרי מדרגות , ממ”ד ,מחסן ומרפסות. קיים הבדל מהותי בין המטר שתיכננו לבין המטר שהקבלן “רואה”

הקבלן רואה לא רק את המטר שהאדריכל תכנן לכם אלא את כ ל היציקות שהוא עתיד לבנות ויש חוקים לכך, כלומר אם נטו אדריכלי יש לכם 200 מטר , הקבלן רואה את הבנייה כ240-260 מטר ולכן כל קבלן ייתן הצעה אחרת , תבקשו הצעות שכוללות הכל! אך לאחר שתקבלו תפרידו את מחיר העבודה בלבד , מחיר עבודה בלבד למטר שלד הוא בערך 500-800 שקלים למטר (שוב , באזורי צפון דרום, באזור המרכז צפו לתוספת של 300 -400 שקלים למטר).

לדוגמא אם יש לכם בית שבנוי ממפלס קרקע של 100 מטר , מעליו קומה נוספת של 80 מטר הקבלן יחשב לכם את עלות השלד כ: 100&+ 80&+ 40(50% מהשטח של היציקה האחרונה) כלומר המטר הקבלני לחישוב של הקבלן הוא 220 מטר.

במידה וביצעת תיכנון של תקרה כפולה אז גם כאן מחושבת התקרה כמטר קבלני בנוסף לתקרה הראשונה בכפולה של 80% .

אז קחו בחשבון שביצוע תקרה כפולה יעלה לכם יותר גם בשלד – קחו בחשבון בזמן התכנון!

גם בצבע דרך אגב מכיוון שהצבעי שלכם יצטרך פיגומים לפני הבית מה שיוסיף להצעת המחיר שלו.

עכשיו ,כפי שכתבתי בהתחלה האם ניתן להעריך כך את עלות הבית שלכם לפי מטר ?! מדגיש שוב, לא ולא , זהו חישוב לא נכון מכיוון שכל בית שונה ממשנהו,ישנם עבודת גמר שיעלו X וכאלו שיעלו 2X ,שוב… אתם חייבים לבצע תמחור של הבית שלכם כדי להעריך . איזה סוג פרופילים של חלונות אתם רוצים , איזה ריצוף אתם לוקחים לבית שלכם , כמה מקלחות , כמה מטר גגות /מרפסות יש לכם , כמה שטח לפיתוח , כמה שוחות ונקודות אינסטלציה (כאן יש המון אופציות לחיסכון על התוכניות שלכם) , האם יש לכם חשמל חכם?

בקיצור יש אינספור שאלות ובירורים שאתם צריכים לענות עליהם , את השלד ניתן פחות או יותר להעריך אך הגמר הוא סיפור אחר לחלוטין!

אתם חייבים להיות אחראים ולעשות אומדן תקציבי מפורט ומקצועי כדי להבין מה סדר גודל של עלות הגמר שלכם ולא לנקוב מספרי אצבע כגון 4000& , 5000 , או 6000 שקל למטר , זהו אינו חישוב נכון כלל!הוא אמנם ייתן לכם סדר גודל אבל אי אפשר לתקצב כך פרוייקט , זהו חוסר אחריות מבחינתכם לתקצב כך.

השלד שלי הוא 188 מטר בנוי נטו אדריכלי ו220 מטר קבלני.

לאחר לקיחת 8 הצעות מחיר מקבלנים מומלצים + 2 קבלני מפתח הגעתי לתוצאות הבאות:

קבלני המפתח היו יקרים מכולם באזור ה-30% בערך (קבלני מפתח לא טובים חוסכים עליכם וגם ההצעה לא כוללת מטבח אז קחו בחשבון תוספת של בערך 30-50 אלף למטבח) , בנוסף המפרט שלכם חייב להיות מדויק ככל הניתן מכיוון שהיכן שלא יהיה לכם מפרט הקבלן יבצע לכם מפרט זול שיחסוך עליכם – אני באופן אישי ממליץ להכניס מפרט מדוייק של מה שאתם רוצים בבית לקחת כמה הצעות מקבלנים מומלצים מהקהילה , קבלן מפתח טוב חוסך זמן ומשתמש בחומרי גמר איכותיים, בכל מקרה אתם חייבים להגדיר מפרט מדויק לכל התחומים… ושהמפרט יבו מכם (לא לחסוך ,אתם חייבים פיקוח על קבלן מפתח ).

יש כאלו שאומרים – “אני לוקח קבלן מפתח ואין לי כאב ראש” – יש כי אתם חייבים להישאר מעורבים בתהליך ! ממש לא …. השקט הוא ממש בערבון מוגבל.

