דמו תקציב בנייה חינם 03-9440467

שיפוץ של בית – טיפים להצלחה

תומר חן ריחאנה
מייסד מיזם "בונים בית" עבור קהילת הבונים והמשפצים
אוקטובר 19, 2018 שיפוצים

היי חברים …. מה שלומכם???!!!

טוב, הקהילה כבר ענקית….!

כמות ההודעות ביום כבר לא תיאמן וסילחו לי שכבר קשה לי לענות כל הזמן אך אני רואה שאתם מסתדרים מצוין , המון בונים שואלים אותי במיילים ובפרטי ואני משתדל לענות כמה שאני יכול .

בונים שאני מלווה אותם בפיקוח מקבלים ממני את מירב תשומת הלב אך אני לא שוכח אף פעם גם אתכם…

כולנו חלק ממשפחה אחת גדולה !

בכל מקרה הקהילה שלנו גם מונה לא מעט משפצים ששואלים אותי מגוון שאלות ולכן אני מוציא את הפוסט הזה. כיוון ששיפוצים זה תחום ענק שאפשר בכיף למלא בו אתר שלם החלטתי פשוט להיא לכם 50 טיפים חשובים שלדעתי יהיו מועילים יותר ויחד עם שאר המאמרים באתר יוכלו לתת לכם את הידע כדי לעבור את השיפוץ בהצלחה !!! מקווה שיעזור….

שיפוץ הוא תהליך לדעתי קשה יותר מבניה כי שיפוץ יודעים איך מתחילים ואם לא מקפידים לבצע שיעורי בית אז ממש לא יודעים איך יוצאים ממנו…..

מה שכן כל החוקים שיש בבנייה חלים גם על השיפוצים ….. מה שזול מנהג כמו זול ואם אתם תקחו תמיד את הזולים ביותר תצפו לבעיות בתהליך… אז את תתפתו לשיפוצניקים זולים אלא תיקחו מספר הצעות ,תבצעו אומדן תקציבי ,  תלכו לראות עבודות , דברו עם ממליצים ותעשו שיעורי בית על כל אחד שבא לשפץ לכם.

נתחיל עם הטיפים?

קדימה 🙂

 1. תבדקו שקבלן השיפוצים שלכם רשום בפנקס הקבלנים כקבלן רשום (שיכול לבצע עבודות שיפוץ של מעל 30-40 אלף שקלים ) , רשום ? גם אם כן זה לא אומר שהוא אמין ואיכותי, את זה תוודאו בעזרת המלצות ועל ידי כך שתלכו לראות עבודות שלו . בנוסף יש לוודא בחוזה שהוא לא מביא לכם קבלני משנה (שאינם רשומים).
 2. לבקש הצעת מחיר מפורטת שתכלול כתב כמויות , זמנים להתחלה וסיום של כל שלב וכמובן מחיר מפורט לכל תחום ותחום בשיפוץ
 3. תבדקו האם הקבלן נותן אחריות לעבודה שלו ואם כן האם הוא עומד בה ( המלצות ? )
 4. תיקחו לפחות 5 הצעות מחיר ולאחר שעשיתם שיעורי בית והגעתם לקבלן שיפוצים שאתם רוצים תבצעו מולו משא ומתן כדי להוריד את המחיר מסעיפים שבהם אתם רואים שהוא יקר מאוד , אפשרי גם להיות פתוחים ולהראות לו את הצעות המחיר , פתיחות בדרך כלל גורמת להצלחה במשא ומתן.
 5. התכווננתם על קבלן ? קיפצו לבקר אותו בעבודה בבית אחר ותתרשמו ואף דברו עם בעל הנכס.
 6. לציין בחוזה העסקה של עובדים חוקיים בלבד! (האחריות חלה גם עליכם ולכן להבהיר בחוזה שאתם מעוניינים בצילום של אישורי העסקה שלהם!)
 7. הסעיף שבדרך כלל קבלני השיפוצים מרוויחים יותר ממה שצריך הוא סעיף הפינוי וההריסה , אם פועל לדוגמא עולה 400 שקלים ליום (לוקח כאן את הרף הגבוה) ומכולה עולה 900 שקל ונגיד שצריך לפנות מהדירה שלכם שתי מכולות ? פינוי פסולת של דירה ממוצעת לא אמור לקחת יותר משבוע ל-2 פועלים או שלושה . כלומר : 3 פועלים * 400 * 5 ימים + 1800 (2 מכולות)  כלומר במקסימום 7800 שקלים . (במידה ואכן מביא שלושה פועלים , לעיתים גם 2 מספיקים) . אז שתדעו שזה אמור להיות המחיר ולא 15 או 20 או 30 אלף שקלים.
 8. תדרשו לראות פוליסת ביטוח עדכנית (אחריות מקצועית וצד ג) ותעשו גם אחת משלכם כאן
 9. לא הכל ניתן לבצע ויש שיפוצניקים שהכל ״קל״ להם . אל ״תקנו״ כל ה שמוכרים לכם בביצוע . תבדקו עם עוד כמה בעלי מקצוע. לעיתים קרובות קבלן מצייר תמונה ורודה רק כדי לקחת עבודה.
 10. לא לשלם שום דבר על החשבון …! תשלום פר התקדמות העבודה. לא רוצה? לא חסר שיפוצניקים . הם קונים את החומר בשוטף 90 ולכן אין צורך לשלם על חשבון אלא לפי התקדמות בלבד! תשמרו על עצמכם, שיפוצניק טוב אמור להיות עם תזרים מזומנים וזה לא צריך להפריע לו .
 11. תהיו בעלי מוסר תשלומים טוב , אל תדחו תשלום לקבלן שמגיע לו , לעיתים גם הבונים/שיפוצניקים אשמים ומנסים ״לטפס״ ו״לסחוט״ את בעל המקצוע , כמו שהוא מכבד אתכם תכבדו אותו ואם מגיע לו תשלום תשלמו .
 12. תמיד להכין בחוזה נקודת יציאה שבה אתם לא נפגעים ויכולים לפטר את השיפוצניק במידת הצורך ולא ״להתחתן״ איתו .
 13. לא לקחת את קבלן השיפוצים  הזול ביותר .בדרך כלל זה יעלה לכם ביוקר מבחינת איכות העבודה והחומרים שהוא משתמש . אין קסמים חברים.
 14. להדגיש בחוזה את נקודת הפינוי והניקיון כגון , פינוי פסולת וניקיון יומי, ניקיון של חדר המדרגות ואף כיסוי ומירה על מעלית הבניין שלכם. מה שיהיה סגור בחוזה יהיה זה שיתבצע בשטח.
 15. תסגרו מול קבלן השיפוצים בחוזה שמתפקידו לדאוג להעלות את כל החומרים השחורים והלבנים אליכם הביתה כדי שהנ״ל לא ייפול עליכם.
 16. תבקשו מקבלן השיפוצים לוח זמנים מסודר לשיפוץ ותשלום פר כל שלב וקנס על כל איחור .
 17. לקבוע מחיר עבור כל דבר , נקודת אינסטלציה , נקודות חשמל (וגם לבדוק איך הוא סןפר אותם ) תופתעו לדעת שזה יהיה לרעתכם במידה ולא ציינתם וברגע שתצטרכו תוספת זה יהיה נתון לפרשנות של קבלן השיפוצים.
 18. הכינו מפרט מסודר לכל תחום ותחום שכולל גם באיזה חומרים להשתמש , כנ״ל במידה ולא אז כל קבלן יפרש לעצמו (כמובן לטובתו) .
 19. לשלם הכי מעט על שלב ההריסות (הכי פשוט ) ותשאירו 15%  לאחר סיום העבודה (בדחוי ולמוטב בלבד כדי לבדוק שאין תקלות ולוודא שהוא חוזר אליכם במידה ויש ) וכיתבו זאת בחוזה… בכל מקרה אני חוזר , לשלם פר התקדמות עבודה . תמיד הכסף אצלכם עד לביצוע כל שלב לשביעות רצונכם.
 20. לבקש אחריות על ביצוע עבודת השיפוץ…!
 21. כדאי להכין תוכניות עבודה מסודרות ולא לעבוד מהראש! התכנון שווה כל שקל…וזה נכון גם לבניה וגם לשיפוץ, לא להשאיר שום מקום לפרשנות
 22. כמו בבנייה מ״אפס״ גם בשיפוץ חשוב שתכינו תקציב מסודר ומפורט עם אחוז חריגה מסויים וכמובן לא לחרוג מכל סעיף וסעיף! אומדן תקציבי מאפשר גם עזרה במשא ומתן מול הקבלנים .