מדוע חשוב לבצע אומדן תקציבי מקצועי לבית שלכם?

 • מניעת חריגות מהתקציב – על ידי חישוב והגדרת תקציב מדויק עבור הפרויקט, ניתן למנוע חריגות מהתקציב ולהבטיח שהפרויקט יימשך בתוך הגבולות הכספיים המוגדרים.
 • ניהול ותכנון כלי כספי – על ידי ביצוע תקציב בניה, ניתן לנהל ולתכנן את הכלים הכספיים עבור הפרויקט, ולצמצם את הסיכונים הכספיים הקשורים לו.
 • מיקוד ובקרה על הוצאות – תקציב בניה מאפשר למקד ולבקר את הוצאות הפרויקט, ולנהל את התהליך בצורה יעילה וחסכונית יותר.
 • ייעול משא ומתן עסקי – תקציב בניה מייעל את העסקה בצורה משמעותית ביותר ומאפשר לכם לנהל את הפרויקט על פי העלויות הנכונות לפרויקט שלכם.
 • ניתוח ושימוש במידע – ביצוע תקציב בניה מאפשר לנתח ולהשתמש במידע על הפרויקט ועל ההוצאות הקשורות לו, ולקבל החלטות חשובות בצורה מבוססת על מידע מדויק ומעודכן.

ישנם בתים זהים לחלוטין שיש הבדל בינהם מהחלינת העלות הסופית כיוון שעלות הפיתוח משתנה בין בית לבית , עלות המיסים ועוד ולכן חשוב שתבצעו תמחור מדוייק כדי שלא תגיעו לשלב הביצוע ללא כל הכנה מוקדמת . בנוסף אומדן תקציבי מקצועי יחסוך לכם לא מעט כסף כי אתם תוכלו לבצע את המשא ומתן הקבלני בצורה הרבה יותר יעילה וחכמה ולא כל בעל מקצוע “ימציא” עלות שמתאימה לו וכיוון שאומדן מקצועי מביא את המחיר הנכון אתם המובילים ולא מובלים . ראו המלצה שקיבלנו לאחרונה מבונה מהקהילה ואיך חסכנו לו מאות אלפי שקלים באומדן מקצועי שכמה אלפי שקלים בודדים . כיף ומדהים !

אומדן תקציבי מלווה אתכם משלב הסקיצות הראשוניות ועד שלב המכרז הקבלני – אומדן כזה מציב אתכם בעמדה חכמה כיוון שבשלב הסקיצות במידה והאדריכל שלכם “התפרע” מבחינת התכנון שלו ואתם לא עומדים בתקציב אתם חייבים לשנות את התכנון שלכם בתהאם לתקציב והשינוי בשלב הסקיצות הוא פשוט, לפעמים חלופה פשוטה מאיתנו חוסכת לכם עשרות אלפי שקלים  . לאחר שסגרתם את שלב הסקיצות ואתם עומדים בתקציב לאחר הייעוץ שלנו אתם מתקדמים שלב הגרמושקה שם האדריכל מכין את התוכניות שלכם להגשה וזה אומר תכנון מפורט יותר של חתכים וחזיתות ומידות מסודרות ואז יש צורך לבצע אומדן תקציבי מעודכן ולאחר שגם את השלב הזה עברתם ואתם מעודכנים תקציבית אתם מתקדמים לשלב הכנת תוכניות העבודה של האדריכל והמהנדס שלכם שם כבר יש צורך לבתע עדכון אחרון אמיתי שמכיל גם את הדוח קרקע , תוכניות האדריכל ותוכניות המהנדס ושם העלות כב רמדוייקת כיוון שיש כבר תוכניות ברמת קנה מידה של 1:50 והתוכניות מפורטות , רק על תוכניות אלו תוכלו לקבל הצעות מחיר ! אל תיגשו להצעות מחיר לפני שיש לכם תוכניות עבודה סגורות !!!!

פנו אלינו כאן ותתחילו לחסוך באמת !!!

מכיוון שעלות החומרים, העבודה ומשאבים אחרים ממשיכה לעלות, בניית בית בשנת 2023 יכולה להיות משימה לא פשוטה. עם אינפלציה וגורמים כלכליים אחרים, חשוב לקחת בחשבון את כל העלויות הכרוכות בבניית בית חדש. מאמר זה יבדוק את העלויות המשוערות הקשורות לבניית בית בשנת 2023, וכיצד תוכל לחסוך כסף ועדיין לקבל את בית חלומותיך.