 23. הגדרתם תקציב ? תשאירו לכם 20% מרווח נשימה .
 24. פיתחו חשבון בנק נפרד רק עבור השיפוץ.
 25. תמיד להשוות תפוח לתפוח בהצעות המחיר . זאת הרעה החולה בשוק הבנייה ולצערי עקב הכנה לא מדוקדקת של הבונה והמשפץ. זה מתאפשר בעזרת הכנת כתב כמויות ומפרט טכני מסודר שרק על פיו יינתנו הצעות המחיר שלכם וכמובן עלות כל תוספות ותמיד יש תוספות ולכן ככל שתהיו מסודרים ומפורטים יותר כך אין שום פרשנות לקבלן השיפוצים.תסגרו מראש את נושא התוספות.
 26. להיות סגורים עם השיפוץ והתכנון מראש !!!! לא לשנות תוך כדי תנועה.
 27. מחירי הצעות המחיר לשיפוץ זולות יותר בחורף מאשר בקיץ וגם מלאי קבלני השיפוץ זמין יותר, קחו זה בחשבון.
 28. לא לתת לקבלן לשבור כל מה שהוא רוצה . תערבו מהנדס שיגיד מה ניתן לשבור ומה לא …
 29. מצד שני גם תנו לקבלן לעבוד ״בשקט״ ואל תעירו לו על כל דבר שאתם חושבים שהוא לא נכון, ראיתי כבר משפצים שמביאים את הדוד ואת הסבתא כדי שיתנו חוות דעת מקצועית על העבודה ומעירים לקבלן , לא במקום . זה די מעצבן אותם התערבות ישירה בעבודה שלהם. הגדירו ציפיות מראש אך הישארו מעורבים ותראו שאתם מעורבים, ניתן לעשות זאת גם בצורה נעימה ולא מרגיזה.
 30. כיבוד , ארוחת צהריים , פינוק … תתפלאו כמה מוטיבציה זה נותן לפועלים…. תשקיעו קצת ותפנקו!(גם אם יש לכם במקרה צד תימני 🙂 )
 31. תקפידו על מלאי בלתי נגמר של קפה שחור וסוכר …. תתפלאו לדעת שזה מהר מאוד יהיה הלהיט של הפועלים…:-)
 32. במידה ואתם משפצים בקומה גבוהה אז לחייב שימוש בשרוול לביצוע פינוי הפסולת ישירות למכולה.
 33. לחייב בחוזה את הקבלן לפנות את הפסולת לאתר פינוי חוקי.
 34. היחסים שלכם עם השכנים סופר חשובים ולכן תקפידו על שעות עבודה כחוק וכמובן לא להרעיש בשעות הצהריים . ככל שתתחשבו יותר בשכנים כך יתחשבו בכם. כבוד הדדי  ייתן לכם ולשכנים לעבור את השיפוץ בחוויה נעימה ולא צורמת.
 35. לדאוג (בחוזה)  שהקבלן ינקה גם את רחבת הכניסה לבניין שלכם באופן יומי, אל תשאירו לשכני רחבה מלוכלכת , יהיה נעים לכולם וגם לכם בסופו של דבר .
 36. צנרת אינסטלציה – תציינו בפני קבלן השיפוצים שאתם מזמינים את החברה המייצרת לבדיקת איכות העבודה ושימוש בחומרים איכותיים ולפי התקן .בכל חברות התקן הישראליות כגון מצרפלס ודומיו יש אפשרות להתייעץ ואף לקבל בקרת איכות .
 37. אתם כבר משפצים , תמיד כדאי להחליף את הצנרת הישנה בחדשה!
 38. אם מבצעים הדבקת ריצוף יש לוודא שהתשתית הריצוף הישנה מספיק יציבה.
 39. כמו בריצוף בניה חדשה כך בשיפוצים , יש להשתמש במלט לבן בלבד .
 40. טיפ שהרבה משתמשים בו ! כדי לבדוק איכות צבע קירות ניתן להאיר את הקירות עם פרוזקטור ואז תוכלו לראות אם הצביעה אחידה או לא.
 41. תקפידו לבקש מהשיפוצניק שאתם מוודאים מולו שהחומרים מגיעים באריזה המקורית שלהם ושאתם הולכים להקפיד על כך.מעורבות שלכם תמנע רמאות גם בנושא זה .
 42. תמיד תקפידו לעבוד לפי תוכניות העבודה ללא שינויים מיותרים . תכנון  תכנון תכנון .הכי נכון וטוב לכם.
 43. לפני הרכבת כל מוצר חדש בבית על ידי השיפוצניק תוודאו שהוא עובד בצורה תקינה והוא אכן עונה על הציפיות שלכם …. כדי למנוע פירוק לאחר הרכבה .
 44. שיפוץ הוא תהליך של המון מקרים בלתי מתוכננים ולכן אין מה להיכנס ללחץ , הכל פתיר וחשוב שתפגינו זוגיות טובה וקשר טוב מול הקבלן .
 45. קרמיקה וסניטריה תקנו ישירות מהיבואנים, כך תחסכו לא מעט (יש לכם מחיר מיוחד עם הספקים של בונים בית) .
 46. מוסיפים קומה נוספת? כיום תוספת בפלדה דקת דופן הוא פתרון נפלא , חברות כמו אינדן וריג מספקות את החומר בליווי מהנדס . בניה נקיה . תוכלו לצפות בהרצאה הזו
 47. השקעה בבידוד אקוסטי ותרמי בדירה או הבית המיועד לשיפוץ שווה מאוד , תשקיעו מחשבה וייעוץ בנושא לקראת השיפוץ כמובן בהתאם לאזור השיפוץ
 48. שימוש בלוחות גבס בתוספת חומרי בידוד איטום מאפשרים בידוד אפקטיבי של חום קור ורעש ללא השפעה על עובי הקירות
 49. תמיד תשוו תפוח לתפוח ומה אתם מקבלים מכל קבלן מבחינת הצעות המחיר . אין ארוחות חינם , קבלן טוב יציע הצעה הוגנת
 50. חשוב להימנע מתוספות עד כמה שניתן ולסגור את הכל מראש , ככל שתהיו סגורים על הכל מראש כך תחסכו המון זמן וכסף.