בניית בית ב-2023 תהיה עניין יקר. עם עליית עלות החומרים, העבודה והאנרגיה, ההערכה היא שעלות בניית הבית בשנת 2023 תהיה גבוהה משמעותית מלפני 10 שנים. המשמעות היא שאנשים שמתכננים לבנות בית בשנת 2023 צריכים לתכנן את התקציב בניה שלהם בקפידה ולהבטיח שיש להם מספיק כסף לחסוך לעלויות הבנייה. בנוסף, הם צריכים לחקור חומרי בניין וטכניקות שונות הזמינות כדי שיוכלו לקבל את המרב תמורת הכסף שלהם.

בניית בית היא משימה מרגשת אך מרתיעה. עם הנוף המשתנה של ענף הבנייה, חשוב לדעת כמה עולה לבנות בית בשנת 2023. מדריך מקיף זה יספק לכם סקירה של הגורמים השונים המשפיעים על עלות בניית הבית ומה כדאי לכם שקול בעת התקצוב עבור הפרויקט שלך.
בניית בית היא מאמץ יקר הדורש תכנון ותקצוב קפדניים. בשנת 2023, עלות בניית הבית תהיה תלויה במספר גורמים כמו המיקום, החומרים בהם נעשה שימוש, גודל הבית ועוד. במדריך המקיף הזה, נסקור את כל הגורמים הללו ונספק לכם הערכה כמה יעלה לבנות בית ב-2023.
ולכן בניית בית היא לא דבר של מה בכך. זו יכולה להיות משימה לא פשוטה לחשב את עלות החומרים, העבודה והוצאות אחרות הקשורות לבניית בית החלומות שלך. בעזרת מדריך זה, תלמדו על העלויות המשוערות לבניית בית בשנת 2023 ואיזה גורמים יש לקחת בחשבון בעת תקצוב הפרויקט שלכם. כמו כן, נדון בכמה טיפים כיצד לחסוך כסף בעת בניית בית חדש ונחקור מקרי שימוש שונים בכלים שלנו בבונים בית שיכולים לעזור לך לקבל החלטות טובות יותר במהלך תהליך הבנייה.

סיכום אומדן עלויות בניה 2023

עלות בנית בית ב 2023 תלויה מאוד בתכנון שלכם ובמפרט שבו אתם רוצים לבנות .
מזמין אתכם לבצע ליווי תקציבי משלב הסקיצות ועד שלה הבניה ואצלינו תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים ואף מאות בתכנון נכון יותר שמותאם לתקציב שלכם !

בהצלחה !
תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית.

להלן טבלה מסכמת לא כולל מע”מ

מתייחס לבית אמיתי במרכז של 260 מטר מרתף ושתי קומות

סיכום עלויות בניה לפי שלב כמה סה”כ עולה?
סיכום עלות בירוקרטיה, טפסים ופיקוח 222,365 ש”ח
שלב שלד ותשתיות 986,000 ש”ח
גמרים 839,500 ש”ח
תוספת חריגה סבירה 4% 73,960 ש”ח
סה”כ עלות בניית בית פרטי (250 מ”ר) 2,120,960 ש”ח
סה”כ עלויות בניה למטר (מחירים ללא מע”מ) 8,157 ש”ח
לבירור עלויות בניה
כניסה לפרופיל אישי
זכור אותי
כניסה לחשבון

על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
התחברות עם:
הצטרפות לקהילה
מצטרפים ומקבלים
לוח פעילות לפי שלבי בניה או שיפוץ
צירוף לקבוצת וואטסאפ איזורית
הטבות בלעדיות לחברי קהילה
שדה חובה
שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות
שדה חובה אימייל שגוי
על הסיסמה להכיל לפחות: 8 תווים אות 1 גדולה מספר
הרשמה לניוזלטר
צור חשבון

על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

כבר רשומים באתר?
שכחתם את הסיסמה?
אין בעיה. רשמו כתובת דוא”ל ונשלח אליכם לינק לאיפוס סיסמה.
איפוס סיסמה
נזכרת בסיסמתך?
לקוח יקר,
יש לאמת את הנייד שלך ושם מלא.
שדה חובה
שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות

קראתי ואני מאשר את התקנון

שלח קוד אימות
בונים בית פועלת בשביל לבחור בקפידה את אנשי המקצוע המומלצים ולאפשר לך להינות מספק בעל המלצות וניסיון לפרויקט שלך.
כבר רשומים באתר?
רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
לקוח יקר,
קוד האימות נשלח לנייד שלך:
קוד האימות שקיבלתי הוא:
שדה חובה
שליחה ביטול
לא קיבלת קוד אימות? לשלוח שוב