בהצלחה !!!

תומר חן ריחאנה וצוות בונים בית

לייעוץ תקציב בניה ראשוני חינם
צ'אט מומחים
בונים בית
כניסה לפרופיל אישי
זכור אותי
כניסה לחשבון

על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
התחברות עם:
הצטרפות לקהילה
מצטרפים ומקבלים
לוח פעילות לפי שלבי בניה או שיפוץ
צירוף לקבוצת וואטסאפ איזורית
הטבות בלעדיות לחברי קהילה
שדה חובה
שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות
שדה חובה אימייל שגוי
על הסיסמה להכיל לפחות: 8 תווים אות 1 גדולה מספר
הרשמה לניוזלטר
צור חשבון

על ידי התחברות או יצירת חשבון אתם מסכימים עם תנאי השימוש והצהרת הפרטיות שלנו

כבר רשומים באתר?
שכחתם את הסיסמה?
אין בעיה. רשמו כתובת דוא”ל ונשלח אליכם לינק לאיפוס סיסמה.
איפוס סיסמה
נזכרת בסיסמתך?
לקוח יקר,
יש לאמת את הנייד שלך ושם מלא.
שדה חובה
שדה חובה נא להזין מינימום 10 ספרות

קראתי ואני מאשר את התקנון

שלח קוד אימות
בונים בית פועלת בשביל לבחור בקפידה את אנשי המקצוע המומלצים ולאפשר לך להינות מספק בעל המלצות וניסיון לפרויקט שלך.
כבר רשומים באתר?
רוצים להצטרף לקהילת בונים בית?
לקוח יקר,
קוד האימות נשלח לנייד שלך:
קוד האימות שקיבלתי הוא:
שדה חובה
שליחה ביטול
לא קיבלת קוד אימות? לשלוח שוב